Onkos teidän mielestä sadalle metrille hyvä aika 15.17 sekuntia 13-vuotiaalta tytöltä?
100m aika?
Nopeako?
2411707
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
ihan tyytyväinen voit olla itseesi. Parin vuoden aikana vielä lähtee pois 1-2s. jos jaksat treenaa
itse juoksin ilman treenausta 14-vuotiaana 13.9. Toisaaalta treenauksen avulla sain ajan myöhemmin tasan 13. Kannattaa totta kai treenata, mutta tällä hetkellä aikasi on keskiverto tulos 13-vuotiaalle.
Noista juoksu ajoista tuli mieleen, että olin noin 14-15 vuotias pojankloppi ja koulussa juoksin vähän alle 12 sekunnin 100 m ja en kilpaillut tai harrastanut yleisurheilua mutta mainoksia tuli tuohon aikaan jaettua tosi paljon ja tuli juostua rappusia ylös ja alas monta kertaa viikossa, kaipa tuo aika, tavallinen aika oli mutta olinpahan ihan hyvässä kunnossa. Mitä mieltä olisiko kannattanut ruveta enemmänkin harjoittelemaan.
"Mitä mieltä olisiko kannattanut ruveta enemmänkin harjoittelemaan."
Olisi. Nyt on turha enää rypistellä, kun on huonot jo housussa. Lahden Ahkeran takavuosien pikajuoksija Harri Nevavuo muistaakseni alkoi harjoitella pikajuoksua 18-vuotiaana, lähtötaso taisi olla niinkin "huono" kuin 13.8/100m (muistinvarainen tieto, luettu Etelä-Suomen Sanomista joskus v. 1986?). Ennätyksekseen juoksi sitten suomalaisittain hyvän 10.64 (-86, 28-vuotiaana). Lahjoja sinulla olisi ilmeisesti ollut parempaan.
Juttuhan menee näin, että Harri aloitti harjoittelemaan pikajuoksua vasta reilusti yli 20 ikävuoden jälkeen.
Nojep sä juoksit 12 sekunttiin 14-15 koska sut oltais otettu sii vaihees heti suome maajoukkueesee
TvNuin pienikokoinen taskuraketti kuin Harri on olisi rajat 10,64 satasella tullut vastaan jokatapauksessa. Hän pääsi maximiin ja piste.
Mollekin juoksee 15 sekan satasen.
Ukolla toinen jalka haudassa ja silti hölkkä kulkee.
Älä puhu paskaa itse juoksen 11.97 15 vuotiaana eikä ole tullu maajoukkue pyyntöä.
Mitä harrastit? Tuskin vaan loikoilit ja sitten juoksit tuon ajan.
Kaikki liikunta vaikuttaa.
Tää on aika vanha keskustelu jo mutta ainahan sitä voi toivoo että joku näkee tän...
Oon 15 vuotias tyttö ja haluaisin kovasti pikajuoksijaksi. Mulla on 6 vuoden paini tausta ja 2 vuotta joskus ekaluokkalaisesta harrastanut yleisurheilua. Liikunta kuitenkin loppui kun nilkka alkoi mennä toistamiseen ja isä painosti liikaa. Isän painostus johtui siitä että olin luonnonlahjakas juoksija eli nopeutta löytyy vieläkin ja lihastakin on kertynyt. Ja nyt tuo nilkka on kuitenkin myös kunnossa ja isän kanssa ei olla väleissä. Puoleentoista vuoteen en valitettavasti nilkan ja muiden nivelten takia ole harjoitellut mitään lajia. Into kuitenkin löytynyt takaisin.
Mutta nyt toivoisin että joku näkee tämän viestin ja sanoisi rehellisesti onko liian myöhäistä aloittaa harjoittelemaan pikajuoksua sadalle metrille? Kiitos ♥
Jos oot oikeesti luonnonlahjakas ni kovalla treenillä olis varmaan mahollista joihinkin kisoihin päästä. Esim. Yhdysvaltalaisen juoksija Allyson Felix aloitti juoksun vasta yläkoulussa ja juoksee tällä hetlellä olympialaisissa ja mm-kisoissa. Itsekin olen melkein 15 tyttö ja haaveilen urasta juoksijana. 60m aika on 8,79 mut en oo viel voittanu mitaleja mistään vaik oon käyny kisoissa melkeen joka viikonloppu.
Ihan paska aika
13v poika 178cm 48kg
100m: 13.8s
totuus on että kehitystä ei voi ennustaa
parasta on ainakin vähän treenata
ja kattoa mitä käy
ite huoksin 10 vuotiaana kaupan vartiaa karkuun 100m ajassa 9,45 ja olisi juossu lujempaaki mut kummassaki kädessä oli sixpäkit ja jalassa kumisaappaat
Mites onko 16v yleisurheilijalle joka ei ole vielä tehnyt erityistreeniä vaan monipuolisesti kaikkea, seivästä yms. Niin 100m 11.06?
Onko hyvä aika kun juoksin lukiossa rehtoria pakoon sukset jalassa 100m maktkalla 8,9? Olisin päässyt kovempaakin mutta isä ei ollut voidellut suksia kunnolla.
Ite juoksin 13-vuotiaana pojankloppina koulun kisoissa jalka paketissa 9:31 ja toisena sarjassa. Paras juoksi 8:12 aivan ylivoimasella ajalla.
Tsempit treenehin myäs nuoremmille. Hyvä että kiinnostusta juoksuun löytyy
Joopajoo suomen ennätys on 10.55 että jos oisit vielä harrastanut niin ei kaukana ois ehkä käynyt
Onpa heikko aika, eikö Suomesta tosiaan kovempia mänijöitä löydy? Itsekin juoksin nuorena urheilua harrastamattomana alle 14s. Luulisi että 10.55 aikaan pääsee melkein kuka tahansa valmentajan opastuksessa.
Hyvä aika.
Ammattikoulun 1968-1971.