Meneekö golfissa nuo mailojen vasen ja oikea samalla tavalla kuin esim lätkämailoissa? onko helpompi golfissa lyödä siltä puolelta miltä pelaa lätkää? anteeksi tietämättömyyteni.
Kummalta puolelta lyönti?
11
12565
Vastaukset
- ssddddd
Enpä tiedä onko tuo lätkämaila kovin hyvä peruste valinnalle. Tiedän muutamia, jotka pelaavat lätkää ns. väärältä puolelta.
Parempi peruste on tehdä puolen valinta heittokäden/vahvemman käden mukaan.
Kokeile kummankin puoleisia mailoja ja ala pelaamaan siltä puolelta, joka tuntuu paremmalta.- varmavasuri
mulle sanottiin että se käsi alemmas kummalla lyöt tenniksessä kämmen lyöntiä oon oikea kätinen mutta valitsin vasurin setin koska lyön pesistä ja pelaan lätkää samalta puolelta!
T: hcp 8,8 - IlkkaV
Heittokäsi on tarkempi käsi - ei vahvempi. Tarkemmassa kädessä hermotus on tarkempi.
Kaikki ei ole voimasta kiinni.
Paitsi kai Sulla, kun olet niin tyhymä ! - Anonyymi
varmavasuri kirjoitti:
mulle sanottiin että se käsi alemmas kummalla lyöt tenniksessä kämmen lyöntiä oon oikea kätinen mutta valitsin vasurin setin koska lyön pesistä ja pelaan lätkää samalta puolelta!
T: hcp 8,8Kyllä se aloitus on ihan yhtä vaikea molemmin puolin, oikeapuoleisia mailoja on paljon parempi valikoima , suosittelen kokeilemaan ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se aloitus on ihan yhtä vaikea molemmin puolin, oikeapuoleisia mailoja on paljon parempi valikoima , suosittelen kokeilemaan ?
Kroketissa tätä ei tarvii miettiä.
- aina pohtinut
samaa. Aika mystistä on kyllä. Useimmat lätkänpelaajat ovat oikeakätisiä, mutta pelaavat leftillä. Golfissa nämä samat oikeakätiset pelaavat useimmiten rightilla?
Itse olen oikeakätinen, mutta pelaan lätkää rightillä ja myöskin golfia rightillä. Poikani ovat myös oikekätisiä ja pelaavat lätkää leftillä ja myös golfia leftillä.
Maahockeyssä ei muuten ole tätä ongelmaa. Siellä kaikki ovat rightejä, kun säännöt sen niin edellyttävät.- Riekko
Ammattilainen pelaa leftillä golfissa? Urheilikanavalla tulee golfia harva se tunti ja en ole vielä yhtään leftin lyöjää nähnyt.
- Mickelson
Riekko kirjoitti:
Ammattilainen pelaa leftillä golfissa? Urheilikanavalla tulee golfia harva se tunti ja en ole vielä yhtään leftin lyöjää nähnyt.
ranking 2. mm. pelaa vasemmalta.
Vasemmalta lyöviä golfareita on noin 7 %. Kanadassa ja Suomessa on enemmän vasureita kuin tuo 7 %, koska em. maissa on lätkämailaan tartuttu ensin. Pakistanissa tuskin ensimmäistäkään :-) - on oikeakätinen
Mickelson kirjoitti:
ranking 2. mm. pelaa vasemmalta.
Vasemmalta lyöviä golfareita on noin 7 %. Kanadassa ja Suomessa on enemmän vasureita kuin tuo 7 %, koska em. maissa on lätkämailaan tartuttu ensin. Pakistanissa tuskin ensimmäistäkään :-)vaikka pelaa siis vasemmalta.
- pieni kulkijas
- miten päin otat kiinni pesäpallomailasta?
- kumpi käsi on alempana kun lapioit?
- entäs kun haravoit?
- kun laitat kädet ristiin, kumpi peukku on päällä?
- kun laitat kädet "puuhkaan", kumpi käsi on kainalossa ja kumpi näkösällä?
Näillä kaikilla ei ole mitään tekemistä keskenään. Mikä tuntuu paremmalta - se toimii. - säkkiii
Yleinen harhakäsitys on, että hallitsevalla kädellä ja lyöntipuolella on jokseenkin yksiselitteinen yhteys. Tämän käsityksen mukaan oikeakätiset pelaavat golfia luontaisesti oikealta puolelta, vasenkätiset vasemmalta.
Väärin.
Arnold Palmer, Greg Norman, Johnny Miller ja Nick Price ovat kaikki esimerkkejä oikealta puolelta lyövistä golfhuipuista, joilta valtaosa arkiaskareista hoituu vasemmalla kädellä.
Entäpä vasemmalta puolelta lyövät?
Yllättäen huipuista vain Bubba Watsonin hallitseva käsi on vasen. Esimerkiksi Antti Ahokas, Mike Weir ja Phil Mickelson ovat kaikki luontaisesti oikeakätisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82062Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1101441Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201185Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861074Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661025Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-81921010Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67795- 76760
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73642Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36622