Veden laatu?

Klooritonta

Hei! Mistä löytyy vesipuistoa, uimahallia tai kylpylä/uimalaa, jossa ei käytettäisi klooria veden putsaukseen??? Haluaisin talvellakin uida tai muuten lorkkia vedessä, mutta uimahalleissa on kloorattua vettä.

8

2859

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piikkimonni

      Järvenpään uimahallissa on otsonointilaitteisto, eli siellä ei klooria käytetä veden desinfiointiin. Valitettavasti halli on remontissa reilun vuoden, joten uimaan pääsee vasta vuoden 2007 syksyllä. Otsonointisysteemiä ei muuteta remontissa, joten tulevaisuudessakin hallin vesi tulee olemaan hyvälaatuista.

      • lifeguard72

        on kylläkin käytössä jo hyvin monessa hallissa kyseinen puhdistus mekanismi.

        Ensimmäisenä taisi tulla espoonlahden hallin vuonna 1986 ja kaikissa uusissa halleissa kyllä käytetään otsoonipuhdistusta.

        Ongelma tulee siinä ettei tuuletus hallin sisällä toimi kun halleista on tehty kylpylä tyylisiä ja ilmanpuhdistukseen ei ole sen kummemmin satsattu kun kaikki määrärahat menneet uusien altaiden, kassajärjestelmien ym kustannuksiin.

        Ilmanlaadusta tehtiin tutkimus viime vuonna ja se on se mikä isoissa halleissa mättää tällä hetkellä ja miksi ilma hallin sisällä tunkkainen.

        Kun on kylmä-lämminvesialtaita muiden altaiden lisäksi niin se vaikuttaa ilmanlaatuun hallin sisällä.


    • mietintämyssy

      Miksiköhän kloori ei käy?
      No joo onhan se yksi syy miksi uimareilla esiintyy useammin astmaa kuin normaalisti mutta kloori myös puhdistaa ja pitää sen veden puhtaana

      • klooritonta

        Olen herkistynyt. Olin pari vuotta töissä kopiointilaitoksessa, jossa käytettiin ammoniakkia. Ajan kuluessa kädet menivät kauheille vesirakoille. Lopetin hommat ja kädet paranivat. Menin uimaan uimahalliin ja ihoni reagoi hyvin voimakkaasti turpoamalla ja punastumalla. Ei onneksi sen kummempaa, koska menin hopusti suihkuun ja pesin itseni. Lääkäri sanoi, ettei kannata enää mennä uimahallin klooriveteen.


      • Jeppe_

        Iho vaan ei kestä. Kaikki taipeet "palavat", samoin takareidet. Onneksi meilläpäin on klooriton halli, matkaa tosin tulee 15 km. Kesä on kulta-aikaa, kun voi luonnon vesissä polskutella.


      • lifeguard72
        Jeppe_ kirjoitti:

        Iho vaan ei kestä. Kaikki taipeet "palavat", samoin takareidet. Onneksi meilläpäin on klooriton halli, matkaa tosin tulee 15 km. Kesä on kulta-aikaa, kun voi luonnon vesissä polskutella.

        toisilla on todella niin ettei iho yksinkertaisesti kestä.

        Ja jos ollut ammoniakin kanssa tekemisissä ja iho reagoinut niin ettei enää voi sen aineen kanssa olla suojavarustuksesta huolimatta tekemisissä niin pari tapausta tiedän jolle näin käynnyt.
        Olivat ennen tätä kaakelihommissa ja monta hallia tehneet mutta kaikki liimat ym tekivät työnteon sillä saralla mahdottomaksi.

        Kun ovat lähelläkin niin iho pamahtaa täysin punaiseksi.


    • uimari--

      itse harrastan kilpauintia ja harjoittelen 9krt viikossa. ennen uimahallien vesi puhdistettiin/pidettiin puhtaana vain kloorin avulla, mutta nykyään sitä käytetään yhä harvenevissa määrin. ainakaan helsingin itäksekuksen, mäkelänrinteen tai uimastadionin altaissa ei klooria ole.

    • Anonyymi

      Kaikissa halleissa ja kylpylöissä on klooria ja muita kemikaaleja vaikka olis otsonointi tai uv-suodatus! Tiedän mistä puhun, olen laitosmies.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      152
      2864
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      279
      2550
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1544
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      319
      946
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe