Minua sitten korpeaa sihteerit. Miksi ihmeessä niiden täytyy puuttua kaikkiin firman asioihin ja tunkea uteliaat nokkansa kaikkiin keskusteluihin ja yrittää vaikuttaa päätöksiin. Turhauttaa niin perkeleen paljon kun työpaikallani oleva muija puuttuu tuotantoon vaikkei tajua siitä hevonpaskaa. Haukkuu kaikki työntekijät laiskoiksi ja pyrkii lisäämään tehokkuutta aivan käsitämättömillä ideoilla. Eikä auta yrittää selittää mitn asiat oikeasti tulee hoitaa kun se jo tuiskii. En itse ole työntekijä mutta vituttaa niiden puolesta. Perkele että tekis mieli avautua mutta kun ei kehtaa.
Sihteeri, nuo työpaikan ärsyttävimmät.
2-viikkoa ja hermot meni
101784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En voi moittia ainuttakaan sihteeriäni!
Henkilöinä tietenkin erilaisia mutta työlleen omistautuneita, tunnollisia ja tehokkaita.
Eikä ole ollut epäselvyyttä marssijärjestyksestä!
Ei ole itsellä ollut valittamista..
Useimmat ongelmatapaukset on pitkään talossa olleita ja he pyrkivät käyttämään "valtaansa" eli sitä joka oikeasti kuulu esimiehille ja tämähän korpeaa niitä jotka pyrkii saamaan hommat tehtyä.
Eli jos sihteerin mielestä ei kallista kannettavaa kannata tilata niin kyseessä voi olla aito säästämisen halu tai ymmärtämättömyys mihin käyttöön laite tulee. Sihteerihän pystyy tilausta sitten vitkuttamaan vaikka kuinka kauan ennen kuin se esimiesportaan kautta laitetaan liikkeelle jos laitetaan.
Meikän työpaikalta löytyy myös yksi itseään fiksuna pitävä kaakattaja. Onneksi ei sentään puutu tuotantoon, mutta muistaa kaakatuksen lomassa juoruta tai puhua muista alentavaan sävyyn. Meikäläistä juuri tuollainen oman "fiksuuden" korostaminen muita alentaen on aina vituttanut.
Sihteerit yleensä kuitenkin tekevät töitä toisin kuin nuo lukemattomat "seurusteluinsinörit", jotka kuljailevat pitkin käytäviä kännykkä korvalla ja soittelevat omille hellapoliiseilleen.
Ole sinä nyt hiljaa. Kyllä asia niin on. Et ymmärrä insinöörien työnteosta yhtään mitään.
Kyllä.
Ainoalla erolla, että nämä inssin plantut saa tupla palkan siihen verrattuna mitä sihteerit. Mä en ainakaan jaksa leikkiä mitään pomon pikku apulaista, vaan teen työni, ja nämä inssit saakoon hoitaa maskottina olon! Hametta meillä ei käytä kuitenkaan kukaan...
MEillä on juuri mainitunlainen sihteeri, joka pyrkii säästämään tilanteessa kuin tilanteessa. Viikko sitten (en viitsi kertoa aihetta) sihteeri "säästi" 38 euroa puuttumalla erään työntekijän toiveeseen saada eräs toimitus etuajassa pois tehtaalta. No todellisuudessa se, että säästettiin 38 euroa tarkoitti yhden työntekijän seisottamista 8 h, joten tuli hieman persnettoa. Ehkä huono esimerkki mutta näitä on lukuisia meidän tehtaalla. Ja kyseessä on juuri mainittu useita pomoja nähnyt eukko, joka aina uuden pomon tullen pyrkii kertomaan, että miten asiat ovat ja miten ne on totuttu hoitamaan.
SIhteeri osaa työnsä mutta turha puuttua muiden töiden järjestelyyn tai muutenkaan päätöksentekoon. Varsinkaan kun koulutus tai taidot eivät todellakaan riitä.
Vielä esimerkkinä mainittakoon tapaus, jossa hän menee muuttamaan kahden toimihenkilön välistä lomakeliikennettä mielensä mukaan näiden ollessa lomalla. Kesätuuraaja on auttamatta pulassa kun mamma syöksyy toimistoon ja heittää oma-aloitteisesti muiden papereita roskalaatikkoon ja tokaisee "ei näitä tarvitse säästää". Ei ehkä tarvitse välttämättä säästää mutta kun kaksi edellämainittua ovat 30 vuoden ajan tottuneet toimimaan näin niin antaa edelleen toimia. Kyllä eläkkeelle siirtyminen hoitaa arkistointirutiinit uudelleen. Ei kaikkien tarvitse tottua "paperittomaan toimistoon".
Ihmettelen tätä sihteerien mollaamista.
Kuka siellä töitä ja toimintaa ohjaa?
Jos sihteerit "sooloilevat" niin vika on heidän esimiehissään!
Kyllä minun sihteerikköni ovat tehneet heille osoittamani tehtävät ja tehokkaasti.
Miksi tämä sihteeri tällaista tekee? Ei tulisi mieleenkään, vaikka firma säästäisi 100 egee! Huonolla palkalla me niitä hommia tehdään, mitä sitä repimään itseään.
valittaa joku huonopalkkainen duunari kun kollega käy vähän ojentamassa näitä vähänoppineita "työnsankareita". Teidän liukuhihnatyöntekijöiden kun ei tarvitse niitä aivoja käyttää jättäkää sen käyttö niille joilla siihen on resursseja ja tehkää se mitä teidän pitää.