Auttakaa humanistia!

Teen vaativaa työtä. Palkkaus 1300 / kk. Muita töitä ei tiedossa, pakko tehdä tällä. Koulutus 6 vuotta yliopistossa humanistisia tieteitä. Auttakaa! Voisko joku neuvoa, mihin voisin hakea? (hyvät ATK-taidot)
7591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

useita akateemisia työttömiä hyvillä atk-taidoilla, joilla ei ole töitä. Työttömänä 1-3 v. Varmasti ne kaikki haluaisi sinun pestisi jos tuo 1300e/kk on vakituisesta työpaikasta?!

Etsin itse vakituista työtä.

Tarjolla oli vähän aikaa sitten työ (yliopistolla) johon vaadittiin neljän kielen (jossa saksa ja venäjä) hallinta akateemisen pohjakoulutuksen lisäksi ja joku ihmeellinen käyttöjärjestelmän hallinta. Palkka oli alle 1100e/kk!!!!! Järkyttävää.

Äänestä
  • Työni ei ole vakituinen, projektityö.

    Minusta tässä yhteiskunnassa on jotakin vikaa, jos akateemisen pätkätyöläisen, joka saa 1300 e kuussa, pitäisi tuntea tyytyväisyyttä! En voi olla tyytyväinen tilanteeseen, vaikka on monia muita, joilla on vielä huonommin.

    Minusta on väärin, että muut vaativat hiljaista tyytyväisyyttä tässä tilanteessa. Muiden vastaavassa tilanteessa olevien pitäisi olla minun puolellani. Itse itsemme ajamme tähän sudenkuoppaan.

    Äänestä

  • humanisti kirjoitti:

    Työni ei ole vakituinen, projektityö.

    Minusta tässä yhteiskunnassa on jotakin vikaa, jos akateemisen pätkätyöläisen, joka saa 1300 e kuussa, pitäisi tuntea tyytyväisyyttä! En voi olla tyytyväinen tilanteeseen, vaikka on monia muita, joilla on vielä huonommin.

    Minusta on väärin, että muut vaativat hiljaista tyytyväisyyttä tässä tilanteessa. Muiden vastaavassa tilanteessa olevien pitäisi olla minun puolellani. Itse itsemme ajamme tähän sudenkuoppaan.

    Jos palkka on 1300 € niin tyytyväinen voi olla vain työnantaja. Valitettavasti noin matala palkka on mahdollista kun koulutusmäärät ja työpaikkojen määrät eivät kohtaa. Koulutusmääristä päättävät henkilöt eivät joko ole tietoisia työllistymisongelmista tai he käyttävät ylikoulutusta omien tarkoitusperiensä ajamiseen esim. teettämällä halvalla tutkimustyötä. Yksittäinen henkilö voi joko alistua pätkätyöhön pienellä palkalla tai vaihtaa alaa koulutuksen kautta rahakkaampiin hommiin. Nykyisin matalapalkka-alat ovat lisääntyvässä määrin valtion tai kunna palveluksessa olevien korkeakoulutettujen ongelma (tutkijat, opettajat).

    Äänestä

Olen samassa tilanteessa, humanisti ja tällä pohjalla ei hyvältä näytä.
Ratkaisuni on AMK-tietotekniikkaopinnot. Nyt 3. vuosi menossa, eikä taida 4 riittää. Aikaa menee, 4 iltaa x 4h/vko, ja vkonloput tehdään kotitehtäviä.
Sisään AMK:uun pääset suht.helposti. Suosittelen, jos saat aikaa järjestymään ja olet valmis näkemään vaivaa!

Äänestä
  • Minulle on tarjottu nyt lisäkoulutusta ratkaisuksi. Mutta millähän rahalla mahtanen opiskella? Oletko sinä nastamuumio jossakin töissä samalla, kun teet opintoja?

    Opiskelupaikkoja pitäisi vähentää ja rajusti! Ja pahinta on se, että nuorille opiskelijoille esitellään tilastoja, joiden mukaan omasta aineesta valmistuneet ovat työllistyneet hyvin.

    Äänestä

  • humanisti kirjoitti:

    Minulle on tarjottu nyt lisäkoulutusta ratkaisuksi. Mutta millähän rahalla mahtanen opiskella? Oletko sinä nastamuumio jossakin töissä samalla, kun teet opintoja?

    Opiskelupaikkoja pitäisi vähentää ja rajusti! Ja pahinta on se, että nuorille opiskelijoille esitellään tilastoja, joiden mukaan omasta aineesta valmistuneet ovat työllistyneet hyvin.

    Teen työssäni lähes normaalia päivää - lopetan aina klo 16, ei ylitöitä. Ei myöskään uralla etenemistä eikä palkankorotuksia, näin siis vielä pari vuotta.
    Vuoden alussa jään ½ v opvapaalle. Sinunkin kannattaa tsekata Kelan sivuilta, millaiseen aik.koul.tukeen olet oikeutettu.
    Mielestäni opiskelu kannattaa aina, varsinkin jos voi yhdistää jotenkin vanhan ja uuden osaamisen.

    Äänestä

Itse olen opiskellut yhteiskuntatieteellisiä, humanistisia ja luonnontieteellisiä aineita. Valmistuin 80-luvun loppupuolella ja olin sen jälkeen määräaikaisissa hommissa. Silloin olisi kyllä ollut pysyviäkin työpaikkoja saatavissa, mutta etsin vielä ominta alaani. Vuoden 1990 tienoilla olin määräaikaisessa työssä ja päätin ottaa vastaa samassa yksikössä auki olevan, vakinaisen viran. Palkka tuosta työstä oli vain noin 6 000 mk/kk, mutta katsoin saavani hyödyllistä oppia. Puolisoehdokkaisiin tuo palkka valitettavasti teki negatiivisen vaikutuksen.

Laman alettua tämä vakinaisen viran omistaminen osoittautui hyväksi ratkaisuksi. Työ oli vaativaa, vaikka muodolliset pätevyysvaatimukset olivat olemattomat. Tein suuriakin ratkaisuja yksityishenkilöiden ja yritysten talouteen vaikuttavissa asioissa. Neuvottelutaitoa, laskupäätä ja tilannetajua vaadittiin. Rahaa "firmaan" toin monisatakertaisesti oman palkkani verran. Olin verottaja. Palkkani oli lopulta 8 500 mk/kk vuonna 1998. Sitten tuli alanvaihto mieleen. Koska minulla ei ole oikeustieteellistä tai kaupallista tutkintoa, ei työkokemuksesta ollut juuri ollut apua uralla etenemisessä tai työpaikanhaussa muualtakaan.

Hakeuduin puolen vuoden pituiselle ATK-alan kurssille. Oli minulla alalta jonkinlaisia opintoja jo pohjalla ja hieman alaa sivuavaa työkokemustakin. Kurssin jälkeen ei työnsaanti ollut kovin vaikeaa. Yksityisen puolen työpaikassa entinen bruttopalkkani muuttui uudeksi nettopalkakseni. Parin vuoden jälkeen vaihdoin töihin julkishallinnon IT-yksikköön. Palkka ei noussut, mutta työtehtävät olivat monipuolisempia.

Nyt saan noin 2 200 €/kk eli suomalaisen keskipalkan verran. Voin sanoa, että akateemisesta koulutuksestani ei ole suoranaisesti mitään hyötyä nykyisessä työssäni. Minusta tuntuu, että monet IT-alalla olevat, eivät aivan nuoret henkilöt, tekevät tätä työtä lähinnä siksi, että tulotaso ja työn jatkuvuus ovat suhteellisen hyvin turvatut. Paljon hehkutettu seksikkyys on alasta käytännössä kaukana. Tärkein IT-alan rivityöntekijän tarvitsema taito on pysyä näyttöruudun äärellä jonkinlaista ohjelmakoodia vääntäen. Perushumanistille näin kapea suuntautuminen voi olla vaikeaa. Pitkää pinnaa vaatii myös se, kun projektipäällikkönä toimiva DI julistaa, että työskentely on ollut tuloksekasta siitä huolimatta, että asianomainen on ainoa DI kyseisessä projektiryhmässä.

Joka tapauksessa, päivääkään en vaihtaisi "urastani" pois. Ihmisten elämä on tavallisestikin tällaista, nopea ura menestykseen aukeaa harvoille. Koko ajan täytyy pitää auki tarjoutuvien tilaisuuksien varalta. Sitkeyttä vaaditaan, erityisesti humanistilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


humanistí kirjoitti:

Teen vaativaa työtä. Palkkaus 1300 / kk. Muita töitä ei tiedossa, pakko tehdä tällä. Koulutus 6 vuotta yliopistossa humanistisia tieteitä. Auttakaa! Voisko joku neuvoa, mihin voisin hakea? (hyvät ATK-taidot)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu