Utilikilts kiltti

Jeeeeeeeee vihdoin ja viimein 10 viikon odotus palkittiin ja sain oman paketin Seattlesta.

Olin tuolla http://www.utilikilts.com/catalog-workman-index.htm nettisivujen yksityiskohtaisten isojen kuvien ( http://www.utilikilts.com/images/workman/workman-neo-front-closeup.jpg ) perusteella vähän peloissani viimeistelyn laatuun, mutta saatuani tuotteen niin hyvää jälkeähän ne aamerikan maalla tekevätkin ja helmat oli sisään ommeltu/käännetty eikä pelkästään saumurilla ajellut.

Olen siinä rajoilla mahani kanssa että ehkä olisi pitänyt kaljamahaleikkauksella oleva tilata, vaan hyvin mielestäni tavallinenkin leikkaus istuu.

Uskomattoman painava laitos kokonaisuudessaan tämä Workman malli, siihen jos sitten sattuu tilaamaan pikkaisen "lihomisvaraa" niin ilman vyötä on yleiselle paikalle turha lähteä tai kohta on kiltti nilkoissa, siis ainakin jos taskuissa kantaa jotain.

Nettitilauksen vaaroja tietty nämäkin kun ei ikinä ole livenä tuotetta nähnyt ja sovittamaan päässyt.

Kyllä on ollut hauskaa kuunnella ihmisten kauhistelua tuolla kaupungilla liikkuessa.
On niitä kehujakin tullut ja tärkeintähän se toki on että puhutaan :P niin ja tokihan se on pääasia että itse viihtyy.
Välillä olis kyllä kiva olla silmät selässä ja päästä näkemään katsooko kukaan perään 8)

http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5722_5.jpg
http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5723_5.jpg

Tokko tulee kilteistä suomeen mitään trendiä, mutta minä tykkään ainakin tästä mallista, perinteisestä scottimallista en osaa sanoa mitään.

Lisää kuvia ja eri malleja löytyy
http://www.utilikilts.com/

T:Hasse

13

2885

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiltteys kunniaan

      Hieno laitos!
      Mä ainakin jäisin kattomaan perään, nimittäin silkasta kateudesta.
      Ite en ehkä rohkenis liikkua noin, mutta pupupöksyt onkin eri vaate.

    • KilttiMiesMyös

      Tosi hieno kiltti! Onneksi olkoon!

      Itselläni ei ole varaa hankkia utilikilttiä joten joudun tekemään ne itse, mutta pääasia että on jonkinlainen kiltti.

      Jatketaan samaan malliin!

    • Arska

      Tosi makee. Pitänee laittaa harkintaan. Ei
      mikään naismainen.

    • daniel

      Hyvä, että joku uskaltaa pukeutua kilttiin myös täällä jäyhässä pohjolassa. Hyvän näköinen vaate. Ehkä kuitenkaan sandaalit eivät näytä kovin hyvältä kiltin kanssa. Oletko kokeillut esim. maiharikenkiä? Tosin ne ovat aika kuumat kesällä :)

      • Totta se on että maiharit tai jotkin muut vähän pitempivartisemmat kengät näyttää paremmilta kiltin kanssa kuin sandaalit, vaan välillä on aivan pakko tehdä kompromissejä ja liikkua turistina sandaalit jalassa.
        Päähuomion kadulla kävellessä vie kuitenkin toi kiltti ja se on loppupeleissä tärkeintä :P
        http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5795_5.jpg


      • hatyri
        Hazze kirjoitti:

        Totta se on että maiharit tai jotkin muut vähän pitempivartisemmat kengät näyttää paremmilta kiltin kanssa kuin sandaalit, vaan välillä on aivan pakko tehdä kompromissejä ja liikkua turistina sandaalit jalassa.
        Päähuomion kadulla kävellessä vie kuitenkin toi kiltti ja se on loppupeleissä tärkeintä :P
        http://www.saunalahti.fi/halinds/kiltti/IMG_5795_5.jpg

        Niin kenkinä itse käytän tollaisen samanlaisen kanssa pyöreäkärkisiä kävelykenkiä.
        Teräväkärkiset eivät sovi. Bootsit kiltin kanssa on kanssa aniharvalle sopivat.



    • henkka

      Onnittelut vain uudesta kiltistä olen aikeessa tilata myös samanlaisen ja sen mustan nahkaisen olis kiva tietää kuinka tilaus tapahtui oliko ongelmia, Missä päin Suomea olet liikkunut se kiltti päällä. olis kiva tietää minkälaisia ovat kommentit oleet, itse olen kulkenut aito skottikiltti päällä ja ei mitään nekatiivistä palautetta ole tullut. Kyllä ne kiltit tänne Suomeenkin sopii ovat jo suosittuja ympäri maailman.

      • Tekisi kyllä mieli tilata itelle toinenkin versio, haaveissa Survival malli kun siinä on normaalit taskut ja vaaleana vois olla vielä viileempi kesä helteillä!

        Välillä kädet olis kiva saada pitää taskussa, ne reisitaskut kun on vähän liian matalalla ainakin tossa Workmans versiossa siihen käyttöön.

        Ei ole mitään paikkaa tai tilaisutta mihin en olisi kiltti päällä kehdannut mennä.

        Katseitahan toki tulee oli ne sit hyviä, ihastelevia, kauhistelevia tai kummastelevia se on taattu.
        Kilttiä ei kannata pitää jos pelkää sitä että joku katsoo, se kun on varma että huomataan.

        Kommenttejakin tulee, ainakin tähän asti tän parin vuoden aikana on olleet vain siis positiivisia.

        Itse en ko laitosta tilannut ja en tiedä mitä kaikkea tilauksen suomeen saanti vaati, siis tulli etc maksut.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1391
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1048
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      863
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      779
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      768
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      73
      698
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      656
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      36
      558
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      54
      533
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      497
    15. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      489
    16. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      41
      485
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      458
    20. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      453
    Aihe