Utilikilts kiltti

Jeeeeeeeee vihdoin ja viimein 10 viikon odotus palkittiin ja sain oman paketin Seattlesta.

Olin tuolla http://www.utilikilts.com/catalog-workman-index.htm nettisivujen yksityiskohtaisten isojen kuvien ( http://www.utilikilts.com/images/workman/workman-neo-front-closeup.jpg ) perusteella vähän peloissani viimeistelyn laatuun, mutta saatuani tuotteen niin hyvää jälkeähän ne aamerikan maalla tekevätkin ja helmat oli sisään ommeltu/käännetty eikä pelkästään saumurilla ajellut.

Olen siinä rajoilla mahani kanssa että ehkä olisi pitänyt kaljamahaleikkauksella oleva tilata, vaan hyvin mielestäni tavallinenkin leikkaus istuu.

Uskomattoman painava laitos kokonaisuudessaan tämä Workman malli, siihen jos sitten sattuu tilaamaan pikkaisen "lihomisvaraa" niin ilman vyötä on yleiselle paikalle turha lähteä tai kohta on kiltti nilkoissa, siis ainakin jos taskuissa kantaa jotain.

Nettitilauksen vaaroja tietty nämäkin kun ei ikinä ole livenä tuotetta nähnyt ja sovittamaan päässyt.

Kyllä on ollut hauskaa kuunnella ihmisten kauhistelua tuolla kaupungilla liikkuessa.
On niitä kehujakin tullut ja tärkeintähän se toki on että puhutaan :P niin ja tokihan se on pääasia että itse viihtyy.
Välillä olis kyllä kiva olla silmät selässä ja päästä näkemään katsooko kukaan perään 8)

http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5722_5.jpg
http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5723_5.jpg

Tokko tulee kilteistä suomeen mitään trendiä, mutta minä tykkään ainakin tästä mallista, perinteisestä scottimallista en osaa sanoa mitään.

Lisää kuvia ja eri malleja löytyy
http://www.utilikilts.com/

T:Hasse

13

2831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiltteys kunniaan

      Hieno laitos!
      Mä ainakin jäisin kattomaan perään, nimittäin silkasta kateudesta.
      Ite en ehkä rohkenis liikkua noin, mutta pupupöksyt onkin eri vaate.

    • KilttiMiesMyös

      Tosi hieno kiltti! Onneksi olkoon!

      Itselläni ei ole varaa hankkia utilikilttiä joten joudun tekemään ne itse, mutta pääasia että on jonkinlainen kiltti.

      Jatketaan samaan malliin!

    • Arska

      Tosi makee. Pitänee laittaa harkintaan. Ei
      mikään naismainen.

    • daniel

      Hyvä, että joku uskaltaa pukeutua kilttiin myös täällä jäyhässä pohjolassa. Hyvän näköinen vaate. Ehkä kuitenkaan sandaalit eivät näytä kovin hyvältä kiltin kanssa. Oletko kokeillut esim. maiharikenkiä? Tosin ne ovat aika kuumat kesällä :)

      • Totta se on että maiharit tai jotkin muut vähän pitempivartisemmat kengät näyttää paremmilta kiltin kanssa kuin sandaalit, vaan välillä on aivan pakko tehdä kompromissejä ja liikkua turistina sandaalit jalassa.
        Päähuomion kadulla kävellessä vie kuitenkin toi kiltti ja se on loppupeleissä tärkeintä :P
        http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5795_5.jpg


      • hatyri
        Hazze kirjoitti:

        Totta se on että maiharit tai jotkin muut vähän pitempivartisemmat kengät näyttää paremmilta kiltin kanssa kuin sandaalit, vaan välillä on aivan pakko tehdä kompromissejä ja liikkua turistina sandaalit jalassa.
        Päähuomion kadulla kävellessä vie kuitenkin toi kiltti ja se on loppupeleissä tärkeintä :P
        http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5795_5.jpg

        Niin kenkinä itse käytän tollaisen samanlaisen kanssa pyöreäkärkisiä kävelykenkiä.
        Teräväkärkiset eivät sovi. Bootsit kiltin kanssa on kanssa aniharvalle sopivat.



    • henkka

      Onnittelut vain uudesta kiltistä olen aikeessa tilata myös samanlaisen ja sen mustan nahkaisen olis kiva tietää kuinka tilaus tapahtui oliko ongelmia, Missä päin Suomea olet liikkunut se kiltti päällä. olis kiva tietää minkälaisia ovat kommentit oleet, itse olen kulkenut aito skottikiltti päällä ja ei mitään nekatiivistä palautetta ole tullut. Kyllä ne kiltit tänne Suomeenkin sopii ovat jo suosittuja ympäri maailman.

      • Tekisi kyllä mieli tilata itelle toinenkin versio, haaveissa Survival malli kun siinä on normaalit taskut ja vaaleana vois olla vielä viileempi kesä helteillä!

        Välillä kädet olis kiva saada pitää taskussa, ne reisitaskut kun on vähän liian matalalla ainakin tossa Workmans versiossa siihen käyttöön.

        Ei ole mitään paikkaa tai tilaisutta mihin en olisi kiltti päällä kehdannut mennä.

        Katseitahan toki tulee oli ne sit hyviä, ihastelevia, kauhistelevia tai kummastelevia se on taattu.
        Kilttiä ei kannata pitää jos pelkää sitä että joku katsoo, se kun on varma että huomataan.

        Kommenttejakin tulee, ainakin tähän asti tän parin vuoden aikana on olleet vain siis positiivisia.

        Itse en ko laitosta tilannut ja en tiedä mitä kaikkea tilauksen suomeen saanti vaati, siis tulli etc maksut.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      175
      8517
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      455
      7727
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3900
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3786
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      70
      2967
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1891
    Aihe