Lasten "viikko-viikko" systeemi

Meillä 4 ja 6 v tyttöset ovat tykänneet kovasti viikko isillä, viikko äidillä systeemistä. Ollaan exänkin kanssa hyvissä väleissä ja nähty välillä koko porukallakin. Nyt olisi minulle töitä tarjolla noin 100km päästä ja mieli tekisi kovasti lähteä aloittamaan uutta elämää.

Voiko lapsilla olla kahdessa kaupungissa kunnallinen hoitopaikka (päiväkoti)?? Eihän tämä systeemi tietystikään toimisi enää vuoden päästä kun esikoinen menee kouluun mutta nyt sitä voisi vielä jatkaa.

Nyt haluaisinkin kuulla käytännön kommentteja tuon mahdollisuuksista, en arvosteluja siitä onko "viikko-viikko" hyväksi lapselle. Meillä se on toiminut ja olemme olleet erittäin tyytyväisiä, kaikki neljä!
6893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oletko tullut ajatelleeksi, että vaikka teillä tuo viikko-viikko systeemi pelaakin, niin lapsille saattaisi olla aika raskasta matkustaa kaksi kertaa viikossa tuon satakilsaa?

Päiväkotipaikkaa ei voi olla kahdessa paikassa yhtäaikaa... Onko tullut mieleen että kokoaikainen päiväkodinvaihtokaan ei ole hyväksi lapsille? Ja tyttäresihän menee esikouluun? Kuitenkin melekin yhtätärkeää kuin koulukin! Ja sitä esikoulupaikkaa ei myöönnetä kahteen eri kuntaan!

Äänestä

että päivähoidosta en tiedä, mutta musta on todella upeaa, että teillä on onnistuttu säilyttämään hyvät välit ex-kumppanin kanssa ja lapset ovat onnellisia. Kyllähän se on hyväksi lapselle, että vanhemmat ovat väleissä ja silloin turvallinen hoitopaikka voi järjestyä toisen vanhemman luota, jos toisella vaikka tulee jotain yllättävää estettä. Älä välitä siitä, mitä muut on mieltä. Lasten hyvinvointi on tärkeintä. Ja tokihan myös elanto on tärkeää, että ymmärrän kyllä, jos muutat työn perässä. Onhan sekin jo hyvinvointikysymys, että on rahaa taskussa eikä tarvi elää nälkäkuurilla. Opiskeluaikana kun kuljin paljon linja-autolla, bussissa kulki vajaa 10-vuotias tyttö yksin noin 150 km matkan eronneiden vanhempien luota toiselle. Tytön aina saatti toinen vanhemmista bussiin ja joku oli vastapäässä odottamassa. Oikein oli reipas ja tasapainoinen tyttö ja kertoi viihtyvänsä hyvin sekä isän ja äidin luona.

Äänestä

hoidon suhteen ei liene ongelmaa, mutta eskarista en ole enää varma, mutta jos se on hoitopaikassa tapahtuvaa eikä koulussa niin sen luulisi onnistuvan ja toisaalta siihen on vuosi..

Jos pystyt tekemään asiasta tilapäisen sikäli että vanha työ jää odottamaan ja jos homma ei sujukkaan niin voitte vaihtaa takaisin vanhaan. Lyhyempi matkahan olisi sinunkin mahdollista kulkea päivittäin alkuun jotta tiedät miten uusi työ sujuisi..

Kokeilla kannattaa jos voi, mutta pysyviä ratkaisuja tekisin todella harkiten. Asioita kannattaa kysyä kyseisten kuntien virastoista jotta saa oikeaa tietoa. Joustaahan voi aina enmmän kuin on pakko.. Koulu sitten kyllä asettaa lopullisten päätösten rajan asioille.

Tuttavillani on myös tuo viikkosysteemi ja lasten hoito ja nykyisin koulu oli vanhempien asuntojen puolivälissä joten he kulkevat itsenäisesti nyt vanhemmalta toiselle tarpeen ja tilanteen mukaan. Kahden kodin ylläpito nyt jo yli 10v tytöille ei ole kyllä mikään halpa lysti..

Äänestä

Meillä miehen lapsien äiti muutti usean sadan kilometrin päähän isästä. Lapset olivat meillä silloin kaksi viikkoa peräkkäin ettei tuo matkustaminen käy liian raskaaksi. Viikko-viikko periaate kyllä tuntuu lasten kannalta liian raskaalta. Meillä ainakin vasta toisella viikolla alkoi rytmi tasaantumaan kodin vaihdoksen välillä.

Päivähoitopaikka/eskari myös olivat molemmissa paikoissa. Hyvin sujui järjestelmä kun molemmissa kodeissa oli lapsilla omat huoneet, lelut jne. Loppuaikoina ei edes vaatteita tarvinut kuljettaa kun nekin oli meillä omat.

Äänestä
  • Siis eskarin voi käydä kahdessa paikkaa - sillä on ihan vapaaehtoinen ja läksyjä ei vielä ole. Äidin ja isän kotipaikkojen päivähoitoviranomaiset vain sopivat keskenään mahdolliset kuviot (ilmeisesti valtiontuet tms.). Kivuton juttu oli.

    Äänestä

  • Isän uus kirjoitti:

    Siis eskarin voi käydä kahdessa paikkaa - sillä on ihan vapaaehtoinen ja läksyjä ei vielä ole. Äidin ja isän kotipaikkojen päivähoitoviranomaiset vain sopivat keskenään mahdolliset kuviot (ilmeisesti valtiontuet tms.). Kivuton juttu oli.

    Koittakaapa itse muuttaa viikon välein!Ja aikuisten sentäs pitäs pystyä soputumaan, mutta veikkaanpa sen käyvän raskaaks lopun kaiken. Olis se raskasta elää lapsuus ilman KOTIA.Ihminenhän ei kykene tuntemaan kodikseen kuin yhden paikan kerrallaan...ja sit kun niitä semi-koteja on joka kaupungissa muttei missään sitä yhtä oikeaa anoaa missä on oma rakas sänky jne...
    Suuttukaa rauhassa mutta jos vihaltanne kykenette niin mietikkää nyt hyvät ihmiset vielä tota viikko-viikko juttua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eri paikkakunnilla?? kirjoitti:

Meillä 4 ja 6 v tyttöset ovat tykänneet kovasti viikko isillä, viikko äidillä systeemistä. Ollaan exänkin kanssa hyvissä väleissä ja nähty välillä koko porukallakin. Nyt olisi minulle töitä tarjolla noin 100km päästä ja mieli tekisi kovasti lähteä aloittamaan uutta elämää.

Voiko lapsilla olla kahdessa kaupungissa kunnallinen hoitopaikka (päiväkoti)?? Eihän tämä systeemi tietystikään toimisi enää vuoden päästä kun esikoinen menee kouluun mutta nyt sitä voisi vielä jatkaa.

Nyt haluaisinkin kuulla käytännön kommentteja tuon mahdollisuuksista, en arvosteluja siitä onko "viikko-viikko" hyväksi lapselle. Meillä se on toiminut ja olemme olleet erittäin tyytyväisiä, kaikki neljä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu