Henkilöstövuokrausfirmat

Olen FM, työskentelen sihteerinä työpaikassa, jossa ei tapahdu mitään. Palkkani on n. 2000e ja päivät menevät netissä surffatessa ja aikaa tappaessa. Olen hakenut muita töitä tuloksetta. Nyt harkitsen lähtemistä henkilöstövuokrausfirmojen leipiin, mutta kannattaako se? Kertokaa kokemuksistanne!
4722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Opintojen ohessa se on ainakin ollut todella hyva vaihtoehto. Adecosta minulle on jaanyt parhaat kokemukset, mutta myos muut firmat kannattaa kayda lapi. Ainahan voit kayda muutamien firmojen haastatteluissa kertoen tilanteestasi, siita mita odotat ja haluat, ja sen jalkeen odotella vastakaikua. Ikina sinun ei tarvitse ottaa vastaan tarjottuja tyotehtavia, joten aloittelepa hakemaan ennen kuin lopetat duunisi siella.

Äänestä

Onhan niitä tullut koluttua. Parhaat kokemukset on Adeccosta ja Manpowerista, kolme muuta ainakin täällä pääkaupunkiseudulla ovat kohdelleet minua tökerösti eikä tarjotuissa töissäkään ole ollut hurraamista. Kannattaa tosiaan miettiä tarkkaan palkkatoiveensa ja työtehtävätoiveensa ennenkuin lähtee henkilöstövuokrausfirmojen haastatteluihin, nuo kolme muuta nimeltämainitsematonta paikkaa kun ilmoittivat minun hakevan liian vaativia ja "kalliita" töitä ammattitaitooni ja koulutustasooni nähden. Niistä kahdesta muusta sitten kuitenkin löysin haluamaani työtä sopivalla palkalla.
Eli ne ö-luokan henkilöstövuokrausfirmat kyllä yrittää saada sut psyykattua toimistoapulaiseksi/kahvinkeittäjäksi naurettavalla palkalla, vaikka olisit liiketaloustieteen tohtori ;)

Äänestä

Itse on työskennellyt Extran, Adeccon ja Manpowerin kautta lyhytaikaisissa keikkatöissä. Extra ja Manpower ok, mutta Adeccosta huonot kokemukset. Jouduin järkyttäviin varastohommiin luvattujen toimistotöiden sijaan ja muutenkin lupailtiin vaikka mitä.

Äänestä

sellaisiin paikkoihin.
Eikös ne teetä pätkätöitä vain. Onko nykyinen työsi myös määräaikainen? Sitten etsi kiireesti
vakituinen työ.
Oletko varma, että saat jatkuvasti uusittua
sopimuksen reppufirmoissa?
Lama-aika on tulossa, joten voi olla, että ne
pätkätyötkin tulevat vähenemään.
Jos olet nuori, voit tosin saada helmpommin
töitä.
Atk-alalla ehkä saat vaikka 1000 euroa/kk
enemmän kuin vakituiset, mutta jos työt loppuvat.
Ei kaikkialla edes arvosteta kokemusta, varsinkin
jos on vaihtanut firmaa usein. Katsotaan, että
on liian levoton sielu, ei viihdy missään.

Ei tästä kovin montaa vuotta ole, kun nuo
henkilöstövuokrausfirmat katsottiin rikolliseksi
toiminnaksi. Olen itsekin samaa mieltä.
Ne on perustettu vain lakien kiertämiseksi ja
joudut ottamaan osan yrittäjän riskiä itsellesi.
Nuo Adeccot sun muut keräävät vain varmaa provikkaa sinun kustannuksellasi.

Ari (Helsinki)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Olen FM, työskentelen sihteerinä työpaikassa, jossa ei tapahdu mitään. Palkkani on n. 2000e ja päivät menevät netissä surffatessa ja aikaa tappaessa. Olen hakenut muita töitä tuloksetta. Nyt harkitsen lähtemistä henkilöstövuokrausfirmojen leipiin, mutta kannattaako se? Kertokaa kokemuksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu