Olen harrastanut kolmen vuoden ajan säännöllisesti kävelylenkkeilyä, ja tänä kesänä aloitin hölkkäämisen. Ylipainoa on reippaat kymmenen kiloa, 81kg/167cm.
Kaipaisinkin neuvoja millainen harjoitusrytmi sopisi minulle, ja olisi tehokas rasvan poltonkin kannalta. Hölkkään suunnilleen 3 kertaa viikossa noin puoli tuntia kerralla. Kahtena tai kolmena päivänä käyn sitten pelkällä kävelyllä. Syke on hölkätessä sellaiset 170-180 ja kävellessä 120-159.
Kaipaisinkin neuvoja millainen harjoitusrytmi sopisi minulle, ja olisi tehokas rasvan poltonkin kannalta. Hölkkään suunnilleen 3 kertaa viikossa noin puoli tuntia kerralla. Kahtena tai kolmena päivänä käyn sitten pelkällä kävelyllä. Syke on hölkätessä sellaiset 170-180 ja kävellessä 120-159.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei ole merkitystä ! Pääasia on, että kulutat enemmän kuin syöt !
Jos vetää noinkin hurjalla sykkeellä, ei harjoittelu ole ns. aerobista, eikä jaksa juosta pitkäkestoisesti, mikä olisi rasvanpolton kannalta suotavaa.
Kokeile juosta sellaisella 130-140 sykkeellä (tämä riippuu yksilöstä) 60-90 min.
Itse vedän pitkät lenkit 110-120 syketasolla.
Lenkki tuolla sykkeellä kestää viestin perusteella ½ tuntia. Minkäköhän opuksen mukaan tuollaisella lenkillä suurin osa energiantuotosta tapahtuu anaerobisesti?
minä kyllä juoksen yli tunnin lenkkejä yli 160:n keskisykkeellä (minimi yleensä 155 maksimi 175) joten palaisiko rasvaa todella enemmän jos pudottaisin vauhtia niin että juoksisin saman ajan (en siis saman matkan) vaikkapa 140:n sykkeellä?
Uudessa tutkimuksessa, jonka luin lehdestä sanottiin muistaakseni niin, että pitkäkestoisen aerobisen harjoittelun aikana kehon vararavinto alkaa huveta, mutta kun siirrytään palautustilaan, rasvanpoltto lakkaa ja elimistö alkaakin käyttää glukoosivarastoja. Siksi aerobiosen harjoituksen jälkeen veren sokeri kannattaa saattaa syömällä hyvälle tolalle.
Anaerobisessa harjoituksessa sen sijaan suorituksen aikana energia tulee suoraan glukoosista, (eli kovaa harjoitusta kannattaa valmistella esim. 5-6 tuntia aiemmin nautitulla pasta-aterialla), mutta palautusmisvaiheessa painopiste siirtyy rasvanpolttoon..
Eli tiedä näistä. energiaa liikunta vaatii joka tapauksessa ja omasta rasvakudoksesta sitä kyllä saa, ainakin jonkun verran.
Sulla on nyt ihan hyvällä alulla toi juoksuharrastus. Voisit kokeilla vähitellen pidentää yhtä lenkkikertaa viikossa vaikka vain muutamilla minuuteilla per kerta. Ota tähtäimeksi, että jaksaisit syksymmällä juosta tunnin mittaisen jakson. Jätä kokeeksi ne kävelykerrat kokonaan pois ja pidennä kaikkia kolmea juoksukertaa pikkuhiljaa oman kunnon mukaan. Lepo juoksulenkkien välissä tekee hyvää kunnon kehittymiselle.
Toi rasvanpolttosyke on sellainen kiistakapula, että sun ei kannata miettiä sitä nyt ollenkaan. Aina kun liikut niin kulutat energiaa, muodossa tai toisessa. Lopputulos on kuitenkin sama. Tälläkin palstalla on riidelty aiheesta pieni ikuisuus. Jatka rauhassa hyvin alkanutta vaihettasi, huomaat kyllä muutoksia kehossasi ja kunnossasi!
Kauniita juoksukelejä!
ei kannata turhia miettiä. nauti lenkeistä ja tee kuten edellinen kirjoittaja sanoi. ja rukkaa myös ruokavaliota, jos rukattavaa on. muista riittävä lepo ja venyttely. sykkeitä ehtii miettiä myöhemmin, jos juoksuharrastus muuttuu tavoitteelisemmaksi. kunhan aloitat tarpeeksi rauhallisesti. hyvä nyrkkisääntö on ns. neljän p:n sääntö; pitää pystyä puhumaan puuskuttamatta.
Koeta hölkätä/kävellä joka toinen päivä vähintään 40 minuuttia. Pidennä lenkki tuntiin kun jaksat. Lisää hölkän osuutta jaksamisen mukaan. Heitä sykemittari jorpakkoon, sillä ei ole mitään virkaa! Miten ilotonta onkaan juosta tuijotellen mittarista miten lujaa millonkin olisi mentävä, yäk!! Ja kyllä ne rasvat palaa näin, ihan sama mikä on syke. Itseltäni katosi 10 kg muutamassa kuukaudessa, vaikka lähtöpaino oli huomattavasti alhaisempi kuin sinulla. Ruuasta en tinkinyt, jätin vain makeat, vaalean leivän ja juustot pois.
Tuo sykemittarin kotiin jättäminen voisi tosiaan olla ihan hyvä idea. Kyllähän sen osaa arvioida mitä vauhtia pitää juosta ilman mittareitakin. On vaan niin kiva aina nähdä paljonko kaloreita palaa...
Tosi kannustavaa kuulla, että painosi on pudonnut noin hyvin ja nopeasti. Mäkin olen jättänyt nuo herkut vähemmällä viimeaikoina, vaikka välillä tuleekin otettua jotain makeaa. Oon huomannut, että esim. viinirypäleet tai marjat ovat loistava korvike karkeille.
Ei kai tässä muu auta kuin jatkaa lenkkeilyä ja syödä kevyesti. Kiitos vinkeistä, toivottavasti munkin paino tästä lähtee laskuun.
Lähes koko viime syksyn olin tosi hyvässä lenkkeilykunnossa ja teinkin lenkkejä 2-3 krt/vko. Mutta paino ei vaan tullut juurikaan alas. Sitten polvi alkoi oirella talviliukkailla lipsutellessa ja vähensin juoksemista. Siirryin kuntosalille ja jopas alkoi tapahtua! Lihasten kasvatus selkeästi vaikutti myös siihen, että lenkit alkoivat tehota paremmin (lihas kun vie läskiä enemmän energiaa). Tästä kokemuksesta voisin suositella vaihtamaan jonkun kävelylenkin kuntosaliin ja niin, että siellä tekee sarjoja ihan kunnon painoilla.
tosiaan kehiin, varsinkin jos juoksu rupeaa tökkimään - ja muutenkin eri lajit täydentävät toisiaan, varsinkin jos painonpudotus/kunnon kohotus ovat päätavoitteita, eikä jonkun tietyn lihasryhmän vahvistaminen.
Kuten joku jo mainitsi, pituutta lisää ainakin yhteen viikottaiseen lenkkiin. Rasva palaa parhaiten pitkäkestoisella ( yli 40 min ) ja matalasykkeisellä lenkillä. Juoksusykkeesi ovat aika korkeat, joten sekin viittaisi siihen, että hieman hidastamalla ja kestoa pidentämällä harjoittelusi saattaa tehostua juuri painonpudotusta ajatellen.
Ennen kaikkea: Pääasia että juokset ja nautit siitä!
kannattaisi ennemminkin sauvakävellä. kävely ja juoksu kuluttaa samalla matkalla saman verran, kävelyssä vaan kuluu enemmän aikaa. sauvakävely sen sijaan kuluttaa rutkasti enemmän kuin tavallinen kävely tai hölkkä.
"sauvakävely sen sijaan kuluttaa rutkasti enemmän kuin tavallinen kävely tai hölkkä."
Hmm, jäin vähän miettimään tota, että sauvakäveleminen kuluttais juoksua enemmän energiaa. Taitaapi olla päinvastoin! Tavallisen kävelyn sauvaversio kyllä päihittää mennen tullen, mutta kyllä juoksemalla kulutat enemmän kuin sauvomalla.