Meneekö golfissa nuo mailojen vasen ja oikea samalla tavalla kuin esim lätkämailoissa? onko helpompi golfissa lyödä siltä puolelta miltä pelaa lätkää? anteeksi tietämättömyyteni.
Kummalta puolelta lyönti?
11
11677
Vastaukset
- ssddddd
Enpä tiedä onko tuo lätkämaila kovin hyvä peruste valinnalle. Tiedän muutamia, jotka pelaavat lätkää ns. väärältä puolelta.
Parempi peruste on tehdä puolen valinta heittokäden/vahvemman käden mukaan.
Kokeile kummankin puoleisia mailoja ja ala pelaamaan siltä puolelta, joka tuntuu paremmalta.- varmavasuri
mulle sanottiin että se käsi alemmas kummalla lyöt tenniksessä kämmen lyöntiä oon oikea kätinen mutta valitsin vasurin setin koska lyön pesistä ja pelaan lätkää samalta puolelta!
T: hcp 8,8 - IlkkaV
Heittokäsi on tarkempi käsi - ei vahvempi. Tarkemmassa kädessä hermotus on tarkempi.
Kaikki ei ole voimasta kiinni.
Paitsi kai Sulla, kun olet niin tyhymä ! - Anonyymi
varmavasuri kirjoitti:
mulle sanottiin että se käsi alemmas kummalla lyöt tenniksessä kämmen lyöntiä oon oikea kätinen mutta valitsin vasurin setin koska lyön pesistä ja pelaan lätkää samalta puolelta!
T: hcp 8,8Kyllä se aloitus on ihan yhtä vaikea molemmin puolin, oikeapuoleisia mailoja on paljon parempi valikoima , suosittelen kokeilemaan ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se aloitus on ihan yhtä vaikea molemmin puolin, oikeapuoleisia mailoja on paljon parempi valikoima , suosittelen kokeilemaan ?
Kroketissa tätä ei tarvii miettiä.
- aina pohtinut
samaa. Aika mystistä on kyllä. Useimmat lätkänpelaajat ovat oikeakätisiä, mutta pelaavat leftillä. Golfissa nämä samat oikeakätiset pelaavat useimmiten rightilla?
Itse olen oikeakätinen, mutta pelaan lätkää rightillä ja myöskin golfia rightillä. Poikani ovat myös oikekätisiä ja pelaavat lätkää leftillä ja myös golfia leftillä.
Maahockeyssä ei muuten ole tätä ongelmaa. Siellä kaikki ovat rightejä, kun säännöt sen niin edellyttävät.- Riekko
Ammattilainen pelaa leftillä golfissa? Urheilikanavalla tulee golfia harva se tunti ja en ole vielä yhtään leftin lyöjää nähnyt.
- Mickelson
Riekko kirjoitti:
Ammattilainen pelaa leftillä golfissa? Urheilikanavalla tulee golfia harva se tunti ja en ole vielä yhtään leftin lyöjää nähnyt.
ranking 2. mm. pelaa vasemmalta.
Vasemmalta lyöviä golfareita on noin 7 %. Kanadassa ja Suomessa on enemmän vasureita kuin tuo 7 %, koska em. maissa on lätkämailaan tartuttu ensin. Pakistanissa tuskin ensimmäistäkään :-) - on oikeakätinen
Mickelson kirjoitti:
ranking 2. mm. pelaa vasemmalta.
Vasemmalta lyöviä golfareita on noin 7 %. Kanadassa ja Suomessa on enemmän vasureita kuin tuo 7 %, koska em. maissa on lätkämailaan tartuttu ensin. Pakistanissa tuskin ensimmäistäkään :-)vaikka pelaa siis vasemmalta.
- pieni kulkijas
- miten päin otat kiinni pesäpallomailasta?
- kumpi käsi on alempana kun lapioit?
- entäs kun haravoit?
- kun laitat kädet ristiin, kumpi peukku on päällä?
- kun laitat kädet "puuhkaan", kumpi käsi on kainalossa ja kumpi näkösällä?
Näillä kaikilla ei ole mitään tekemistä keskenään. Mikä tuntuu paremmalta - se toimii. - säkkiii
Yleinen harhakäsitys on, että hallitsevalla kädellä ja lyöntipuolella on jokseenkin yksiselitteinen yhteys. Tämän käsityksen mukaan oikeakätiset pelaavat golfia luontaisesti oikealta puolelta, vasenkätiset vasemmalta.
Väärin.
Arnold Palmer, Greg Norman, Johnny Miller ja Nick Price ovat kaikki esimerkkejä oikealta puolelta lyövistä golfhuipuista, joilta valtaosa arkiaskareista hoituu vasemmalla kädellä.
Entäpä vasemmalta puolelta lyövät?
Yllättäen huipuista vain Bubba Watsonin hallitseva käsi on vasen. Esimerkiksi Antti Ahokas, Mike Weir ja Phil Mickelson ovat kaikki luontaisesti oikeakätisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3332504Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel781912Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161900- 1021497
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2261469Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1441063Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1791035TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201020Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601013