Laihdutus

normaalilla ruoalla?

Minua kiinnostaisi tietää, että kuinka moni teistä on laihtunut ns. normaalilla ruoalla ja kotiruoalla? Kun joka paikassa hehkutetaan kaiken maailman Atkninseja ja muita. Eikö kukaan noudata enää vanhaa kunnon lautasmallia jne?

6

717

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • \o/

      Mä olen :) Ja monet muutkin

    • Denex

      lautasmallia omalla tavallani.

      Usein kuitenkin siihen kuuluu oleellisesti maito, leipä, keinorasvat, hedelmät ynm. joiden terveysvaikutukset ovat huonoja. Niinpä ravintosuositus ei sovi ihmiselle, korkeintaan eläimelle esim. koiralle. Koiranruoka ynm. ovat kaupallisia hömpötyksiä, jotka tarjoavat epäluonnollista ruokaa koiralle, näin ollen koirille ja eläimille terveellisempää ruokaa on esim. Brand-dieetti, joka pyrkii ei-kaupallisuuteen.

      http://tjaa.dy.fi/~brand/

    • Olen nyt laihtunut -19kg ja ihan normaalia kotiruokaa olen syönyt. Toki laihdutus voi olla hieman hitaampaa kuin ei kotiruoalla laihduttavalla, mutta kuitenkin. Eli syyskuussa olen urakan aloittanut ja 19kg on hävinnyt..ja muuten on paino tippunut aika tasasesti, mutta kaksi kertaa on ollut kuukauden jakso ettei tippunut yhtään. Sen vuoksi mielestäni toi 19kg on jo aika hyvin. Vielä on matkaa maaliin 7kg ja senkin aijon saada pois kotiruoalla ja lenkkeilyllä.

    • olen

      laihduttanut syömällä kaksi annosta normaalia kotiruokaa sekä aamu- ja iltapalan...

    • Säästöliekki

      Normaalilla ruoalla laihduttaminenhan tarkoittaa, että syödään ainoastaan energiankulutusta vähemmän, eli vähennetään syömisen määrää.
      Jos normaali ravinto sisältää proteiinia ja rasvaa minimimäärät eli noin 30-40g rasvaa ja noin 70g proteiineja, niin näistä ei saisi missään tapauksessa vähentää koska elintoiminnoille ja elimistön ylläpidolle pitää jäädä mainitut määrät, muuten elimistön sisäinen energian kulutus romahtaa koska ei ole "raaka-aineita" käytettävissä. Vähennyksen tuleekin kohdistua hiilihydraatteihin. Jos rasvan ja proteiinin sisälto ravinnossa on edellämainittuja suurempi, niin silloin luonnollisesti vähennysvaraa on erotuksen verran.

      • -10kg/2kg

        Itse olen lahduttanut 10kg kahdessa kuukaudessa jättämällä karkin, keksit yms. turhat mässyttelyt pois, vaihtamalla vaalean leivän kokonaan ruisleipään, syömällä päivässä aamupalan, kevyen lounaan, välipalan, päivällisen ja iltapalan. Lisäksi aloin liikkua vähintään tunnin verran 4-6krt/viikko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      818
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      663
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      589
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      547
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      542
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      532
    Aihe