Keinokielipalstalla on ollut aika hiljaista jonkun aikaa...Jos jaksatte, niin kertokaa kehittämistänne kielistä, jos ei ketään muuta niin ainakin mua kiinnostaa.
Kertokaa keinokielistänne
5
743
Vastaukset
- kehittämä
Novial kyllä se musta on paras keinokieli...-
niin helppo ku osaa ger ja rom kieliä... - ,,,,,,,,,
Mitäpä siitä kertoisi. No se on semmonen kuminen vaaleenpunanen lötkö levy, joka on asennettu alkuperäsen poikki menneen tilalle.
- Alta pois
Tasaolo peltitoimisto kieltenpuu uumoikkaa meepartaan duntaat.
- Anonyymi
Olen keksinyt aikoinaan, ja tein myös pienen sanakirjan, mutta nykyään on enemmänkin tavuaakkoset kiinnostuksen kohteena. Redditissä on neography osio, missä paljon keinokielten kirjaimistoa.
- Anonyymi00005
Duoda duoda, anteeksi nyt vaan, en vastaa ihan kysymykseen.
Onhan se tietysti tavallaan kiinnostavaa että tahdotaan kehittää yhä uusia kieliä. Mielestäni ei kuitenkaan vallitse varsinaista pulaa erilaisista kielistä. Kieliä on jo vähintäänkin riittävästi.
Keinokielen idea pitäisi olla siinä, että luodaan helposti opittava kulttuurisesti neutraali kansainvälinen kieli, joka mahdollistaa eri maiden tavallisille ihmisille sujuvan kommunikoinnin keskenään, ilman pitkällisiä kieliopintoja.
Hyvä kansainvälinen kieli ei ole kenenkään äidinkieli, joten kaikki ovat siinä suhteessa samalla viivalla. Neutraali keinokieli ei liity mihinkään tiettyyn kulttuuriin, joten kaikki ovat tasa-arvoisia, kulttuuritaustastaan riippumatta. Sinun ei tarvitse sitoutua minkään valtion kulttuuriin. Et tarvitse jotakin tiettyä ideologiaa voidaksesi käyttää kansainvälistä kieltä.
Keinokielen helppoudessa oleellista on kieliopin yksinkertaisuus ja säännöllisyys. Juuri monet erilaiset sanaluokat ja monet taivutusmuodot, sekä erilaiset poikkeukset ja poikkeuksen poikkeukset tekevät luonnollisista kielistä hankalasti opittavia. Alkeet voivat olla suht. helppoja, kuten englannissa, mutta vieraan luonnollisen kielen täydellinen hallitseminen on vaikeaa. Monet luonnollisten kielten sanonnat tuntuvat epäloogisilta, koska niillä on jokin omituinen, tiettyyn kulttuuriin liittyvä kehityshistoria.
En usko että inhimillisen kommunikoinnin sisäänrakennetusta problematiikasta ja kompleksisuudesta koskaan pääse kokonaan eroon. Järkevintä onkin siksi normaalisti pyrkiä yksinkertaiseen ja selkeään ilmaisuun. Monimutkainen ilmaisutyyli kai mielletään korkean sosiaalisen aseman tunnukseksi? Mielestäni mahdollisimman hyvään ymmärrykseen pyrkiminen on kuitenkin korkeampi arvo kuin henkilökohtainen itsetehostus.
Ja tällaisia hyviä keinokieliähän on kyllä olemassa, mieluisimpana vaihtoehtona Esperanto. Kieli on siis jo olemassa. Sitä pitää vaan oppia ja käyttää.
Käyttökelpoinen kansainvälinen kielihän ei voi olla mikään salakieli. Salaisuudet suojataan kryptaamalla eli salakirjoittamalla. Avoimessa kommunikoinnissa keskeistä on ymmärrettävyys, yksiselitteisyys ja selkeys. Ilmaisun kryptisyys ja tulkinnallisuus ei ole käytännöllistä.
On hienointa ymmärtää. Keinokieli joka on laajasti tunnettu ja tarjoaa mahdollisimman hyvän ja yleisen ymmärrettävyyden on kaikkein paras. Esperanto!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345147Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2804990Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä564461Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461858Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont201767Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151591- 1051476