Olisin kiinnostunut kuulemaan jostain kyseiseen lajiin kuuluvia bändejä. Rippikoulussa kuulin pikkusen kristillistä heviä ja totesin että eipä mitään pahan kuulosta ollut.
Nyt oisin kiinnostunut kuulemaan lisää. Oisko mitään mitä mahdollisesti löytäis netistä/vois kuunnella netissä (en haluis ostaa sikaa säkissä).
kiitos!
Nyt oisin kiinnostunut kuulemaan lisää. Oisko mitään mitä mahdollisesti löytäis netistä/vois kuunnella netissä (en haluis ostaa sikaa säkissä).
kiitos!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Bandi nimeltä Stryper, 1980-luvun hardrock bandi.
tosi hyvä bändi!! Kannattaa kuunnella!!
Luotettava Todistus soittaa raskasta Heawyä. Tykkään Heawystä mutta en kumminkaan kuuntele mitään SlipKnotia yms. uskontoni takia. Täältä voit ladata niitten musaa ja kun kuuntelet sitä niin voit olla 100% varma että se on Kristillistä musaa:
http://www.luotettava.net/index.php?q=7
Jos et usko että se on Kristillistä niin kato sanoja ja niitä ristin kuvia ja tutki sivuja.
Minuun ei jostain syystä uppoa tuo suomenkieli vaikka musiikista muuten tykkäis... Hiukan mokoma tulee mieleen :P
Slipknot on muuten numetalia ;)
Jos kristittyä doomia löytäisi niin olisin kyllä tosi ilonen ^^ Ja jos joku ei tiedä mitä on doom metal niin lyhyesti kuvailtuna raskasta mutta hidasta, "voimallista"...
Menepä tuonne sivuille. Sieltä voi ostaa kaikenlaista kristillistä musiikkia ja erityisesti heviä. Ja hevissä on montaa eri tyylilajia, mm. se doom-metalli. eli osoite sivuille:
www.maanalainenlevykauppa.com
siunausta!
Joku
elä nyt oikeesti viiti. Kunnon saatanallista heviä ja hevibaariin vetämään perseet.
VIP--> tosi hyvä! (eti osoite jostai),
Oratorio= www.oratoriometal.com,
Lumina Polaris, kato googlesta.
yms :P
Kristillinen hevi on menossa hyvään suuntaan! Ei kun vaan kuunteleen ihmiset jeah Jesus rocks!
www.vipmetal.net
ja tosiaan maanalainenlevykauppa, niiltä löytyy ja ne palvelee tosiaan tosi hyvin.
kristillistä, eikä hengellistä. Unohda se möykkämusiikki.
Älä tuomitse.
...itse olemansa Jumala. Kyllä tuntuu hevimusiikin kuuntelu pieneltä tämän synnin rinnalla!
Oletkos hieman vanhoillinen tai jotakin?
gospelheviä:
Oratorio
The Rain
Sotahuuto
joka julistaa Jeesusta ja Sanaa suoraan,kiertelemättä ja kaartelematta!
Tämän päivän nuoriin ei virret tehoa!
itsekin aloin tykätä virsistä vasta uskoontultuani.Ja ennen en tykännyt edes hevistä,mutta nytpä katsonkin mitä SANOMAA on tekstissä! :)
Jeesus on Herra ja haluaa meidän ylistävän iloisena Häntä.
Ajatelkaapa virttä,jossa lauletaan riemusta,ilosta jne,mutta naama synkkänä!Iloistako Herrassa....?
Sinänsä virret ovat kauniita,mutta sanomaa sanoman tavalla,eikö niin?
Itse taas voisin sanoneeni en nyt vihanneeni niitä ylistysvirsiä, mutta ehkäpä löytäneeni sen sanoman myöhemmin.en ole "uskossauskossa" kuten luokitellaan ihminen joka ei elä uskonsa mukaisesti tai miten vaan.Löysin virsien kauneuden laulaessani kuorossa, jossa saadaan niiden muusikkillinen puoli todella esiin, silloin myös sanat tulevat esiin.Pakko sanoa että Eino leinon runoissa on mielestäni sitä heviä, mitä myös vanhoissa virsissä löytyy.Itse löysin ne pari viikkoa sitten avartaessani maailmaa. T: 20.06 kirjoittanut
David wilkersonille oli tullut nuoria sanomaan että he haluaisivat palvoa Jeesusta ja soittaa hengellistä heviä no wilkerson oli sitten ajatellut että ehkä hän on ollut vanhanaikainen niin hän meni kuuntelemaan sitten tätä hengellistä heviä no heti kun nuoret alkoivat soittaa wilkerson alkoi nähdä demoneita
eli onko hengellistä heviä olemassa minun omasta mielestä kun luin tämän Wilkersonin kirjasta hengellistä heviä EI OLE OLEMASSA
Itelle ainakin avautu síllon joskus Terapian ovet metallica riffeineen. sitten oli se australialainen raskaspoppoo ja no tottakai tourniquet.Tutustu kaikkeen musiikkiin ja kuuntele sitä musiikkina.
Kaikki musiikki tyyli mikä on syntynyt yhteis kuntaa vastustamaan,niinkuin muinoin rokki,rokkihan syntyi siitä kun tahdottiin olla vallan kumouksellisia yhteiskuntaa vastaan,eli toivottiin esimerkiksi vapaata seksiä,ymm.Ja uskon myös että hevy muusiikki on noussut pinnalle saatanillisista piireistä ja en usko että jumala ottaa ja yhtyy selaisen muusikin kanssa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000000466&posting=22000000018454321
Suosittelen, mikäli nettiä käytät ja haluat kuunnella ennen sikaa säkissä:
netissä on paljon loistavia nettiradioita joita voip kuunnella ihan ilman edestä (ilmaiseksi)
christianrock.net, christianhardrock.net
googlettamalla: almightymetal radio, reign radio, metal sword radio, intense radio. Noita on vaikka kuinka.
www.luminapolaris.net
Lauletaanko taivaassa Heviä ei minun mielestäni
"Lauletaanko taivaassa Heviä ei minun mielestäni"
Toivon sydämeni pohjasta että lauletaan :)
mun ihan ehdoton suosikki tällä hetkellä.
www.narniaworld.com
www.maanalainenlevykauppa.com