ollaan muuttamassa yhteen. Muutamme molemmille uuteen kotiin, saadaan tehdä siitä juuri meidän yhteinen koti. Mutta on asioita joita mietin ja toisaalta tulevaisuus pelottaa. Nuorempana meni ja teki miettimättä mitään. Nyt tulee pohdittua ehkä liikaakin. Molemmat eronneita noin 3 vuotta sitten. Tuntuu että mies haikailee edelleen menneen liiton/naisen perään. Kantaa lompakossaan edelleen naisen kuvaa!! Heidän välit hyvät ( heillä yhteinen lapsikin), minullakin hyvät välit exään, mutta kun ei ole lapsia ei tarvitse olla eron jälkeen tekemisissä. Mietin rooliani että tuleeko minusta vain kotiapulainen hoitaen ruuat ja kodin, äitipuoli pojalle sekä miehelle vain jokin exän korvike? Jos joku on samassa tilanteessa ollut tai on niin neuvot olisi tarpeen.
onkohan tässä mitään järkeä
Viivimaija
61728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko tuo totta?? Oletko saanut tähän jotakin ymmärrettävää selitystä? Sanoisin, että todella outoa. Näin äkkiseltään, tosin en tunne miesystävääsi, sanoisin että hän on jämähtänyt menneeseen. Itse en hyväksyisi lainkaan.
En lähtisi ainakaan vielä muuttamaan yhteen, varsinkin jos et ole 100% varma ja jos miehesi haikailee entisen perään. Mieti vielä. Ei kannata tehdä hätiköityjä päätöksiä, niitä tulee vielä katumaan. Jos muuton jälkeen alkaa kaduttamaan, siitä ei ihan samana päivänä pois lähdetä. On etsittävä uudet asunnot jne., tiedät kyllä. Et häviä mitään jos harkitset vielä, harkitkaa yhdessä. Puhukaa nuo menneen läpipuhki niin että kummalekin tulee sellainen olo, että kaikki on nyt selvää.
Jos miehelläsi on vielä selvittämättömiä asioita entisen kanssa, olisi sinua kohtaan vähintään reilua nekin selvittää ja jättää taakse.
Jos mun mies pitäis exänsä kuvaa lompakossaan, niin en edes olisi enää mokoman kanssa...
ja keskustele miesystäväsi kanssa tilanteesta ja tunteistasi. Minä itse elän suhteessa, jossa avomieheni, haikailee on kai oikea sana, entisensä perään. Reilu vuosi on yhteistä elämää takana ja voin rehellisesti sanoa että jos nyt saisin tehdä päätöksen uudestaan, valitsisin toisin. On uskomattoman uuvuttavaa olla se "toiseksi paras" vaihtoehto kun "paras" ei ole saavutettavissa.
Toisaalta jokin syyhän sinunkin miesystävälläsi on ollut eroon entisestään ja tietenkin heidän on oltava väleissä jo lapsenkin takia. Puhukaa ja setvikää kaikki asiat vaikka se tekisi kipeääkin! Ja kerro täysin avoimesti mitä mieltä olet asioista ja mitä pelkoja sinulla on ja vaadi vastauksia, niin minä toivon että olisin tehnyt..
Jaksamisia sinulle!
niin vastaankin suoraan: ei mitään järkeä.
Mies ei ole päässyt vielä exästään eroon ja pitää sinua laastarina.
ei ole päässyt yli entisestään niinkuin tuolla jo olikin aiemmin. Älä tee vielä mitään ratkaisuja, vaan anna ajan kulua. Voi olla että muuten satutat itsesi ja pahastikin.
...rajua virhettä!