Osaiskohan joku kertoa, millaisilla harjoituksilla pomppua voisi parantaa? Lähinnä, että minkälaisilla painoilla ja miten pitkiä sarjoja. Entäs loikkaharjoitukset? Miten kannattaa tehdä? Ja onko keskivartalon lihaksilla osuutta pompussa?
Pomppu kuntoon
5
3882
Vastaukset
- masahiiri...
nykänen ja käytä pitkään painoliivejä reenatessa.
ja oli muuten ukolla aika pomppu, hyppäsi tasajalkaa intin kerrossängyn yläpunkalle :O - kreivi
ja selkä kuntoon. Sitten rupea tutustumaan koipiisi. Jokainen meistä on yksilöllinen. Toiset tekee pomppunsa punttisalilla ja toiset loikkimalla ja hyppimällä.
- Rentosport
Olipa hyvä, että kysyit! Allekirjoittanutkin on pohtinut pompun parantamista, mutta oon ollut laiska ottaa selvää tavoista.
Aiemmista vastauksissa oli siis mullekin tarpeellista tietoa. - arzyboy
Ensin pitää olla kohtuullisessa kunnossa että jaksaa ylipäätään harjoitella painojen kanssa, siis että siitä on jotain hyötyä. Pääsääntönä voisi sanoa ettei tehdä maksimipainoilla, eikä viedä sarjoja ihan finaaliin asti. Itse olen tehnyt noin 80 % tehoilla ja selkeästi parannusta on löytynyt ihan perusjutuilla. Keskivartalon lihakset on tosi tärkeässä osassa kaikkiin hyppy ym. lajeihin joissa vaaditaan jaloilta paljon. Mutta jos pomppu on luontaisesti heikko niin sitähän ei hyväksi saa millään... Lihastyyppi ratkaisee siis suurimmaksi osaksi kuinka niistä saadaan voimaa = tehoa irti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on979113- 928826
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756223Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585308En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234325Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54240- 384173
- 383965
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..843836