Harkitsen hiusmalliksi ryhtymistä mutta minua mietityttää vielä muutama juttu...
Saako siitä palkkaa? Ja minkä verran? Riippuen varmasti työstä.
Millaista työtä olette saaneet? näytöksiä, koulutustilaisuuksia, kuvastoja?
Millainen käyttöoikeus mallilla on kuviin? Saako niistä kopiot omaan käyttöön?
miten olette saaneet töitä? Netin kautta vai kampaamosta suoraan? Varsinkin tieto Turussa sijaitsevista kampaamoista on tervetullutta
Voiko kieltäytyä kun kuulee mitä hiuksillesi aiotaan tehdä?
iso KIITOS kaikille jotka auttavat kompuroivaa tiellään eteenpäin!
Hyvää loppukesää!
Saako siitä palkkaa? Ja minkä verran? Riippuen varmasti työstä.
Millaista työtä olette saaneet? näytöksiä, koulutustilaisuuksia, kuvastoja?
Millainen käyttöoikeus mallilla on kuviin? Saako niistä kopiot omaan käyttöön?
miten olette saaneet töitä? Netin kautta vai kampaamosta suoraan? Varsinkin tieto Turussa sijaitsevista kampaamoista on tervetullutta
Voiko kieltäytyä kun kuulee mitä hiuksillesi aiotaan tehdä?
iso KIITOS kaikille jotka auttavat kompuroivaa tiellään eteenpäin!
Hyvää loppukesää!
Vastaukset 6
Vanhimmat
palkkaa ei saa,ehkä jonkun tuotepaketin,harvemmin sitäkään.Se palkka on uudet hiukset.Koulutustilaisuuksiin pääsee helposti kun kyselee kampaamoista,Turussa esim. Clipp ja Avantgarde ottaa malleja koulutustilaisuuksiin ja näytöksiin.Jos siellä sattuu olemaan kuvaaja paikalla,kannattaa neuvotella kuvista hänen kanssaan,muuten jos haluat itsestäsi kuvia,ota oma kamera mukaan.Yleensä kannattaa etukäteen sanoa haluaako leikkuu-,kampaus-,väri- tai vaikka permanenttimalliksi niin kampaaja tietää mihin sinua voi pyytää ja käyttää.Tietenkin jos olet jo saanut nimeä mallina ja sinut tunnetaan,voit ehkä saada vähän rahaakin palkaksi,mutta ilmaisia vapaaehtoisia on hiusmalli alalla NIIN paljon,että tuskin monikaan kampaamo käyttää rahaa malleihin.Tsemppiä vaan ja rohkeasti kyselemään kampaamoista.Lehdissä ilmoitellaan myös aika ajoin :):)
Minkä ikäisiä hiusmlliksi otetaan?
otetaan,riippuu kampaamosta mitä etsivät.Eniten ehkä 20-30 vuotiaita.
96-98 vuosina olin n. 12 kertaa Wellan koulutustilaisuuksissa mallina. Vain pari kertaa hiukseni "teki" oppilas, yleensä kouluttajat leikkasivat ja värjäsivät ja tulos oli lukuunottamatta kahta kertaa erinomainen( nuo 2 kertaa työn teki oppilas). Palkaksi sain tuotteita runsaasti. Kuvia otettiin, mutta niitä ei ole näkynyt enkä ole niitä edes kysellyt. Pidin kovasti, sittemmin värjäsin hiukseni siihen kuntoon etten ole siellä enää käynnyt. Ja oikeasti siis: hyvälaatuiset hiukset ja ok ulkonäkö, niin sai kampaamotasoista "palvelua", jos oli ns. ei-niin-viehätävä, sai oppilaan tekemään hiukset ja työtä vain valvottiin hieman. En tiedä mitä nykyään on, mutta jos et ole valmis mihin vain, voit pettyä, silloin minulla oli pientä sananvaltaa, mutta koska hiukseni eivät ole ikinä olleet kompleksin aihe ja olen vaihtelunhaluinen, se sopi minulle. Monta tyttöä lähti itkien/pettyneenä pois, kun oli värjätty/leikattu liikaa. Ihan on tuurista kiinni, no, tai oli silloin.
lainaan omaa tekstiä aiemmasta keskustelusta:
"mainoksiin, kuvastoihin ym sellaisiin käytetään tietääkseni vain ammattimalleja.
hiusmalleiksi yleensä otetaan "taviksia" esimerkiksi koulutuksiin tai jonkun tuotteen/merkin sesonkinäytöksiin.
eli siis keväisin ja syksyisin mm wella ja swartchkopf kiertää suurimpia kaupunkeja järjestäen pieniä näytöksiä, joissa esitellään kyseisen sesongin kokoelmaa paikallisille kampaajille. tietysti sitten riippuu ihan kokoelmasta, millaista mallia tarvitaan, mutta itse olen nähnyt ihan kaikenlaisia ja -ikäisiä.
lehdistä voi löytää ilmoituksia, joissa pyydetään tulemmaan ns. mallikatselmukseen, johon sitten kaikki halukkaat menevät ja kampaajat siellä valitsevat parhaiten sopivat. ainakin minulta on aina tässä vaiheessa kysytty, mitä hiuksilleni saa tehdä; leikata, värjätä jne, ja joskus jopa aika tarkalleen kerrottu, mitä heillä on mielessä.
aika vähän siis vaatimuksia on, lähinnä se, että sulla on hiuksia päässä.
sitten esim. tuccabajan nettisivuilta voi lähettää hakemuksen ja he kai sitten kutsuvat tarvittaessa, mutta itse en ole ainakaan sieltä vielä mitään kuullut.
rohkeasti mukaan siis vain, on aika ihanaa olla päivä vain laitettavana :)"
lisäisin vielä sen verran, että aika vähän ne noin muuten on ulkonäköä katsellut, hiuksistahan se loppuejn lopuksi on kiinni. palkkaa ei saa, just jotain shampoita ja hoitoaineita sun muita.
Otetaanko hiusmalleiksi alaikäisiä?