Kertokaahan te jotka olette harrastaneet lajia, pitääkö paikkansa että siinä tärinä käy selkään?
Tekisi mieli aloittaa rullaluistelu mutta tutut varoitteli että se ei sovi selkävaivaiselle.
Miten on etenkin pitemmän päälle?
Tekisi mieli aloittaa rullaluistelu mutta tutut varoitteli että se ei sovi selkävaivaiselle.
Miten on etenkin pitemmän päälle?
Vastaukset 2
Vanhimmat
4 kesää olen rullaillut joista 2 viimeistä sauvojen kera. Ensimmäisenä kesänä tuli alaselkä vähän kipeäksi. Tulkitsen kuitenkin sen kokemattomuuden piikkiin. Asento hioutuu ajan myötä. Esim. asentoa vaihdellen pääsee monipuoliseen luisteluun. Välillä kädet selän takana ja sitten taas vapaasti heiluen.
Sauvojen kanssa ei minulla selkä tule kipeäksi ollenkaan (vaikka alaselkä on herkkä paikka). Olen siinäkin vaihdellut eri tyylejä - välillä "kuokkaa" ja enimmäkseen heitän "wassua", näitä hiihdosta tuttuja termejä käyttäen.
Eli alussa voi olla selän kanssa tuntemuksia jotka saavat epäilemään lajin sopivuutta.
Mutta pidemmän päälle selkä tulee vahvemmaksi ja parempaan kuntoon.
joo, mullakin tuli ekan kesän aikana selkä vähän kipeeks, tai sillai, tuntu lihas kivulta, samalta kun jos oon tänää salilla ja herään huomenna ni o lihakset vähä kipeet...mut ei se oo paha, siihen tottuu kyl aika nopeesti