Kannattaako ostaa alle 200€ juoksumattoa? esim. (Gym-Tech, Anttilan lehti) Siinä ei ole moottorilla se matto, vaan joku magneetti vastus. Onko hyvä?
Juoksumatto
13
7776
Vastaukset
- kannata..
Jos juoksumaton ostat, kannattaa se olla kunnollinen (josta voi säätää juoksunopeutta yms..). Mutta henkilökohtaisesti en ostaisi mitään mattoa, koska pidän luonnossa juoksemisesta ja matolla juokseminen on mielestäni tylsää..
- olla
Vielä tylsempi kapine kuin kuntopyörä. Jur jur...
- kuntsari
kotitikäyttöön saa hyvia mattoja mutta katso että pääset sillä riittävän kovia harkkoja ei ainakin 14km/tunti pitää ollä vauhtureserviä
- alottelia
Ostin juuri anttilasta sen gym tech maton, ja itselleni matto oli positiivinen yllätys.
Olen vasta alottamassa juoksu harrastusta ja päätin kohottaa kuntoani ensin matolla (ennen ku kehtaa mennä ihmisten ilmoille juoksee...must on nolon näköstä juosta "kieli vyön alla" hengästyneenä ku ihmiset kyttää..) no enivei, magneetti vastus matossa tosiaan on ja vastusta voi säätää.
Mun mielestä siis ok laite. Voithan tilata anttilasta maton, ja jos ei miellytä niin palauta se ;)- Ei enää säiden armoilla
Tuo matto ei kuluta sähköä!!! Siis ekologinen laite!!!
Nyt voin kuntoilla kotona aina kun haluan. Viis siitä millainen sää ulkona on.
Ensi talvena en enää liho!
Inhoan talvea, sen kylmyyttä, liukkautta, pimeyttä...
Talvessa ei ole mitään hyvää kuntokävelijöille.
Lumia ei enää etelässä ole, joten hiihtokin on pois suljettu liikuntalaji. - asenneasia
Ei enää säiden armoilla kirjoitti:
Tuo matto ei kuluta sähköä!!! Siis ekologinen laite!!!
Nyt voin kuntoilla kotona aina kun haluan. Viis siitä millainen sää ulkona on.
Ensi talvena en enää liho!
Inhoan talvea, sen kylmyyttä, liukkautta, pimeyttä...
Talvessa ei ole mitään hyvää kuntokävelijöille.
Lumia ei enää etelässä ole, joten hiihtokin on pois suljettu liikuntalaji.Jos asenne on tuo, ilmankos talvi ottaa päähän.
Talvella on lämmin, kun pukeutuu oikein. Liukas ei ole, kun ostaa nastalenkkarit. Pimeälle en sentään voi mitään, mutta eiköhän siellä etelässä ole katulamppuja, että ei tarvii pimeässä tarpoa. - voitatti naitatti
asenneasia kirjoitti:
Jos asenne on tuo, ilmankos talvi ottaa päähän.
Talvella on lämmin, kun pukeutuu oikein. Liukas ei ole, kun ostaa nastalenkkarit. Pimeälle en sentään voi mitään, mutta eiköhän siellä etelässä ole katulamppuja, että ei tarvii pimeässä tarpoa.vaan ihan biologinen tosiasia. Pimeys ja loskapaska masentaa eikä siinä mikään hämärä katuvalaistus mitään auta.
- tech ja muut härpäkkeet
Itellä oli aikoinaan Tunturin moottoriton juoksumatto ja en kyllä voi parhaalla tahdollakaan suositella kenellekään sitä enkä mitään muuta vastaavaa laitetta. Moottorittomalla matolla juoksu ei ainakaan itestä oo kunnon juoksua vaan lähinnä tasapainoilua kaatumisen ja matolta putoamisen välillä. Nykyinen matto on Tunturi T85, johon oon ollu erittäin tyytyväinen. Juoksumaton ja miksei minkä muun tahansa kuntoilulaitteen ostoa harkitseville sanoisin että kannattaa laittaa telkkari tms. laite jota voi katsella suorituksen aikana. Jos joutuu tuijottamaan vain seiniä niin innostus laitteen käyttöön loppuu kyllä aika äkkiä.
- huono kunto
minullakin johtuu hyvän moottorimaton puuttumisesta eikä sitäpaitsi ole kunnon telkkariakaan. Mites siinä kuntoilet? Mittareitakin pitäis olla kaikenlaisia. Ilman urheilumoottoreita ja tietokoneseurantaa kuntoa ei voi nostaa. Jostakin pitäis saada laitteet ja koulutus niiden käyttämiseen, että pääsis kehittämään itseään.
- Matollinen
huono kunto kirjoitti:
minullakin johtuu hyvän moottorimaton puuttumisesta eikä sitäpaitsi ole kunnon telkkariakaan. Mites siinä kuntoilet? Mittareitakin pitäis olla kaikenlaisia. Ilman urheilumoottoreita ja tietokoneseurantaa kuntoa ei voi nostaa. Jostakin pitäis saada laitteet ja koulutus niiden käyttämiseen, että pääsis kehittämään itseään.
En nyt tarkoittanu että mitkään matot mitään välttämättömiä ois. Täällä hajaasutus alueilla ei vaan oo niitä pyöräteitä ja katuvaloja ja auraukset on mitä on. Itellä ainakin tuppais jäämään juoksut talvella aika vähiin jos mattoa ei ois.
- PER J
Tilasimme joskus perhelle (Itselle ja vanhimmalle pojalle) viimeisen päälle maton saksasta.
Hintaa oli tarpeeksi mutta tämä kyllä pieksee kilpailijansa.
3hp moottori
24km/h max
Juoksukulma -2 - 15%
Valmiita ohjelmia taitaa olla >100
Ohjelmia voi myös itse tehdä mielinmäärin ja tallentaa ne sd kortille
SD kortille tallentuu myös kaikki harjoitukset, sykevälivaihtelut, melkeinpä kaikki!
Saksassa valmistettu -> tilasin sporttiedjestä ja kai ilmeisesti suomessa löytyy kanssa jokin nettipulju joka myy.
Jos haluat parasta joka kestää, ei nitise ja natise, niin tuohon et pety ;)- jokunen tipunen
No ehkei tavistallaajalla ole pistää lähemmäs 2000e juoksumattoon :)
- harppa14
jokunen tipunen kirjoitti:
No ehkei tavistallaajalla ole pistää lähemmäs 2000e juoksumattoon :)
itsellä ollut nyt vuodenpäivät anttilan halpis matto(moottoroitu) ja on ollut ihan hyvä ja on kestänytkin kiitettävästi, alkuun juoksu oli tasapainottelua mutta aika äkkiä siihen tottui ja oppi juoksemaan rennosti. 12km/h vauhti riittää ihan loistavasti vieläkin vaikka olen juossut matolla joka päivä vähintään tunnin eli 365h/vuosi muija samanverran eli on pyörinyt kohta 1000 tuntia ja tuhansia kilometrejä hintaan 399€ eli itse en kyllä laittaisi juoksumattoon tuhansia euroja että saisin muutaman sentin leveämmän maton ja tietokoneliitännän ja nopeutta lisää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803