Paasto pahaan oloon?

Olin ystäväni luona kylässä ja pöytä notkui herkkuja ja annoin itselleni luvan herkutella.

Nyt on olo tukkoinen ja turvoksissa. Suolasta, hiilareista ja sokerista.
Nämä eivät yleensä kuulu normaaliin ruokavaliooni..
Mietin joko hedelmäpäivää tai yhden päivän mehupaastoa.
Miten te tasapainoitatte oloa tälläisen jälkeen? Ei tee mieli mitään kiinteää, kun tuntuu, että on yhä ähky ja vatsa on vieläkin täysi.:)
Onko käynyt näin?
4525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä pitäisikö olla päivä syömättä, ja juoda vain, vai miten tulisi toimia?

Vielä en ole syönyt.

Äänestä

Hiilarit ja sokeri saa aika harvoin oloa tukkoiseksi. Ne kulkevat yleensä suolistossa aika vilkkaasti. Jos on syöty alle runsaasti proteiinia ja rasvaa niin silloin ähky ja tukkoinen olo pahenevat myös hiilareista, kun hitaammin sulava ravintoaine kulkee suolistossa nopeasti. Veden juonnilla olen joskus saanut oloa paremmaksi, mutta kun sitäkään ei oikein vatsaan tahdo sopia kun sisältö on juuttunut paikoilleen. Minulla on liharuokamässäilyn jälkeen ähky kestänyt kolmekin päivää. Vatsa sen kun turpoaa kun suolisto ei tyhjene ja nautittu ravinto kerääntyy suolistoon. Suoliston sisällön määrä saattaa nousta useampiakin kiloja.

Mutta kyllä se suolisto aikanaan tyhjenee ja olo normalisoituu. Hedelmät voivat sopivasti lisätä suoliston aktiivisuutta.

Äänestä
  • Hiilarit ja sokeri saa aika harvoin oloa tukkoiseksi. Ne kulkevat yleensä suolistossa aika vilkkaasti. Jos on syöty alle runsaasti proteiinia ja rasvaa niin silloin ähky ja tukkoinen olo pahenevat myös hiilareista, kun hitaammin sulava ravintoaine kulkee suolistossa HITAASTI. Veden juonnilla olen joskus saanut oloa paremmaksi, mutta kun sitäkään ei oikein vatsaan tahdo sopia kun sisältö on juuttunut paikoilleen. Minulla on liharuokamässäilyn jälkeen ähky kestänyt kolmekin päivää. Vatsa sen kun turpoaa kun suolisto ei tyhjene ja nautittu ravinto kerääntyy suolistoon. Suoliston sisällön määrä saattaa nousta useampiakin kiloja.

    Mutta kyllä se suolisto aikanaan tyhjenee ja olo normalisoituu. Hedelmät voivat sopivasti lisätä suoliston aktiivisuutta.

    Äänestä

moskan sieltä suolenmutkasta liikkeelle,hedelmiä tai siis kuituja paljon,vettä paljon ja jumppaa ja kävelyä,kyllä se siitä laskeutuu.Ota muutama päivä kevyemmin, kasviksia ja hedelmiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Painava olo kirjoitti:

Olin ystäväni luona kylässä ja pöytä notkui herkkuja ja annoin itselleni luvan herkutella.

Nyt on olo tukkoinen ja turvoksissa. Suolasta, hiilareista ja sokerista.
Nämä eivät yleensä kuulu normaaliin ruokavaliooni..
Mietin joko hedelmäpäivää tai yhden päivän mehupaastoa.
Miten te tasapainoitatte oloa tälläisen jälkeen? Ei tee mieli mitään kiinteää, kun tuntuu, että on yhä ähky ja vatsa on vieläkin täysi.:)
Onko käynyt näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu