Olen harkinnut näitä "barefoot" kenkiä kotvan aikaa toisiksi harjoituskengiksi, sellaisiksi jotka kehittäisivät jalkaa eikä pelkästään pakaraa ja reittä. Onks kellään parempaa kokemusta sellaisista? Tarkoitan Nike Freetä ja Karhun M-sarjaa. Aika hintavilta vaikuttavat, etenkin Karhun M-sarja.
www.nikefree.com
http://www.karhurunning.com/?page=Product&i18n=fi_FI&ca=mseries
Nurmikolla paljain jaloin juoksu nimittäin tuntuu tällaisesta 400-800m harjoittelijasta todella omituiselta joskin mukavalta, luulisin että olisi aika harjoittaa jalkaa enemmänkin.
www.nikefree.com
http://www.karhurunning.com/?page=Product&i18n=fi_FI&ca=mseries
Nurmikolla paljain jaloin juoksu nimittäin tuntuu tällaisesta 400-800m harjoittelijasta todella omituiselta joskin mukavalta, luulisin että olisi aika harjoittaa jalkaa enemmänkin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sepon kotisivuilla on keskustelua ainakin karhun m-sarjasta. Siellä tuntuu käyttäjien mielipiteet olevan hyvinkin sitä luokkaa, että saattaa olla jopa paras kenkä ikinä.. :) http://www.seponkotisivut.com/vb/showthread.php?t=907
Nike Freestä en ole koskaan kuullutkaan, mutta siitä olen lähes 100% varma, että seuraavat kenkäni tulevat olemaan Karhut... näyttäisi kyllä tuo Nikekin aika kiinnostavalta (joskin enemmän tuollainen katukoriskengän näköinen...)
Ehdottomasti mielenkiintoinen ja lisäselvitystä vaativa asia; löysin äkkiseltään kolme
Barefoot –juoksemiseen liittyvää seikkaa:
1. Barefoot -juoksu vähentää loukkaantumisriskiä, erityisesti akillesjänteen ...
(Running barefoot is associated with a substantially lower prevalence of acute injuries
of the ankle and chronic injuries of the lower leg in developing countries);
2. Hyvin tehtyjä tutkimuksia asiasta ei vielä ole (but well-designed studies
of the effects of barefoot and shod running on injury are lacking);.
3. Laboratorio-tutkimukset osoittavat että Barefoot-juoksu vähentää energiakuluja 4%
(Laboratory studies show that the energy cost of running is reduced by
about 4% when the feet are not shod).
- Ja vielähän vanhemmat juoksijat muistavat Etiopian Abebe Bikilan voiton Rooman
maratonilla sekä Etelä-Afrikan Zola Buddin, jotka molemmat juoksivat paljain jaloin
Ostin sitten tuollaiset Nike Freet. Kokemus on tuon parin kilsan testilenkin jälkeen todella positiivinen! Jaloissa ei tunnu puutumusta niinkuin normaaleilla juoksukengillä ja nilkan alueen sekä yllätyksekseni päkiän seudun lihaksisto todellakin joutuu hommiin. Nyt on aivan eri lihaksisto väsynyt, nimenomaan tuo alue, kuin normaalisti juostessa. Jalka tuntuu lenkin jälkeen paljaaltaan jämerämmältä eikä sellaiselta vähän kireältä niinkuin normaaleilla.
Kokoa saattaa kuitenkin kengissä olla se puolikas liikaa, mutta taidanpa hommata toiset seuraavasta tilistä. Nuot vaikka töihin toimistoon. :P
Ostin kuukausi sitten Feelmaxin paljasjalka juoksukengät ja lenkkeily tuntuu nykyään entistä mukavammalle. www.fastway.fi näkyy myyvän näitä kenkiä. Suosittelen lämpimästi testaamaan.
Samaa mieltä tuon lainauksen kanssa, että paljasjaloin juoksu vähentää akilleksen loukkaantumisriskiä. Mitä jäykempi kenkä sitä kovemmille akilles ja pohje joutuu.
Osaatteko sanoa, käykö tuo ihme kenkä lättäjalalle? Olen lättäjalka ja jalka tietenkin pronatoi voimakkaasti. Eli siis normaalisti käytän pikkukengissä tukipohjallisia ja juoksen voimakkaasti tuetuilla tossuilla. Vähän arveluttaa, jos mikään tuki ei virheasentoa olisi korjaamassa.
Minullakin oli täysi lättäjalka tullut juoksukengistä, mutta kun olen vaihtanut paljasjalka-juoksuun niin jalat ovat jo hieman parantuneet. eikä 2 vuoden aikana yhtään loukkaantumista.
Mutta jos siis olet lättäjalka, hyvin suurella todennäköisyydellä myös asiaan liittyy ylipronaatio, eli että nilkka vetää sisään päin. Eikö se ole mikään ongelma tuossa paljasjalkajuoksussa?
ei se ainakaan mulla ole, kun kokeilin talvella normaaleja juoksukenkiä niin sattui nilkkoihin. jos meinaat aloittaa paljasjalkajuoksua niin suosittelen että aluksi menet lyhyempiä lenkkejä, ja pikku hiljaa pidennät lenkkejä. Ja tärkein asia on se askellus eli PÄKIÄ-KANTA-PÄKIÄ. kannattaa vaikka kattoa youtubesta lisätietoja.