lukekaapa päivän hesarista mitä tapahtui NCAP-testeissä kahdelle jo markkinoille olevalle automerkille: Nissan Notelle ja Toytota RAV:ille
Nissan ilmoitti välittömästi kutsuvansa kaikki autot takaisin korjaukseen ja Tojota tavoilleen uskollisena kiirehti ilmoittamaan että me emme aio korjata vikaa. Tojotahan on niin hyvä auto että kyllä sitä ostetaan vaikka turvatyynyt toimivat testatusti liian myöhään.
Nissan ilmoitti välittömästi kutsuvansa kaikki autot takaisin korjaukseen ja Tojota tavoilleen uskollisena kiirehti ilmoittamaan että me emme aio korjata vikaa. Tojotahan on niin hyvä auto että kyllä sitä ostetaan vaikka turvatyynyt toimivat testatusti liian myöhään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turvatyynyjen laukemisella ei minun arvoesteikolla ole penninkään painoa. Siis aivan sama laukeako se sadanmiljoonan sekunnin osa myöhemmin vai aikaisemmin.
Toyota kun on muuten niin idiotti varma käyttöauto kilpailijoihin verrattuna etten sanoisi ikiliikkuja.
Seuraava autokin on itselläni takuu varmasti Toyota laatua.
Tojota"laatua" minne menetkin luikertelemaan sillä waapulla.
"Toyota kun on muuten niin idiotti varma käyttöauto kilpailijoihin verrattuna etten sanoisi ikiliikkuja. Seuraava autokin on itselläni takuu varmasti Toyota laatua."
Kannattaa ehkä kuitenkin harkita saksan kielen alkeiden opiskelua ennen sitä seuraavan laadukkaan Toyotan hankintaa. Saksan Autobild ajoi 100000 km kestotestin Toyota Avensis 2.0 D-4D D-Cat Solilla.
http://www.autobild.de/test/neuwagen/artikel.php?artikel_id=11632
Siltä varalta että kieli ei ole täysin hanskassa - ei ole kyllä itsellänikään - alla ranskalaisin viivoin muutama vapaasti käännetty kommentti. Kieltä osaavammat voivat tarkentaa.
- moottori toimi 20000 km hyvin
- hiukkassuodatin toimi 73800 km
- kytkin toimi 85800 km
- kulutus oli 9,1 l/100 km 9228,53 l / 101021 km
(Suomessa markkinoidaan 5.8 l/100 km yhdistetyllä EU-kulutuksella)
- ajo-ominaisuuksia ei ollut alunalkaenkaan
- osa varusteista käyttökelvottomia
Toyotan laatu on ollut lähes käsite. Vaikka ottaa huomioon saksalaisten - todennäköisesti ainakin lievän - kotiinpäinvetämisen, niin pakko on todeta: mikään ei ole ikuista.
nyky tojotat on varjo entisajan carinoista ja korolloista,ja tämä on taivaan tosi.
mitens avensis 1,8 alakertoja on uusittu, joko D4 koneita saa ihmisille myydä,ettei kukaan tapa itseään sillä?
tojota oli tojota nyt se on korkeintaan sitikka tai pösö.
Se on varmasti ollut joku erikoismalli. Siinä jutussahan väitetään Toyotassa olevan heppoiset penkit, kehno ja tunnoton ohjaus yhdistettynä oudosti käyttäytyvään alustaan. En minä ole Suomessa koskaan noin hyvällä Avella ajanut.
Ihan tavallinen Toyota se on, jäykkyysmittausten perusteella se ollut ihan letku. Sen voisi kyllä joku Toyo-uskovainen selittää miten 90000km:ssa autosta saa letkun. Korin jäykkyys ei muutu ajossa, ellei jotain hyvin ihmeellistä tapahdu. Onko siinä hitsaus- tai liimasaumat ratkeilleet?
Minulla on kyseinen Autobild-lehti. Voisitko osoittaa yhden rivin tai lauseen siitä artikkelista, jossa sanotaan että korin jäykkyys on MITATTU.
Paskat sitä mitattu, testaaja kertoilee omia MIELIPITEITÄÄN, ei mitään mittaustuloksia.