Käytin liikaa voimaa ja katkaisin kevytmetallisen n. 5 mm:n satulatolpan kiristysruuvin. Kumpikaan pää ei ole ulkona kierteistä, joten pihdeillä ei saa otetta. Ehdotuksia miten saan sen pois? Kaksi millin reikää ruuvin päähän ja pienellä ruuvarilla kiertämällä ulos?
Katkennut satulan kiristysruuvi
KPy
2180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Millin tai kahden millin terällä ja poraat sen kappaleiksi. Voit kokeilla myös tuota että jos saat vierekkäin kaksi reikää ja siihen ruuvarin millä käännät. Ilman tukevaa kiinnitystä ja porakonetolppaa voi olla hankalaa.
Kaikkea oppii, kun riittävästi kokeilee. Porasin 2,5mm reiän ja ostin vastakierretappisarjan ja vääntimen. Ensin yritin sarjan pienimmällä vastakierretapilla, mutta ei tuntunut purevan ja ajattelin jo laittaneeni rahat hukkaan halvassa Clas Ohlsonin työkalussa. Seuraavaksi ruuvasin poraamaani reikään peltiruuvin, mutta se ei kestänyt vääntöä. Sain sen kuitenkin katkeamattomana pois. Meinasin jo luovuttaa, mutta kokeilin vielä pykälää suuremmalla vastakierretapilla, joka silmämääräisesti oli liian suuri, mutta se puri ja ruuvi lähti ihan nätisti pois. Aikaa meni vajaa viikko, josta tehokasta työaikaa ehkä vartti, korkeintaan kaksikymmentäminuuttia.