Vaatii rohkeutta, mutta antaa paljon miettimistä näin keskivertomiehelle. Siksi ristiriitaista signaalia pukkaa aina välillä. Ristiriita on tietysti miehen päässä, mikä taas johtuu siitä että, miehellä on yksinkertainen putkiaivo (monolähetyksiä) kun naisella taas on Pentium VII ellei VIII?
Naisen sieluun kurkistaminen
Keskivertomies
531897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
...suden suuhun!
Mitäs tekemistä mono-äänellä ja tietokoneen suorittimilla on keskenään? Siitäkö se kiikastaakin? :S
Tulikohan pointtini nyt todistettua? Putkiaivot eivät veny kuin tasan yhtä rataa pitkin. Näkyy esimerkiksi vertauskuvien tulkitsemisena teknisten yksityiskohtien kautta.... Täytyy kuitenkin ottaa opiksi, jos voit vahvistaa että teknisluontoinen viisastelu on avain naisen sieluun ja sydämeen.
"Putkiaivot eivät veny kuin tasan yhtä rataa pitkin. Näkyy esimerkiksi vertauskuvien tulkitsemisena teknisten yksityiskohtien kautta"
No jos ne putkiaivot venyisivät edes pysymään teknisissä yksityiskohdissa vertailukelpoisina, niin edes toiset putkiaivot vastaanottaisivat lähetyssignaalin oikeanlaisena.
"Täytyy kuitenkin ottaa opiksi, jos voit vahvistaa että teknisluontoinen viisastelu on avain naisen sieluun ja sydämeen."
Pitäähän nyt miehen tietää miten jääkaappi tai vaihdelaatikko korjataan hei. Naiset rakastaa teknisiä miehiä, koska itse eivät tajua hölkäsen pöläystä niistä. On taisteltava sillä alueella, joka on miehille vahva.
Minusta vähän yksioikoista ajattelua (hymiö).
Entä jos ei itsekään osaa korjata vaihdelaatikkoa? En aja teini-ikäisellä autolla, vaan uudella, joten ei siihen saa edes itse koskea (tiptronic-vaihteisto). Puhtaasti epäitsekkäistä syistä tietysti pitää olla uusi auto. Saastuttaa vähemmän......
Mitäs väliä sillä on, osaatko vai etkö korjata itse sitä? Pääasia, että annat sen kuvan naiselle. Opettele periaate ja hieman eri osien nimiä jne j avaahtoa naiselle miten se ja se pitäisi uusia ja järrut sitä ja tätä jne ja liota käsiä jossain likaöljysaavissa aina silloin tällöin. Oot ollu kunnostamassa autoa, kato. Naiset tollasia tajua...
Ei ei ei. Liian haalarinhajuista minulle. Ei kukaan usko. Siis olisin epäuskottava. Epäilen myös, että likaiset kynnenaluset eivät tekisi sittenkään toivottua vaikutusta.
niillä likaisilla kynsillä pääse naisen sieluun pureutumaan. ;)
päinvastoin. Voit heittäytyä likaisten kynnenalustesi (ja parin tarkkaan harkitun ei-niin-tuskallisen nirhaman) kanssa naisen hellään manikyyri-käsittelyyn, jolloin nainen pääsee toteuttamaan hoivaviettiään.
" -Voi kun se meidän Matti oli taas eilen korjaamassa autoa ja sit mä laastaroin sen ja putsasin sen kynsiä siis ainakin 2 tuntia tirskkihikihi. Mun Matti...*
naisen sielunelämästä? Voi voi, kun se mun Matti...
Kuule, olet lähellä totuutta, mutta samalla hyvin kaukana. ;)
Kuitenkin tosielämässä sanottaisiin, että mikset Matti vienyt pirssiä jollekin joka osaa hommansa. Itse olisi haavat nuoltava.
Keskinäistä huolenpitoa ja läheisyyttähän se- välittämistä ja sen näyttämistä pienin arkisin teoin. Rakkaudeksi voisi hölmömpi luulla:)
Siksi, koska ne rahat käytettiin naisen uusiin kenkiin ja kylpyviikonloppuun.
paljon, paljon muuta. Sitä rikkautta on miehen vaikea edes kuvitella. :D
Kaipa tuolla kyhnyttämisellä on osittain sama funktio kuin apinoiden keskuudessa esiintyvällä kirppujen nyppimisella toisen turkista.
Meilläkin ollaan taas niin läheisiä, kun viikonloppuna kaivoin muutaman tikun pois oman putkiaivoni kourista. Saisi tuo jättää pään raapimisen vähemmälle.
Ei pidä paikkaansa. Mä ainakin arvostan miestä joka osaa pitää itsestään huolta eikä niin että mun tarvitsisi hoivata ja huoltaa.
Milläköhän tuon asian muuten selvittäisi heti tutustuessa ettei kummankaan tarvitsisi pettyä,
jos mies haluaa hoivaajan ja mä en taas halua hoivattavaa?
No enpä minäkään välittäisi naisesta, joka on koko ajan paapomassa tai huolehtimassa miten pärjään. Toisaalta taas arvostaisin suuresti, jos nainen hoivaisi ja huolehtisi minusta aikoina, kun en itse ole siihen täysin kykenevä- ja sama tietenkin toisin päin.
Jaa-a, saakohan tuollaista asiaa mitenkään selville? Veikkaanpa, että ei. Luultavasti tuo ominaisuus nousee esille vasta hetken yhdessä asumisen jälkeen, kun molemmille on muodostunut "miehen ja naisen" roolit kotona? Mutta onhan se mies sellanen iso lapsi, että pitää sen perään vähän katsoa ettei se ihan päättömyyksiin ratkea.
Siitä se lähtee. Varmasti se monotoosa koki jonkinlaisia sykähdyksiä katodiputkissan, jos nyt näissä teknisissä termeissä pysytään (kiitti vaan ap....) aihepiirin mukaisesti. Kiikkustuolejako oli väsäämässä tulevan varalle, jos saa kysyä?
... odottelemassa päiviä tulevia.
Mutta ainahan noita miehisiä rakennusprojekteja riittää. Jos ei omasta takaa, niin ystävät ja tuttavat antavat toisinaan autella omissa projekteissaan.
Tepäs ootte hyvin varustautuneet tulevaan. Onnea vaan teille:)
ei sekään pahitteeksi!!!
sellanen nielutieteilijä.
nieluun
ei ole pelkästään miehen päässä. Kyllä Meidän päämme on tasaisin väliajoin sekaisin kuin käkikello. Ei ihme, että miehilläkin teettää hankaluuksia.
Silmät ovat sielun peili. Pitää osata katsoa oikeasta kulmasta ja oikeassa valaistuksessa.
Harjoittelu tekee mestarin, tässäkin lajissa.
Voiko toista sukupuolta koskaan oppia ymmärtämään täydellisesti? Todennäköisesti ei. Kunhan nyt henkensä pitimiksi perusasiat...
Luultavasti. Sinun kanssasi IAmAmusedYouAreHilarious. Kuinka erilaiset kehonosasi voivat?
Käkikelloilmiö voi johtua pre/menstruaalisista tekijöistä, mikäli se esiintyy n. kuukauden välein?
Kolme jalkaamme voivat mainiosti. Jos niihin viittasit.
Liiallinen väsymys ja surumielisyys estävät ottamasta kantaa käkikelloilmiöön.
Tutki ja perehdy. Esittele sitten raporttisi.
Hauska, että kaikki kolme voivat hyvin. Miksi surumielisyys?
En taida olla tarpeeksi rohkea kysymään oudosti tai epäloogisesti käyttäytyviltä naisilta, että mikä onkaan kiertosi vaihe tällä hetkellä. Hyvä idea kuitenkin.
En tarkoittanut ihan tuota tutkimiskehoituksellani. Tutkimusongelma olisi syytä asetella uudelleen, hieman laajemmassa perspektiivissä. Alkuperäinen tarkoituksesi oli kai kurkistaa naisen sieluun...
En viitsi tässä nyt ruotia sen tarkemmin surujani. Liittyy tähän ainaiseen kliseiseen suhteeseen miehen ja naisen välillä.
Valitettavasti hallitsen vain yksinkertaiset empiirishermeneuttiset tutkimusmenetelmät. Siis havaintoaineisto kerätään omaan kokemukseen nojautuen. Mieluiten kyselytutkimuksella.
"Käyttäydytkö joskus tai usein oudosti? Jos käyttäydyt, onko kyseessä premenstruaalinen ärripurri?"
Sitten vain spämmäilemään kaikille tuntemillesi naisille sähköpostitse kuukautiskyselyt.
Vetoaisin mielelläni auktoriteettiisi näin arkaluonteisen tutkimuksen kyseessä ollessa. Ja tunnenko enää yhtään naista kyselyn tehtyäni? Tieteen nimissä mikään uhri ei tietysti ole liikaa.
menossa, eikä epäloogisuudesta tai outoudesta (?) ole tietoakaan. Ah, kyllä elämä on ihanaa ja on ihanaa olla nainen!
Voinen lupautua tutkimuksen suojelijaksi, vaikka se himpun verran epäilyttävältä vaikuttaakin. Tittelini ei kylläkään ole professori saatikka tohtori.
Osa tutkimuksesi kohteista tuntee inhoa, osa kauhua ja loput marginaalisen pieni ryhmä vastaa siihen.
Valitettavasti tutkimuksen haittapuolena voi olla, että suurin osa naistutuistasi deletoi nimesi kännykän muististaan pysyvästi. Ehkä se on liian suuri uhraus tieteelle? Jäädä yksin?
Jospa perehtyisitkin tutkimusmateriaaliin yksitellen, ajan kanssa? Pureutuisit sielun syövereihin ja premenstruaaliisiin salaisuuksiin.
Tieteen tähden ajattelinkin välttää omaa nimeäni ja lähettää sen tunnetun intellektuellin naistutkijan, tri David Beckhamin nimissä. Hän voisi saadakin hyvin vastauksia?
Paitsi kaikkiin ei välttämättä tri David tehoa. Just in case, toiseksi tohtoriksi voisit laittaa tri Luka Kovacin (teho-osasto). Silloin takuulla posti ruuhkautuu.
Tuho-osasto antaa realistisemman kuvan ensiavun toiminnasta. Sitä paitsi lääkärit harvoin ovat väitelleet tohtoriksi, vaikka tri-nimitystä käyttävätkin. Luotan Mensa-Davidin vetovoimaan ellet ohjaajana sitä nimenomaan kiellä.
turmelee. Pakotan sinut siis käyttämään tri Kovacia tutkimuksessasi.
Eikö suurin osa väitelleistä olekin lääkäreitä?
Nyt tutimaan. Nati nati.
Kylläpäs aika kuluukin tieteen parissa.
K: Eikö suurin osa väitelleistä olekin lääkäreitä?
V: Mahdollisesti, mutta suurin osa lääkäreistä ei ole väitelleitä.
sen tiedät.
Minun otantani on liian kapea, jotta kelpaisi totuudeksi. Minua on vain muutama lääkäri ronkkinut. Todistuksia tahi titteleitä en ole kaikilta ehtinyt kysellä:D
Ei toista sukupuolta vaan toista ihmistä, voiko oppia koskaan ymmärtämään täydellisesti.
Hohhoijaa... Itse olen 30v mies ja en ole vielä mua älykkäämpään naiseen törmänny. Kurkistukset naisen sielunelämään on ollu mulle aina pettymyksiä täynnä. Onhan naisillakin jotain erityislahjakkuuksia jossain jutuissa, mutta yleisesti ottaen loogisuus, havainnoitikyky, uuden oppiminen ja soveltaminen on sillä tasolla että yleensä koen ettei naisella olis mulle paljoakaan annettavaa tulevaisuudessa. Jos on tavis mies eikä akateemisia juttuja lukenut, naiset voi tuntua "monimutkaisilta".
No sittenhän pärjäät jatkossakin erinomaisesti ilman naista.
Meinaan, tuolla asenteella saat keitellä aamupuurosi yksin seuraavat viisikymmentä vuotta vielä.
Niinpä niin, ei varmaan yllätä sua että olen ollut ilman naista pari kolme vuotta jo. Näyttäisi myös siltä että yksin tässä jokunen aika vielä menee.
Mutta ei se oma yksinäisyyteni sitä muuta että olen todella harvoin otettu naisen älykkkyydestä.
Ehkä sitä pitää sitten asennoitua naisiin yksinkertaisesti vähempiosaisina (älyllisesti) ja yrittää vaan oppia ymmärtämään niitä ja unohtaa haaveet tasavertaisten ihmisten suhteesta.
joissa todennäköisimmin törmäät huippuälykkäisiin tai edes sinnepäin- naisiin. Esimerkiksi tohtorinväitöskirjaansa rustailevia yliopistolta tutkijankammioistaan, huippufirmojen asiantuntijoita lounastauolta...etc.
Tai, sitten voisit tehdä niin kuin Tuisku tuossa alempana ehdotti, valitse mielestäsi itseäsi "tyhmempi" naisyksilö ja nautiskele fiksuudestasi ja hänen palvonnastaan. Eikö tämä myös herättäisi teissä miehissä sen paljon puhutun suojelunhalun?
naisissa on valinnanvaraa. Mutta jos kiinnostuksesi naiseen herää pelkän ulkonäön pohjalta, niin ei luonnollisestikaan ole ihmekään, jos olet pettynyt naisten älylliseen tasoon. Tiedoksi sinulle: kauniit ihmiset eivät välttämättä ole älykkäitä.
Kiertele niitä yliopiston kirjaston pölyisiä käytäviä; sieltä löydät itsellesi tasoistasi seuraa.
ja rumia en todellakaan huoli.-kauneus on jo älyä!
"Jos on tavis mies eikä akateemisia juttuja lukenut, naiset voi tuntua "monimutkaisilta". "
Voi juku jos olisin tiennyt, että akateemisia juttuja lukemalla oppii ymmärtään naisia, niin tottahan olisin mennyt yliopistoon lukemaan akateemisia juttuja. :D
Hei, koskaan ei ole myöhäistä opiskella ja pyrkiä elämässä eteenpäin ja kohti parempaa. Mene ihmeessä sinne yliopistoon opiskelemaan.
Pelkää maamieskoulu. Käyx se?
miehen logiikka pelittää loistavasti, mutta nainen pitää vähän väliä buutata? :D
Siellä nielussa punoittaa.
On sitä olemassa ihan kamalia naisihmisiäkin.
Turha etsiä syytä aina itsestäsi.
Pötypuhetta, että naisilla olisi muka joku liukas penttiprossu. Korkeintaan joku antiikkinen Inmosin parallel nuhapumppu jonka kellotaajuus on parinkympin megan nurkilla.