minulla kasvaa kaulassa partakarvat hyvin vinosti ja nykyinen philipsin kone ei oikein meinaa niitä katkaista vaan aina tuppaa jäämään ajamattomia karvoja. Onkohan teräverkollinen kone kuten braun tai panasonic tuossa tilanteessa parempi kuin pyöreäteräinen philips? Mietin vain että teräverkollisissa on pyöreät reiät kun philipsissä on pitkulaiset, niin mahtaisiko teräverkko poimia paremmin nuo nahkaa vasten olevat karvat?
Sähköpartakoneen valinta
6
1483
Vastaukset
- Willy
Mikset hyvä mies vaihda höylään? Saat taatusti tarkemman ajon. Minä vaihdoin höylään (Gillette Mach3 Turbo) jokunen vuosi sitten, enkä ole kertaakaan ajanut sähkökoneella sen jälkeen.
- ja motivaatio
Joka aamuko ehdit ja viitsit vetää vaahdot pintaan ja raappia? Kyllä sen vaahdon ja terän kanssa vielä viikonloppuna, mutta duuniaamuna...
- LightSleeper
mie ainaki yritän vääntää niitä trimmerillä pois kun ei ne muuten.. siis jos käytän konetta jostain mielenhäiriöstä. yleensä höylään ihan sen takia kun sillä lähtee nätimmin, se ei kuitenkaan vie paljo aikaa.
- Osp
trimmerillä ja sitten koneella. Oman kokemukseni mukaan pyöriväteräinen vetää paremmin vinot ja pitkät karvat kuin verkollinen.
- parempi
Itse just ostin ekan braunin sähkökoneen ja just samasta syystä vaihdoin mallia philipseistä pois.Aina ollut tuommonen philipsi.Välissä kyllä kokeilin taas tuota höylänkin käyttöä,mutta älytyön punoitus ja näppylöitä tuli varsinkin kaulaan.Braunilla ajanut nyt pari kertaa ja paremmalta vaikuttaa.Ei tarvi hinkata koneella yhtä paljon kuin philipseillä.Tässä vielä ominaisuutena , koneesta jää naamaan hoitoainetta,minkä takia kone liukuu liukkaasti.
Kaula on edelleen haasteellinen braunillakin,mutta philipsillä ku siitä ei tullut mitään.- paremmin
Braun ajaa tarkemmin ja nopeammin kuin Philips.
Sivuleikkurilla (parrantasaaja?) voi ajaa ne ongelmakarvat ensin lyhyemmäksi.
Kovan partakarvan ja päivittäin ajamaan joutuvalla vain tuo Braunin teräverkko ja terä kuluu puolessa vuodessa ja on aika hinnakas. Philips ei taas tunnu kuluvan, kestää melkein isältä pojalle...
Panasonic on kokeilematta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1083643Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192602Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1202289Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62193Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81924- 361586
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581046Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36960Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71919Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4867