haluutteko olla välillä erillään?

olen asunut jo 7vuotta mieheni kanssa,sit kun se on esim. lomalla töistä niin jo muutaman päivän päästä alan oottaan että voi v..... kun se lähtisi jo töihin tuosta jaloista.eli mä en jaksa olla ukon kanssa nenätysten vaan koko ajan.onko muilla samanlaista,vai vaikuttaakohan meidän lapsikin asiaan että en aina jaksa..hyvää kesää
93165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

itse olen huomannut aivan saman asian.... Kun ollaan paljon yhdessä, niin jossain vaiheessa tulee sellanen olo, et tekee mieli lähtee esim. kaupungille ostoksille yksin tai jotain et saa "omaa rauhaa". Kai se on ihan tervejärkistäkin, ettei sitä aina kahdestaan sen miekkosen kanssa nyhjötä. Mutta pitkän erossa olon jälkeen (esim. työvuorot menee ristiin), niin on aivan mahtavaa olla kahdestaan. Meillä yhteistä eloa takana nyt 4 vuotta.

Äänestä

terveellistäkin olla välillä ihan yksin. Toisen voi muuten impata niin tyhjäksi, jos kummallakaan ei ole omia juttuja ja harrastuksia, vaan kyyhötetään aina yhdessä ja eletään vain toisen kautta. Pidemmänpäälle siinä suhteessa on vain kaksi tyhjää kuorta, jos aina ollaan vain kaksin ja sitten iskeekin se menovimma, kun kumpikin on niin kyllästynyt toisen naamaan ja juttuihin. Ylös ulos ja lenkille tai mihin vaan, yhdessä ja erikseenkin.

Äänestä

Ei meillä ole tuollaista ollut nykyisen avopuolisoni kanssa. Osataan antaa omaa tilaa toiselle silloin kun on tarvis.

Isompia riitoja meillä ei ole ollut moneen vuoteen, ja ajatukset kulkee melko samanlaista reittiä.

Kun yhdessä on oikeasti hyvä olla, niin se toimii 24/7.

Äänestä
  • Kuten sanot, omaa tilaa pitää olla. Mikäli ei ole omaa tilaa eikä aikaa alkaa ennen pitkää päässä naksua...

    Äänestä

on oltu liitossa eikä mitään erityisempiä ristiriitoja. Mutta olen aina nauttinut ajasta jonka saan olla yksin kotona tai lasten kanssa. Mies on ajoittain matkatöissä viikot ja minä kyllä nautin noista viikoista. kesällä mulla on pitempi loma, jolloin saan aamut käyttää kuten itse haluan, kun nuoriso nukkuu pitkään. Mutta tämä ei tarkoita enkö nauttisi ajasta, joka ollaan yhdessä tai perheen kanssa.

Ja tämä oma ajan haluaminen ei tarkoita viihteelle lähtöä tms. Ja myöskin silloin kun mies omalla paikkakunnallla töissä ja viikot kotona normaalisti, kumpikin voi tehdä omia juttujaan. hän haluaa mökille metsätöihin ja minä olen mieluummin sen ajan kotona.

Äänestä

Hanki itsellesi jokin harrastus, joka vie sinut kerran-pari viikossa ulos kotoa. Käy ulkona tyttöjen kanssa. Tms. Jatkuva kahdestaan olo tekee suhteesta mahdottoman.

Äänestä

olla ihan riittävästi erillään kun käy töissä. Lomat vielteään aina yhdessä. Yli 10 vuotta, ei lapsia.

Äänestä

mekin ollaan oltu yhdessä n. 7 vuotta ja aika pitkälti on samat mietteet. joka loma aika on riitaa , tänäkin kesänä ensimmäinen viikko meni riidellessä mikä ei tosiaankaan ole kivaa. miehen mielestä kaikki pitää tehdä yhdessä kuten auton huollot pesut ja korjaukset, vaikka minä en pysty siellä paljoakaan tekemään niin mun pitää olla paikalla ns. päällysmiehenä.kaupassa käydään yhdessä vaikka ostettais vain maito purkki tai leipää. välillä suorastaan ahdistaa kun ei voi olla vain itsekseen. meillä on myös lapsia , siis sun ja mun lapsia ja välillä toivoisin voivani viettää aikaa omani kanssa ja samalla mieskin voisi olla omiensa kanssa mutta ei, se on kaikki tai ei mitään. no onneks ei tarvi käydä töissä samassa paikassa, se olisi jo liikaa . olen ehdottanut että lähtisi lastensa kanssa lomamatkalle ja mä menisin omani kanssa vaikka vaan risteilylle tms. mutta vastaus on mitä me sitten ollaan yhdessä jos ei voi yhdessä liikkua.
pitäisi kai olla tyytyväinen kun on sellaisiakin miehiä että kulkevat yksin ilman vaimoa tai perhettä mutta mutta........

Äänestä
  • ollaan oltu yhdessä 8 v. ei olla kihloissa, ei lapsia. mies meneväinen, minä kotikissa. Kun miehellä loma, ollaan kuukausi yhdessä ja sillon tulee mieleen että lähtis vaikka jonkun kamunsa tykö =)

    ollaan 2 v eletty etäsuhteessa, että en sellaistakaan kaipaa. Mutta olen sellanen ihminen että kaipaan omaa rauhaa. Mutta onneksi ukko menee niin paljon että ei tartte erikseen usuttaa muualle =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


logness kirjoitti:

olen asunut jo 7vuotta mieheni kanssa,sit kun se on esim. lomalla töistä niin jo muutaman päivän päästä alan oottaan että voi v..... kun se lähtisi jo töihin tuosta jaloista.eli mä en jaksa olla ukon kanssa nenätysten vaan koko ajan.onko muilla samanlaista,vai vaikuttaakohan meidän lapsikin asiaan että en aina jaksa..hyvää kesää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu