päänsärky

Onko jollakin samaa "ongelmaa" kun mulla.
Kun teen jumppamatolla joitain vatsalihasliikkeitä, punnerruksia tai vastaavia niin heti alkaa päänsärky. Särky ei ole paha.
Urheilen säännöllisesti 4-5 krt/vko noin 2h/krt eikä silloin päätä ala särkeä.
4382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

nämä 4-5 kertaa erillaista urheilua?
Eikö vatsa tai punnerukset ole urheilua?
Onko verenpaine koholla?

Äänestä
  • verenpaine ei viime mittauksen mukaan ole koholla, 4-5 krt urheilulla tarkoitan liikuntaa jossa syke on 100 - 170 välillä 2h ajan.

    vatsaliikkeet tai punnerrukset urheilua? Hmm!!
    No joo voihan niinkin sanoa

    Äänestä

Voisi ehkä ajatella että pääkipu aiheutuu äkillisestä verenpaineen kohoamisesta, jonka kohtaat kun punnerrat tai teet jotakin vastaavaa pinnistelyä vaativaa. Vatsoja tehdessä taas kivun voi laukaista niskan jännittäminen. Koita pitää niska ja hartiat rentona kun vatsoittelet, voit pitää esim toista kättä niskan takana liikkeiden aikana ikään kuin tukena.
Ei varmasti kannata kivusta huolestua, jos se tosiaan heti menee ohi kun lakkaat tekemästä edellämainittuja liikkeitä.

Äänestä

muistatko hengittää liikkeitä tehdessäsi? lievä hapenpuute voi ilmetä päänsärkynä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja kuntoilu kirjoitti:

Onko jollakin samaa "ongelmaa" kun mulla.
Kun teen jumppamatolla joitain vatsalihasliikkeitä, punnerruksia tai vastaavia niin heti alkaa päänsärky. Särky ei ole paha.
Urheilen säännöllisesti 4-5 krt/vko noin 2h/krt eikä silloin päätä ala särkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu