Olen itse käyttänyt koko ikäni talvella puuvillasekoitteisia sukkahousuja pitkien kalsareiden sijasta. Juontaa varmaan siitä, että asuin nuoruuteni ja opiskeluajan Etelä-Saksassa Baijerissa, jossa on talvikautena ollut ja on edelleenkin pojille ja miehille tarkoitettuja sepaluksellisia sukkahousuja (Ergee) saatavilla lähes jokaisesta tavaratalosta.
Olen viime syksystä seurannut tätä sukkiskeskustelua Suomessa. Voin todeta, että suomalaisten miesten sukkahousujen käyttö poikkeaa esim. saksalaisten ja itävaltalaisten miesten sukkahousujen käytöstä aika oleellisesti. Saksassa ja Itävallassa miehet ja pojat käyttävät sukkahousuja ainoastaan talvella ja ainoastaan puuvillasekoitteisia ja ainoastaan sepaluksellisia. Ei ollenkaan ohuita naisten nailonsukkahousuja, kuten Suomessa. Ovat todella naisellisia ja omasta mielestäni hieman kuvottavan näköisiä miehen päällä. Vaikka itse olen talvisukkahousujen käyttäjä, niin ei voi välttyä vaikutelmalta, että ainakin osa suomalaisista miehistä käyttää naisten nailonsukkahousuja sen vuoksi, että ovat sukkahousufetisistejä. Eivät naisten nailonsukkahousut lämpöeristävyydeltään korvaa pitkiä kalsareita millään muotoa. En ole vielä toistaiseksi osunut yhteenkään aiheeseen liittyvään kirjoitukseen, jossa kirjoittaja on todella korvannut pitkät kalsarit lämpimillä talvisukkahousuilla, jotka on nimenomaan miehille suunniteltu (sepalukselliset). Näyttää vain kovasti siltä, että kysymys on naisten sukkahousuista tykkäämisestä - syystä tai toisesta. Tämä kaikki kaikella kunnioituksella mutta tervettä olisi tunnustaa oma sukkahousufetisisminsä.
Miesten talvisukkahousut
33
4765
Vastaukset
- Erkki U
Kuka tykkää mistäkin.Onhan noita miesten ouhuiden sukkahousujen valmistajiakin kuten:
http://www.mytights.com/images/scaled/400x540/1590.jpg
Ehkä on toisaalta hyvä että on valinnanvaraa paksuuksissa sään mukaan.Noi aukolliset on vissiin vähä turhat koska nykyään ei juuri miesten alkkareissa ole sepalusta,vai tarkoitatko kenties että paksuja sukkiksia pidettäisiin ilman alkkareita ?- mies 35 v /188 cm
Olen tällähetkelläkin pukeutunut shape up sukkiksiin kotonani. Wolfordin mustat 30 deniset puristavat seksikkäät sukkikset ja T-paita. Eikä tarvita mitään alushousuja. Olen ajanut itseni posliiniksi jo vuosia ja viihdyn sukkiksissa myös kotonani, vaikka eniten käytän niitä talvisin pitkien housujen kanssa. Tietenkin täytyy ne pestä vähintään parin päivän välein. Tykkään todellakin sukkiksista jo murrosiästä lähtien. Harmi vaan kun sitä pidetään jotenkin pervona ja leimataan homoksi. Itse en ole kumpikaan. Myös perheeni tietää, että olen sukkisfani ja suhtautuu siihen myönteisesti.
- Nailonissakin löytyy
Olet varmaan oikeassa mietteinesi. Tuskin kukaan voi korvata pitkiä kalsareita edes 100den
nailon sukkiksilla. Tietysti puuvillaiset eri asia, tai villaiset joita itse käytän. Mie-
leni tekisi juuri sellaisia sepaluksellisia
talvisukkahousuja, mutta en tiedä mistä ne
saisin hankittua.
Saksassa olen minäkin nähnyt kuvaamiasi sukka-
housuja. Silloin vain en kehdannut niitä ostaa,
vaikka mieli teki
Minustakin tuntuu että osa kirjoittajista on
fetissi pohjalta sukkiskäyttäjä. Ainakin kehuvat
miten hyvän stondiksen ne antavat. Siksi kai
toiset provosoituu asiaan.- Jaana H
Ostin miehelleni 40 denin tukisukkahousut jalkavaivijensa takia.Hän valittaa että ne ovat lämpöisemmät kuin pitkät kalsarit.
- Sukkisfani_2
Kiitos ”Talvisukkikset kunniaan” hyvästä pelinavauksesta. Harvoin avaan suuni tässä foorumissa; puhun kun jotakin oleellista sanottavaa on. En ole koskaan kaihtanut kertoa olevani sukkahousufetisisti, miksen kertoisi, olen asiasta pelkästään ylpeä, se kun on osa persoonallisuuttani ja sen antaa paljon iloa. Fetisismi ole mikään sairaus, se on vain piirre, joka värittää mieltä ja elämää aivan kuten monet muut persoonallisuudenpiirteet. En ymmärrä miksi sitä tulisi hävetä. Fetisismini ei millään tavalla estä minua keskustelemasta sukkahousuista ja niiden ominaisuuksista objektiivisesti, käytänhän minä niitä lähes päivittäin ja tiedän niistä enemmän kuin naiset yleensä tietävät.
Tiedän, että Saksassa sukkahousuilla on jonkinlaiset perinteet miesten pukeutumisessa. Olen myös törmännyt muutamaan saittiin, jossa mainostetaan Ergeen valmistamia miesten paksuja sukkahousuja. Muistaakseni ne olivat suunnatut erilaisille kohderyhmille mm. moottoripyöräilijöille, patikoijille jne. (hauska ajatus Harley-Davidsonilla ajavasta partasuisesta sukkahousuihin pukeutuneesta moottoripyöräilijästä). Ympäri maailmaa on myös muitakin manufaktuureja, jotka valmistavat sukkahousuja nimenomaan miehille, ohuita ja peittäviä samalla periaatteella kuten naisille.
Oleellista on kuitenkin huomioida se seikka, että sukkikset mielletään edelleenkin ja kaikesta huolimatta pitkälti naisten vaatteeksi. Ja ennakkokäsitykset ja -luulot naisten vaatteisiin pukeutuvista miehistä istuvat tiukassa. Harvat ovat törmänneet näihin miesten sukkahousuihin, eihän niitä tietääkseni myydä missään marketissa tai vaatekaupassa (ainakaan Suomessa), vaan levitys tapahtuu ennen kaikkea netin kautta. Ja vaikka törmäisikin, niin enemmistö pitäisi niitä kuitenkin jonkinlaisina kuriositeetteina. Asiat muuttuvat hitaasti, mutta muuttuvat kuitenkin. Emme tiedä missä vetimissä ihmiset kulkevat kolmenkymmenen vuoden kuluttua.
Myös ”Talvisukkikset kunniaan” paljasti omat mieltymyksensä (ja ehkä myös ennakkoluulonsa) kertoessaan kokevansa ohuet sukkahousut miehen päällä himan kuvottavina. Kuvottavuus – kuten kauneus ja rumuuskin – ovat viime kädessä katsojan silmässä. Joku kokee jonkun tietyn ilmiön vastenmielisenä, toiset taas jonkun aivan toisen. Ei näihin asioihin löydy yleispätevää tai objektiivista mittaria. Ehkä paksut, puuvillasekoitteiset sepalukselliset sukkahousut voi kokea ”miehekkäämpinä” juuri siitä, että ne materiaaleiltaan ja ulkonäöltään eivät poikkea kovinkaan merkittävästi perinteisistä kalsareista. Myös niiden ”hyväksyvyyttä” miesten vaatteena lisää sepalus, ehkä mitoitus ja tietysti koko ”brändäys” pakkauksineen ja markkinointimenetelmineen.
Itse käytän sukkahousuja tilanteen mukaan laidasta laitaan aivan ohuista paksuihin pässinpökkimiin. Sukkahousujen erinomaisena puolena on juuri niiden mukautuminen eri olosuhteissin ja lämpötiloihin sekä tarjonnan yltäkylläinen laajuus ja monipuolisuus. Kun ulkona on miinus viisi pakkasastetta, ei todellakaan huvita vetää paksuja kasareita jalkaan, vaan ohuet sukkahousut antavat sopivan suojan kylmää vastaan ja silti ne eivät sisätiloissa aiheuta ahdistusta ja ähkyä. Sellaisia kalsareita ei tietääkseni ole markkinoilla, vaikka tiedän, että tuo puoli on monipuolistunut viimeisten vuosikymmenien aikana. Ulkoillessa ja kovilla pakkasilla laitetaan taas paksummat.
En tiedä miksi Suomi24:muotifoorumista on tullut kaikkien sukkahosuja käyttävien miesten temmellyskenttä. Se, että aihe nousee tuon tuostakin esille, kertoo jostakin tarpeesta puhua, nostaa aihe tuon tuosta esille. Kaikilla on omat motiivinsa; pääasia, että asioista puhutaan. - tie,totuus ja valo
kyllä, kuvottavaa on.myös se saksalaisten touhu mutta ne onkin sairaita koko konkkaronkka.
kesäkadulla kun katselee niin ei voi välttyä todella kuvottavalta näyltä, sandaalit..
se on uskomattoman hintin näköistä keikuttelua kun jostain zeppählistä ostetut 1999€ herra47 shortsit jalassa, dressmannekauluspaita päällä ja jotkut sandaalit.
mistä näitä sandaalihomoja tulee?
ne pitäisi kieltää lailla, tai ainakin rankoa jollain riu-ulla jokaista jolla sellaiset on.
lopettakaa toi homoilu vaatteilla ja pukeutukaa kuin miehet.tai muuttakaa saksaan.- Ilman saumaa
Silloin kun ihminen väittää omistavansa
ainoan totuuden, on valo sammunut ja tie kadoksissa.
Miten on mahdollista ettei missään tiedotus-
välineissä ole kerrottu kaikkien saksalaisten
olevan sairaita. Kyllä sen luulisi olevan
suuri uutinen ympäri maailmaa. Onhan se hyvä että
sinä sen tiedät, ettet vahingossa mene sinne
ja sairastu myös. - maailmaa nähnyt
ne iänikuiset mustat nauhallist jazarit ja valkoiset tennissukat jalassa kesäkuumalla ja kuvittelet olevasi kaupungin tyylikkäin mies. Jatka samaa tahtia niin saavathan ulkolaiset syyn nauraa meille lisää ja kutsua poroksi. Please, älä vain lähde ulkomaille niin puettuna, munaat vain Suomen mainetta. Siinä sulle vastakkainen totuus... Muitakin löytyy
- Sukkikset kunniaan
Tämän viestin kirjoittaja on yksinkertaisesti pönttö. Paha vamma.
- ejejejeje
Ilman saumaa kirjoitti:
Silloin kun ihminen väittää omistavansa
ainoan totuuden, on valo sammunut ja tie kadoksissa.
Miten on mahdollista ettei missään tiedotus-
välineissä ole kerrottu kaikkien saksalaisten
olevan sairaita. Kyllä sen luulisi olevan
suuri uutinen ympäri maailmaa. Onhan se hyvä että
sinä sen tiedät, ettet vahingossa mene sinne
ja sairastu myös.EI sitä missää tiedotus välineissä kerrottaiskaa ne on täyttä paskaa
- vittu..
maailmaa nähnyt kirjoitti:
ne iänikuiset mustat nauhallist jazarit ja valkoiset tennissukat jalassa kesäkuumalla ja kuvittelet olevasi kaupungin tyylikkäin mies. Jatka samaa tahtia niin saavathan ulkolaiset syyn nauraa meille lisää ja kutsua poroksi. Please, älä vain lähde ulkomaille niin puettuna, munaat vain Suomen mainetta. Siinä sulle vastakkainen totuus... Muitakin löytyy
kunnon suomalaiset ei kanna huolta mistää saatanan muodista
- Tämä joku
taas sukkahousut. Eikö näille voisi perustaa ihan oman sukkahousupellepalstansa, niin tässä voisivat keskustella pukeutumisesta ihan normaalit ihmiset.
- Arska
Voi ihan hyvin perustaa, mutta et pysyisi
kuitenkaan pois. "Normaalina" ihmisenä et olisi
kommentoinut tai edes lukenut juttua. Ei sinua
kukaan estä keskustelemasta pukeutumisesta.
Uusia aiheita sopii tälle palstalle pilvin pimein. Ei ole pakko lukea sukkisjuttuja jos ei halua. - Tämä Joku
Arska kirjoitti:
Voi ihan hyvin perustaa, mutta et pysyisi
kuitenkaan pois. "Normaalina" ihmisenä et olisi
kommentoinut tai edes lukenut juttua. Ei sinua
kukaan estä keskustelemasta pukeutumisesta.
Uusia aiheita sopii tälle palstalle pilvin pimein. Ei ole pakko lukea sukkisjuttuja jos ei halua.en nyt tarkoittanut etteikö saisi kirjoittaa mistä haluaa, enkä varmaan itsekään ole sellainen aivan täydellisen normaali "arjalainen".Etkä itsekään taida olla, kun roikut täällä netissä kommentoimassa näitä sukkapöksykeskusteluja. Ja mitä tulee sukkahousuihin, niin musta ne kyllä ovat nätit ja seksikkäätkin asusteet NAISELLA. Mutta mies joka sukkiksiin pukeutuu on kyllä vastenmielinen ilmestys.
- täytyy lähes
Tämä Joku kirjoitti:
en nyt tarkoittanut etteikö saisi kirjoittaa mistä haluaa, enkä varmaan itsekään ole sellainen aivan täydellisen normaali "arjalainen".Etkä itsekään taida olla, kun roikut täällä netissä kommentoimassa näitä sukkapöksykeskusteluja. Ja mitä tulee sukkahousuihin, niin musta ne kyllä ovat nätit ja seksikkäätkin asusteet NAISELLA. Mutta mies joka sukkiksiin pukeutuu on kyllä vastenmielinen ilmestys.
aina puuttua keskusteluun negatiivisesti kun joku jtn kysyy.ei kai se kenellekään kuulu jos joku pitää sukkiksista.ja jos jollakin on jokin "pervofetissi" niin ei kai sitä tarvitse ruveta yleistämään!!
ja nimimerkki ARSKA, toivottavasti et pidä minua jotenkin epänormaalimpana yksilönä kun puutuin naisena teidän sukkiskeskusteluun=) - Arska
täytyy lähes kirjoitti:
aina puuttua keskusteluun negatiivisesti kun joku jtn kysyy.ei kai se kenellekään kuulu jos joku pitää sukkiksista.ja jos jollakin on jokin "pervofetissi" niin ei kai sitä tarvitse ruveta yleistämään!!
ja nimimerkki ARSKA, toivottavasti et pidä minua jotenkin epänormaalimpana yksilönä kun puutuin naisena teidän sukkiskeskusteluun=)En pidä. Saat ihan vapaasti sanoa mielipiteesi
miesten sukkis keskusteluun. Onhan kyse vaatteesta jota pidetään yleensä naisten yksin-
oikeutena. - arska=)
Arska kirjoitti:
En pidä. Saat ihan vapaasti sanoa mielipiteesi
miesten sukkis keskusteluun. Onhan kyse vaatteesta jota pidetään yleensä naisten yksin-
oikeutena.mutta antaahan kaikkien kukkien kukkia..pitäväthän naisetkin boxereita,eikä kukaan silti rekkamieslesboksi hauku XD
- smoss
Käytännössä fetissistä puhuttaessa kaikki mihin on mieltynyt ja josta pitää tai jota rakastaa voidaan luokitella tämän perusteella fetissiksi, eikö?
Näitä keskusteluja on täällä jatkuvasti ja niihin saadaan melkopitkälti samat puolesta ja vastaan kommentit. Silti jonkun pitää laittaa uus ketju ja sanoo millasia sukkahousuja voi ja ei voi pitää! Kuulostaa kummallisemmalta perustella sukkahousujen käyttöä jonkun miehille valmistetun sukkahousun varjolla ja sanoa sitten muita omituisiks kun ne käyttää jotain muuta, joka on täysin vastaavan lainen tuote! Ja vielä SEPALUS, no sehän tekee siitä todellakin hyväksytymmän tässä foorumissa?! Joo ja vaan paksuja puuvillasekoitteisia sukkahousuja pitäs käyttää! Käytännössä on ihan sama vetää nollakelilläkin ne puuvillasekoitteiset pitkä kalsarit jalkaan kun sukkahousut! Ei ne ole sen mukavammat kuin pitkät kalsarit nollakelillä. Mutta jos vertaa pitkiä kalsareita ja ohuita sukkiksia nollakelillä niin voin kertoo että on vähän toisenlaiset!!!
Eli mun mielestä on TURHA korvata käypää saman vahvuista alusvaatetta vastaavalla alusvaatteella jossa on sukat vaan ommeltu samaan pakettiin, ELLEI sitten nimen omaan halua jostain kumman syystä käyttää juuri SUKKAHOUSUJA?! Eikö tämä sitten kuulosta kenestäkään siltä, että joku hakeutuisi käyttämään sukkahousuja vain pelkästä halusta! Kun mun käsittääkseni puuvillasekoitteisia pitkiäkalsareita kyllä on, ei sen takia tartte käyttää sukkahousuja?!...- kj40
smoss puhuu asiaa, taas kerran!
- Juha
On sitä muitakin syitä käyttää sukkahousuja kuin pelkkä lämpimyys. Itse olin viime talvena ensimmäistä kertaa messuilla kertomassa tuotteistamme. Ensimmäisen päivän iltana valitin jalkojen särkyä naispuoliselle työkaverille, jonka kanssa olimme messuilla. Hän totesi, että hänellä on siihen salainen ase. Ei suostunut kertomaan kuitenkaan sen enempää asiasta, totesi vain, että lähde mukaan käydään ostoksilla. Kävelimme lähellä hotellia olevaan Lindexin myymälään. Jäin vähän sivummalle odottelemaan kun hän valitsi sukkahousuja hyllystä. Hetken päästä hän tuli tukisukkahousupakkaus kädessä, ja totesi että käyppäs maksamassa nämä kassalle. Vähän ihmetellen kävin maksamassa sukkahousut. Kun myyjä totesi, että varmasti jalkasi voivat paremmin huomenna, tajusin että ne olikin tulossa minulle. Mielenkiinnosta todellakin laitoin seuraavaksi päiväksi tukisukkahousut jalkaan. Jalat eivät olleet illalla lainkaan kipeät, eli ero oli todella iso. Siitä lähtien olen käyttänyt tukisukkahousuja, jos joudun seisomaan pitkiä aikoja.
- Jormas
Taas sama homppeli joka mainostaa tukisukkahousuja.Lopettakaa jo toi lässytys ja olkaa niinku miesten pitää.
- Yhtä tyhjän kanssa
Jormas kirjoitti:
Taas sama homppeli joka mainostaa tukisukkahousuja.Lopettakaa jo toi lässytys ja olkaa niinku miesten pitää.
Kannattaako meidän miesten edes ottaa kantaa
näihin juttuihin. Se on yks hailee mitä
kukin pitää päällään. Minua risoo kun paikalli-
sessa kapassa äijällä on rikkinäinen t-paita ja verkkarit, mutta en rupee huuteleen, sillä ongelma on hänen.
- Jurgen
Ihan sairas sukkahousutranujen palsta tää on.
- on se
mies joka sukkahousuja pitää. Sukkikset vain naisille.
- tekoihin
on se kirjoitti:
mies joka sukkahousuja pitää. Sukkikset vain naisille.
Ne, jotka jatkuvasti kritisoivat ja ivaavat tällä toisten kirjoittelua, voisivat näyttää esimerkkiä siitä, miten ja mistä tulee keskustella. Olkaa rohkeita ja sananne mittaisia. Olkaa jotakin muuta kuin onnettomia ruikuttajia. Teillä on sana ja valta. Käyttäkää niitä. Odotukset ovat korkealla. Nostakaa tasoa. Osaatteko?
- Kyllä vaan
tekoihin kirjoitti:
Ne, jotka jatkuvasti kritisoivat ja ivaavat tällä toisten kirjoittelua, voisivat näyttää esimerkkiä siitä, miten ja mistä tulee keskustella. Olkaa rohkeita ja sananne mittaisia. Olkaa jotakin muuta kuin onnettomia ruikuttajia. Teillä on sana ja valta. Käyttäkää niitä. Odotukset ovat korkealla. Nostakaa tasoa. Osaatteko?
Ja on tosi ihanaa pitää sukkahousuja.Kuljen aina sukkahousissa...joks riittää vai ???
- Jormas
Kyllä vaan kirjoitti:
Ja on tosi ihanaa pitää sukkahousuja.Kuljen aina sukkahousissa...joks riittää vai ???
Jahas , vai ni.
- Baijerilainen todellakaan
Kyllä näin on !
- Talvisukkikset kunniaan
Itse asuin 8 vuotiaasta 23 vuotiaasen asti Munchenissä ja voin sanoa, että talvisin pojat ja miehet käyttivät sukkahousuja talvisin niin Saksan, Itävallan kuin myös Sveitsin puolella. Oli aivan yleistä koulussa, opiskelija-asuntolassa ja viikonloppuisin tosi yleistä ulkoiltaessa ja slalom-mäessä.
- smoss
Niinkuin tästä voi huomata, asiallisenkin tuntuiset viestit on yleensä pelkkää vedätystä tämän aiheen ympärillä!!!
Asia on niin, että täällä on turha yrittää keskustella asiasta asiallisesti. Ei tarvi edes puhua sukkahousuista kun täällä käydään homottelemassa täysin asiasta kirjoittelevia ihmisiä!
Omalta osaltani voin sanoa, etten ole pitkiin aikoihin aloittanut yhtään topikkia, olen kyllä ottanut osaa väittelyihin ja yrittänyt neuvoa parhaani mukaan. Alan oleen suht kypsä tähän palstaan niinkuin moni muukin.
Oman palstan perustaminen ei ole vaikeaa, mutta mä en ala ainakaan siihen vaikka osaankin. Siitä ei kuitenkaan kukaan maksa mitään, eikä ole muuta kuin vaivaa! Niitä perässä vedettäviä projekteja kun alkaa olla jo liikaa...
Toivotaan, että tämä "sukkahousu terrorismi" kääntyisi laskuun tälläkin palstalla! Itselläni ei ainakaan ole mitään tarvetta puida asiaa sen enempää...- Kypsä
Eiköhän kohta kaikilla pala käämit ikuisista sukkisjutuista.
- Sukkisfani_2
Kypsä kirjoitti:
Eiköhän kohta kaikilla pala käämit ikuisista sukkisjutuista.
Antaa palaa vaan, "Kypsä"! Itsepähän valitset mitä luet, siitä olet sitä vastuussa. Outoa, että joku jaksaa kiduttaa itseään lukemalla asioita joista ei pidä.
Tiestitkö muuten, että tehokkain keino päästä epämiellyttävistä tyypeistä on vaieta heidät kuoliaaksi. Turha valitus, nipottelu ja argumentointi lisää vain vettä myllyyn. - minäkin.
Sukkisfani_2 kirjoitti:
Antaa palaa vaan, "Kypsä"! Itsepähän valitset mitä luet, siitä olet sitä vastuussa. Outoa, että joku jaksaa kiduttaa itseään lukemalla asioita joista ei pidä.
Tiestitkö muuten, että tehokkain keino päästä epämiellyttävistä tyypeistä on vaieta heidät kuoliaaksi. Turha valitus, nipottelu ja argumentointi lisää vain vettä myllyyn....Ja syystä, että kirjoitin tänne eilen palstan sheriffiä ojentavan kirjoituksen, jossa totesin, että häiriköiden poistaminen on oikeastaan hänen tehtävänsä - ne kun rikkovat selkeästi keskustelun sääntöjä 1) esittämällä asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista ja 2) tekemällä mustamaalaavia viittauksia vähemmistöryhmiin (rasismia siis).
Lisäksi toivoin, että sheriffi hoitaisi hommansa ja siirtäisi turhat avaukset aiemman otsikon alle, eikä sallisi joka päivä uutta avausta samasta aiheesta.
Mitä tapahtui? Oma viestini poistettiin, mutta häirikkötekstit jätettiin. Eli ainakaan ylläpidosta ei ratkaisua löytynyt.
Taidanpa laittaa koko keskustelun boikottiin ja lopettaa kirjoittamisen lisäksi myös lukemisen tähän pisteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908627
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264788- 504248
- 623817
- 513226
- 503000
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262686- 432491
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.452359Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382223