Onko totta, että miesten geenit vaikuttavat miesten elämään niin paljon, että he haluavat vain levittää siemeniään mahdollisimman moneen paikkaan, eli käytännössä haluavat vain harrastaa seksiä aina uuden naisen kanssa? Tuntuu, ettei ketään miestä kiinnosta seurustelu. Tai onhan niitäkin miehiä, jotka haluavat seurustella, mutta vain siitä syytä, että sillä tavoin takaisi säännöllisen seksin saamisen, jos markkina-arvo on alhainen - eli toisin sanoen mies on ruma tms.
Kaikki vähänkään hyvännäköiset miehet haluavat vain lentää kukasta kukkaan ja käyttävät itsestään nimitystä sitoutumiskammoinen. Eikö ketään kiinnosta seurustelu?
Kaikki vähänkään hyvännäköiset miehet haluavat vain lentää kukasta kukkaan ja käyttävät itsestään nimitystä sitoutumiskammoinen. Eikö ketään kiinnosta seurustelu?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osa miehistä sitoutuu jo alle 20-vuotiaana, siihen ensi rakkauteensa. He ovat siis minun kannaltani menetettyjä, kunnes kenties eroavat jossain vaiheessa, kun jompikumpi haluaa kokeilla muutakin.
Toinen osa miehiä taas on näitä sitoutumiskammoisia, jotka eivät ole vielä tosissaan rakastuneet ehkä kertaakaan. He ovat kypsiä sitoutumaan n. 30 -vuotiaina, eli kun kaikki kaveritkin alkavat pariutua ja baarit&seikkailut on koettu.
Eli odottelen tuota samanikäisten miesten kypsymistä ja sillä välin yritän keskittyä rakentamaan omasta elämästäni sellaisen, että jonkun kanssa on sitten siitä hyvä lähteä yhteistä tulevaisuutta rakentamaan.
Yhdistit mitä kiehtovimmalla tavalla biologiaa ja taloustiedettä...
Ei, ei ole totta, että miehellä olisi sillä tavoin omintakeiset geenit, että ne "määräisivät" miehen levittämään siementään ja täyttämään maan.
Muutama, ehkä uskomatonkin, tosiseikka:
1. Miehellä on myös aivot
2. Miehellä on myös tunteet
Ja vielä ihan varovaisesti haluaisin viitata, että seurustelu saattaa sisältää muitakin ulottuvuuksia kuin mahdollisen, tulevan kumppanin "markkina-arvon" etukäteen tapahtuvan määrittelyn..;D
ps. Kaikki mitä Cosmo kirjoittaa ei ole totta..;DD
Ai niin niitä hymiöitä pitää laittaa kiusallakin :):):):):):):):):):)
Mun pitäis vielä opetella noi hymiöt.;D
Höpö höpö se mistään geeneistä ole kiinni. Tai ainakin kannattaa pysytellä kaukana miehistä, jotka avoimesti kertovat olevansa tahdottomia vätyksiä ja "geenejensä" vietävissä.
Eri asia sitten on, haluaako mies noin muuten seurustella. Nuorempien miesten keskuudessa teoriasi saattaakin pitää paikansa. Tai sitten alitajuntaisesti kiinnostut miehistä, jotka eivät ole kiinnostuneita joko sinusta tai seurustelusta ylensäkään.
Mä olen jo niin ärsyyntynyt tuosta että ihmisiä luokitellaan ulkoisten tekijöiden mukaan markkina-arvoteorialla. Ihmiset on ihmisiä! Sillä piste!
Kertomasi että miehet haluavat levittää siementään jokaiseen paikkaan ei pidä paikkaansa vaikka osa toki onkin tuollaisia mutta eivät kaikki.
Ja mihin unohdit ruman ja komean välimuodon, tavallisen miehen??
Jos biologian kannalta asiaa katsoo, niin tottakai mieskin tahtoo sitoutua ja perustaa perheen. Ilman miestä nainen ja lapsi eivät ole voineet ammoisina aikoina selvitä hengissä, tai ainakin siihen on ollut huonommat mahdollisuudet. Siinä sivussa sitten mies sitten ehkä voi käydä paneskelemassa muita ja toivoa että joku toinen kasvattaisi lapset.
Tai eihän näin kukaan ajattele, mutta seksin kynnys on miehellä alempi kuin naisella ja tämä selittäisi sen aika hyvin (ei välttämättä syrjähyppykynnys ole sen alempi, sillä naisellehan on hyvä hommata jostain paremmat geenit lapselle mitä itse voi sitouttaa ja laittaa joku aasi elättämään perheen mutta kun näitä parempia miehiä ei tule niin usein vastaan).
Kai tässäkin selitystavassa jotain perää voi olla. Mene ja tiedä.
geenejä ajatella, kun miestä valitaan. Todella perseestä vedetty selitys.
t. nainen
kiinnostaisi. Täytyy vain löytyä sellainen sopiva. Siiehn saakka täytyy jatkaa etsintää ja se saattaa vaikuttaa ulkopuolisista "siementen kylvämiseltä". Vaikka tosiasiassa etsin vain vakavaa juttua ja siihen tarvitaan varmasti enemmän kuin yksi kanditaatti, eikä tietenkään yhtäaikaa(ennen kuin se oikea löytyy). Siihen saakka satunnaisseksikin käy paremman puutteessa.
vittu ei mulla ainakaan ole aikaa lennellä kukasta kukkaan...ehdottomasti parasta seksiä saa naiselta joka rakastaa sinua,ja se on taivaan tosi ;D
Korkean markkina-arvon mies, joka haluaa seurustella ja on aktiivinen & taitava pokailemaan = varattu alta aikayksikön.
Kaikenlaisia muita tapauksia onkin sitten vähän enemmän liikkeellä, olet vain nähnyt ne väärät tapaukset. Monet ihan hyvät miehet eivät yksinkertaisesti osaa lähestyä naisia, mutta uskollisuutta ajatellen sehän on lopulta vain eduksi? Kokeilepa tehdä itse aloitteita niinkuin tuolla toisella palstalla oli puhetta. Varmaan miesprofiilikin muuttuu parempaan suuntaan.