Kuinka toimia kun työhaastattelussa kysytään palkkatoivomusta? Ainahan olisi parempi jos työnantaja kertoisi sen ensiksi. Sehän on selvä jos sanoo palkkatoivomuksen liian yläkanttiin että paikkaa ei tipu. Onko ideoita? -Kiitos-
palkkatoivomuksesta?
Nefertiitu
51350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nyt riippuu paljon siittä, mitä lukemia kannattaa sanoa, että onko koulutusta kyseiseen hommaan, työkokemusta yms..
jos ihan tyhjästä aloittaa niin eipä sitä kuuta taivaalta kannata haalia..
tärkein on ensinnä ottaa selvää alan minimi palkoista ja siittä sitten miettiä paljonko omalla osaamisella & tietämyksellä työstä uskaltaa pyytää..
kuitenkaan unohtamatta sitä, että harvoin TA maksaa uudelle työntekijälle reilusti yli minimin..
Lisäys maxyyn.
Parin ensimmäisen työpaikan jälkeen en enää ilmaissut palkkatoivomustani yksiselitteisesti numeroissa.
Viittasin yrityksen palkkapolitiikkaan ja yritin ennakkoon arvioida mahdollisten luontaisetujen merkitystä.
Muutaman kerran onnistuin neuvottelemaan "tulos tai ulos" periaatteen puolen vuoden katkolle.
Aloitus tehtävään nähden vaatimattomalla palkalla ja tarkistus puolen vuoden jälkeen.
Jos työnantaja on tyytyväinen panokseeni niin tuntuva korotus kerralla. Lähtötasosta riippuen 25 - 40%.
Jos olisivat olleet tyytymättömiä niin olisin lähtenyt mutinoitta kävelemään.
Siis, ei mitään mittareita vaan pelkkä fiilis.
Ei onnistunut aina!
haetko paikkaa alalla jo enemmän olleena tai/ja suoraan toisesta duunipaikasta vai aivan "ulkopuolisena" ja ensimmäistä kertaa.
Jos olet ensikertalainen niin ei siinä oikein muuta kuin katsot taulukoita ja kysyt alalla olevilta jos tutuista löytyy.
Toisaalta on hyvä ja toisaalta huono jos jo on selkeästi kokemusta alasta...Palkkatoiveen kanssa tietty odotetaan olevan realisti, eli ei oikein voi edes "vahingossa" heittää aivan utopistisen korkealle toivetta, mutta sitten toisaalta taas jos etenkin vaihtaja on, niin haluaa parempaa kuin sillä hetkellä. Ellei sitten ole muita syitä vaihtoon. Jos siis on alalla, niin valitettavasti aina jo tietää yleensä liksat tai ainakin oletetaan että fiksun hakijan on pakko ne tietää, eli on pakko heittää ehkä turhankin realistisia omasta mielestä.
Se on ainakin täysin varma, eli työehtosopimuksen mukaan niin ei tule sanottua liian vähän eikä liian paljoa.
Monet liitot tekevät vuosittain hyvin kattavia selvityksiä jäseniensä palkkatasosta (esim. koulutuksen jälkeinen työkokemus ja asema huomioon ottaen). Mikäli kuulut johonkin liittoon, niin kysy ihmeessä sieltä. On aina hyvä, mikäli pystyy perustelemaan palkkatoivomuksensa. Ja ei kannata itseään liian halvallakaan myydä, tekee hallaa itsensä lisäksi "omilleen".