Eli kun ikää myöten alkaa käsivarsissa olemaan sitä löysää, niin auttaako kotona painojen nosto. Ostin urheilukaupasta käsipainon. Siihen saa lisättyä lisää..2x1.5 sekä 2x2.5 ja olikohan se sit vielä 2x5kg. Alussa nostelin 2x1.5kg noin viikon verran (tanko painaa noin pari kiloa). Sitten lisäsin siihen 2x2.5kg, eli painoa on yhteensä noin kymmenisen kiloa. Nostan niitä (laiska kun olen) 20 kertaa per päivä. Mahtaakohan tästä olla mitään hyötyä? Ja paljonko pitäisi päivässä nostella että auttaisi?
Käsivarren
"läskit"
8746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
laihduta ennemmin. niin ne läskit lähtee 100 kertaa nopeammin.
kilot on ihan kohdallaan!! Ylimaaräisiä kiloja ei ole, kysymyshän oli AINOASTAAN iän tuomista ksivarren...no, sanotaan nyt että roikkuvasta nahasta ; )
Jos tää ei oo provo niin vastaan että nostele nyt vaikka aluksi sellaset puoli vuotta päivittäin sellaset vähintään 50 toistoa per käsi painoa hiljalleen lisäten niin voi jotain tulosta tulla...
Kyllä käsipainoilla saa kiinteyttä käsivarsiin. Liikkeet pitäisi olla sellaisia, että ne kuormittaa juuri sitä lihasta, joka on löysä. Sillä liikkeellä, minkä pitäis tepsiä tuohon löysään, niin 1,5 kg teki aluks jo ihan tarpeeks, ehkä sulla on enemmän paakia kun mulla.
Sun pitäis saada tähän punttijumppaan hyvä opastus.
Kyllä kiinteys tulee minusta aika nopeasti (ikää 42 v. ja mies)
tämä kymmenen kilon nostot...unohdin mainita, että en niitä yhdellä kädellä jaksa nostaa ;) Kaksin käsin nostelen ja nyt olen nostanut sen kolmeenkymmeneen/kerta/päivä. Kiitos sinulle!!
pitkiä sarjoja ja pumppia päälle. ja kun koskee niin lisää painoja.
mitään "löysää lihasta" ei ole olemassakaan, lihas voi olla vain erikokoinen. läski lähtee aerobisella, roikkuvaan ihoon (esim laihtumisen jäljiltä) ei valitettavasti muu kuin leikkaustoimenpiteet. lihasta voi kyllä vahvistaa, mutta se ei tapahdu 1,5kg painoilla vaan sellaisilla painoilla joilla saa tehtyä 6-15 toistoa niin että sarjat on tiukkoja! kasvuärsykettä et hilupainoilla saa aikaiseksi ja 20 toiston pumppaaminen on yhtä tyhjän kanssa lihaksen kasvun kannalta.
Näin on, me naiset kun vain haluamme uskoa että löysä nahka se siellä olkavarressa heiluu...
Mutta ihan on ihraa - läskiäpä hyvinkin.
Pelkästä body pumpista ei valitettavasti ole mitään apua, koska siellä treenataan vain lihaskestävyyttä. Salitreeni niin kuin edell. kirjoitti on kaikista paras, siis rasvaprossan pudottamisen lisäksi. Kokemus on kuitenkin osoittanut, että mitä enemmän ikää naisella on, sitä vaikeampi ellei mahdotonta on päästä niistä käsivarsien "alleista" eroon. Muutos on kyllä mahdollinen, mutta mutta. Sori jos kuulostaa tylyltä, mutta näin vain on!