tenniskentän mitat?

ei tiedä

mitkä ovat tenniskentän oikeat mitat jos joku tietää. kun tuntuu että kenttä jossa käyn pelailemassa olisi tavallista pienempi?

4

7794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkohan oikein?

      "Pelikentän pituus on 23,77 metriä. Leveys on kaksinpelissä 8,23 m ja nelinpelissä 10,97 m. Kenttä on keskeltä jaettu kahteen osaan. Verkko on keskeltä 0,914 m ja sivuilta 1,07 m korkea."

      Kiitä Wikipediaa, älä mua. :) Ja ei kun mittailemaan.

    • mitat

      on määrätty aikoinaan Englannissa, jossa käytetään erilaista mittajärjestelmää...
      Pituus 78 jalkaa (kenttäpuolisko 39 jalkaa), leveys 27 jalkaa, nelinpelikentän leveys 36 jalkaa, syöttöruudun pituus 21 jalkaa...
      ja mittaaminen ilman mittanauhaa, töppöstä töppösen perään, jos kenkä on 30,48 cm eli ja jalan pituinen - vastaa ehkä kengän numeroa 44.

      • huomioitavaa

        silmä voi valehdella, jos kentän ulkopuolinen tila on pieni, myös kentän koko voi vaikuttaa pieneltä, jos taas kentän ulkopuolinen tila on suuri, kentän kokokin voi vaikuttaa suurelta.


    • lisäystä

      Jos olet aloittelia kannattaa pelata pienemmällä kentällä jotta ei tartte niin paljon juossa.. esm. 19m pitkä ja 5m leveä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      169
      2693
    2. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      3
      2643
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      104
      2522
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      166
      2255
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2100
    6. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      130
      1946
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      58
      1665
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1624
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1607
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1291
    Aihe