Itse olen varmaan noin 6 vuotta rullaluistellut mutta vasta nyt vanhemmalla iällä tajunnut ja nyt ekaa vuotta käytän kypärää säännöllisesti kun ne ei enää nykyisin ole edes niin hiostavia pottia.
Faktaahan on en ole kertaakaan kaatunut mutta läheltä piti tilanteita ollut joskus.
Onko tuttua auto ajaa risteykseen eikä pysähdy stop merkkiin vaan vasta suojatien päälle. Ja siinä sitten kiroan yksikseni, tai että auto kääntyy liikenneympyrästä vilkuttamatta tai vilkuttaa. eikä odota rullaluistelijaa.Kääntyvä ajoneuvo on AINA väistämisvelvollinen ja vielä kun ympyröis on kaikis kolmiot autoilijoil.
Niin ja faktaahan on sekin että varmaan yli 100 mummoa olisin saanut kaadettua jos en väistäisi mummoja mitkä pyöräilee. Se on nykyisinkin niin että pyörä väistää jalankulkijaa eikä päin vastoin keles!
Ja rullaluistelija on jalankulkija tuntuu ettei sitäkään kaikki tiedä ainakaan mummot ja vaarit.
Yks kaunis ilta ja pää olisi mäsänä siinä sitten olisi myöhäistä miettiä että syyllinen oli se toinen kun aivot on pellolla.
Faktaahan on en ole kertaakaan kaatunut mutta läheltä piti tilanteita ollut joskus.
Onko tuttua auto ajaa risteykseen eikä pysähdy stop merkkiin vaan vasta suojatien päälle. Ja siinä sitten kiroan yksikseni, tai että auto kääntyy liikenneympyrästä vilkuttamatta tai vilkuttaa. eikä odota rullaluistelijaa.Kääntyvä ajoneuvo on AINA väistämisvelvollinen ja vielä kun ympyröis on kaikis kolmiot autoilijoil.
Niin ja faktaahan on sekin että varmaan yli 100 mummoa olisin saanut kaadettua jos en väistäisi mummoja mitkä pyöräilee. Se on nykyisinkin niin että pyörä väistää jalankulkijaa eikä päin vastoin keles!
Ja rullaluistelija on jalankulkija tuntuu ettei sitäkään kaikki tiedä ainakaan mummot ja vaarit.
Yks kaunis ilta ja pää olisi mäsänä siinä sitten olisi myöhäistä miettiä että syyllinen oli se toinen kun aivot on pellolla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Joskus tuntuu että vain rullaluistelijat tiekäyttäjistä mieltävät itsenä jalankulkijoiksi, muut tuntuvat kuvittelevan rullaluistelijan kuuluvan muuhun ryhmään.
jos niitä aivojasi sieltä pellolta keräilisit perse pystyssä. Buahaahaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Jokainen tietää, että te aiheutatte harmia niin autoilijoille kuin jalankulkijoillekin?
Siksi pieni opetus on paikallaan.
Tämä rullien päällä rämäily on niitä Jenkeistä tulleita älyttömyyksiä, eikä sovellu Suomen oloihin? Täällä kun olisi osattava ottaa huomioon muutkin tien käyttäjät?
juma, olisittepa tien käyttäjiä (tielläkulkijoita)
ettekä seisoskelisi rinnakkain korvalappustereot korvilla keskellä väylää, ettekä poukkoilisi puolelta toiselle niin kaikilla olisi mahdollisuus käyttää väyliä. Kevyenliikenteen väylillä on myös liikenne säännöt, ei niitä ole rakennettu seisoskeluun ja oleiluun. Sinun kaltaisesi niitä harmeja aiheuttaa.
Niinpä "...kun olisi osattava ottaa huomioon muutkin tien käyttäjät?"
Mikä oot?
Kateellinen, kun et itse osaa..!?
Opportunisti, kaikki muut ovat aina väärässä...?
Sohvaperuna, liikkuminen on tyhmää...!?
Yleistäjä, yks rullailija käyttäytyy huonosti, kaikki ovat samanlaisia!
Voisinpa itse kertoa niin pyörällä kuin rulliksillakin paljon liikkuvana satoja vaaranpaikkatarinoita, joita aiheuttavat (tupakoivat ja kännykkään puhuvat...) koiranOMISTAJAT, kuurot ja sokeat kävelijät, ymmärtämättömät autoilijat, kokouksissaan seisovat katufilosofit. Kaikkia yhdistää juuri ITSERIITTOISUUS, MINÄMINÄMINÄ ja alussa mainittu puute, ei oteta toisia huomioon!!!
No nyt ymmärrän monta asiaa, jos jollain vastaantulijalla on tällainen mielenlaatu. Rullaluistelija on JALANKULKIJA suojatiellä. Onpa harmillista.
Mielestäni rullarämäily olisi ehdottomasti KIELLETTÄVÄ siellä, missä liikkuu muitakin ihmisiä!
Raivatkaa itsellenne johonkin oma RATA, jossa voitte rällätä yötä - päivää, eikä kukaan kärsi, ei vammaudu, eikä menetä liikuntakykyään teidän kaltaistenne pelottelijoiden vuoksi.
Eduskuntaan olisi tehtävä aloite, että rullarämäily l. luistelu on LAILLA KIELLETTÄVÄ JULKISILTA KULKUVÄYLILTÄ!!!
jotkut rullaajia vihaavat uunot ovat löytäneen tämän jalon harrasteen ystävien keskustelu palstan, sääli.
Toivottavasti lopetatte rullisvihan lietsonnan pian tälläpalstalla, jotta asiallista keskustelua voidaan käydä. Kirjoitelkaa vihojanne johonkin muualle, jota me rullaajat emme lue.
Kyllähän se niin on, että ei kannata paljoa autoilijoihin luottaa. Olen luistellut vuodesta -98 enemmän ja vähemmän aktiivisesti, mitään ei ole vielä sattunut ja tässä on ohjeet
1. Autot ei väistä. Jos menet kevyen liikeenteen väylää ja poikkeavalta tieltä tulee auto niin varaudu pysähtymään, aina, vaikka sinulla oliskin suojatie, stopmerkki ja vihreät valot, monesti autot ajaa vielä suojatien päälle (minä ajan epähuomiossa silloin tällöin itsekin). Liikennevaloissa muista katsoa myös taka-vasemmalle tai taka-oikealle, sieltä saattaa kääntyä auto jolla on myös vihreät valot.
2. Kypärä päähän
3. Nappikuulokkeet kotiin.
ohjeilla selviää hyvin. Lisäisin kypärän lisäksi myös muut suojat. Ne on nykyään sellaisia ettei ne hiosta liikaa, hidasta tai vaikeuta matkantekoa, mutta ilman niitä matkanteko voi tilapäisesti pidemmäksikin aikaan tyssätä vammoja hoitaessa. Kannattaa myös olla valmis hiljentämään/pysähtymään kun näkee lapsia, vanhuksia, humalaisia, koiran kusettajia tai nuorisojoukkoja jotka ei yleensä äänimerkistä tai muustakaan välitä mitään vaan tukkivat koko kevyenliikenteenväylän sopivasti.
ajavat sen suojatien päälle aivan tahallaan, koska te ja toimintanne ärsyttää myös autoilijoita? Niin paljon olette vaaratilanteita saaneet aikaan moisella lasten leikillä.
Lapsihan nauttii, kun kovaa mennään. Aikuinen nauttii puhtaasta luonnosta, jossa on kiva lenkkitossuilla hölkätä. Ei tarvi mitään rullia, äälikset?
Tiedän joitain autoilijoita, jotka ajaisivat kylmästi ylitse, jos laki ei estäisi eikä omat aivot osaisi ajatella?
Niin ärsyttävää porukkaa olette!
jos tuutr vastaan, onneksi kaltaisiasi kusipäitä ei oo kauheen monta
joskus todella huomaa, että henkipattoita me todella tuolla rullaillessamme nykyään olemme. Onneksi se laki vielä meitä suojaa eikä yksittäisten henkilöiden mieli. Olen luistellut tuhansia ja tuhansia kilometrejä ja niistä suurimman osan ajoteillä. Lipat olen heittänyt kahdesti. Kummatkin omaa syytä. Ensimmäinen oli alkukilometreillä kun intoa oli enemmän kuin taitoa. Onneksi vauhti oli hiljainen ja nurmikolle tyssäs matkanteko. Toinen oli omaa huolimattomuuttani mäessä, josta luistelen lähes päivittäin. Jalat lähtivät alta routavauriosta. Mutta pahin ja pöyristyttävin tilanne mikä on kohdalleni sattunut on, kun kuorma-auto, pitkällä suoralla ja ketään ei tule vastaan, koukkaa tarkoituksella läheltäni 80-100 varmaan rajotinta vasten paino menemään sillä seurauksella, että lensin ilmavirran seurauksena keskelle ajoväylää. Onneksi pysyin luistimilla eikä ihan lähellä tullut autoa vastaan. Halus varmaan kaveri opettaa niin kuin säkin haluaisit. Mut matka jatkuu ja rullat pyörii.
Jep, kaikkea tätä on sattunut. Varsinkin vanhemmat naisihmiset ovat arvaamattomia, eivät tiedä miltä puolelta pitäisi väistää. On hyvin tavallista, että kuvatun kaltainen henkilö tulee mutkan takaa vasenta puolta, ei osaa jarruttaa, ei osaa väistää, tavallisinta on yrittää jotenkin hullusti laskeutua pyörältä vauhdissa ja lopun arvaa. Muovikotsa päähän vaan. Oma lukunsa ovat sitten ne vihaiset kanssaihmiset, jotka haluavat jopa kiilata rullailijan nurmikon puolelle. Auton eteen en uskalla koskaan mennä suojatiellä, se on jo kuoleman halveksuntaa. Onhan niitä fiksujakin, mutta mistäs sen etukäteen tietää.
No olin tässä yks päivä luistelemassa , kun näin edessä toisen luistelijan koiran kanssa,koira oli irti. No rauhassa niitä ohittamaan niin se koira kääntyikin eteen ja siinä piti pistää jarrut lukkoon. No se toinen luistelija alko mua syytteleen että elä nyt koiran päälle luistele. Vittuku meinas hermot mennä ku koiria ei edes irti saa pittää, seuraavalla kerralla lyön sauvalla:-)))