Siitä ollaan puhuttu ja tässä todellinen esimerkki. Suomen tapahtumat maariskistä puhuttaessa ovat mitättömiä tämän rinnalla.
http://www.yle.fi/uutiset/talous/vasen/id39661.html
http://www.yle.fi/uutiset/talous/vasen/id39661.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomen edelle uusien tehtaiden sijoutuksessa menee kuitenkin reilut sata kohdemaata. Tuollaiset riskit kuten linkissäsi karkoittavat investoinnit siitä huolimatta että ovat poikkeuksetta parissa vuodessa ohi. Suomen "ilmasto" on pysyvää.
Reilut sata on liioiteltua. Sitäpaitsi syyt niihin ovat aivan muita kuin poliittiset maariskit joista täällä puhujat tarkoittavat ammattiliiton toimintaa.
puhuttaessa tarkoitetaan useimmin suomen politiikkaa l. esim. sähkövero ym. verot työnantajalle.
Siksi heitinkin kommenttina sen, että monet kommentaattorit tarkoittavat näillä palstoilla sen olevan vain ja ainoastaan ammattiliiton aiheuttamia riskejä. Sen kun on joku kerran kirjoittanut lehteen niin se on näiden päässä kuin kiveen hakattu.
täällä ottaa esiin yhden osan maariskistä, heti ollaan yleistämässä.
Maariksi, kuten nimikin sanoo, tarkoittaa kaikkia niitä epävarmuustekijöitä joita kyseisessä maassa vallitsee.
Aikaisemmin meillä vaikutti ( ja vieläkin vähän) sijaintimme itäisen naapurin varjossa.
Hyppelevä lainsäädäntö on myös maariski.
Ay-liikkeen toimintatavat, palkkataso, viranomaistoiminta,työvoiman saanti, koulutustaso, jopa sääolosuhteet ovat maariskejä.
Kukapa meistä laitaisi tehdastan pyörremyrskyalueelle?
Maariskejä tulisi koko ajan minimoida.
Suomessakin olisi hyvät edellytykset vaikuttaa moniin asioihin.
Se nyt vain vaatisi yhteistä halua, ja sitä ei oikein tunnu löytyvän.
Ruotsi ja nyt myös Viro vetää kansainvälisiä yrityksiä ja pääkonttoreita eri tavalla kuin Suomi. Kun Viro on Natossa, sinne uskalletaan sijoittaa. Ruotsi taas on turvallisesti Suomi-puskurin takan idän suunasta.
Mikä kuva me annetaan ulospäin tuolla kyllä - ei Nato-jahkailulla? Se, että edelleen itänaapuri vaikuttaa meidän sisäisiin asioihin.
Kyllä ay-liikekin on aiheuttanut sen verran kansainvälisissä otsikoissa näkyviä selkkauksia, ettei sitä vaikutusta voi vähätellä.
Kaikilla osa-alueilla ei edes palkkataso ole määräävä tekijä. Mielellään tänne ottaisi pääkonttoreita ja siten hyviä veronmaksajia.
Verotuksen taso toimii tässä yhtenä tehokkaana jarruna.
Katsokaa nyt hyvät ihmiset vähän omaa napaa pidemmälle.