Apua näppyläiholle

Mulle viimesen kolmen kuukauden sisällä iskeny kauhea "näppytauti". Ihoni on rasvaista ihotyyppiä, mutta olen saanut näpyt pysymään kurissa. Nyt iho on kuitenkin villiintynyt ja säännöllisestä hoidosta huolimatta se kukkii ja kiiltää oikein näkyvästi. Ikää mulla on jo yli 20, joten mitään puberteettia tämä ei ole. Tällä hetkellä käytän päivittäin puhdistusgeeliä, kasvovettä, päivävoidetta ja yövoidetta. Kuorin ihon 1-2 kertaa viikossa. Tuotteet ovat rasvaisen/sekaihon hoitoon tarkoitettuja. Missä vika? Auttakaa mua viisaammat? On kauheaa olla ilman meikkiä kun naama on punaisen läiskiskäs ja epätasainen.
61041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itse olen saanut apua tälläiseen ongelmaan teepuuöljyä sisältävistä tuotteista.

Monella firmalla on erilaisia tuotteita tuohon ongelmaan.

Kertoisitko minkä firman tuotteita tällä hetkellä käytät?

Äänestä
  • ovat ihan normaalien kauppojen hyllyistä, kun ei opiskelijana ole rahaa kovin kalliisiin. Tällä hetkellä käytän Nivean sen jonkun young-sarjan kasvovettä, puhdistusgeeli on Herbinan, yövoiteena käytän Lórealin Happydermia ja päivävoiteena Yver Rocherin sekaihon mattakosteusvoidetta. Kuorintavoide on myös Nivean young-sarjaa. Lumenen rasvaisen ihon tuotteita olen myös käyttänyt, mutta mielestäni ne veivät ihoni vain pahempaan suuntaan.

    Äänestä

  • Desperate housewife kirjoitti:

    ovat ihan normaalien kauppojen hyllyistä, kun ei opiskelijana ole rahaa kovin kalliisiin. Tällä hetkellä käytän Nivean sen jonkun young-sarjan kasvovettä, puhdistusgeeli on Herbinan, yövoiteena käytän Lórealin Happydermia ja päivävoiteena Yver Rocherin sekaihon mattakosteusvoidetta. Kuorintavoide on myös Nivean young-sarjaa. Lumenen rasvaisen ihon tuotteita olen myös käyttänyt, mutta mielestäni ne veivät ihoni vain pahempaan suuntaan.

    Samaa ongelmaa on mullakin.

    Oletko vaihtanut lähiaikoina e-pillereitä tai aloittanut/ lopettanut ne? Mulla on ihon kunto vaihdellut melkoisesti kun olen eri pillereitä kokeillut.

    Yksi syy voi myös olla tämä helle. Mulla on näppyjä aina kesäisin enemmän kuin talvella, johtuen kuumasta ilmasta ja hikoilusta.

    Nivean Young-sarja on tarkoitettu alle 2-kymppisille ja yleensä tuollaiset tuotteet ovat yllättävän voimakkaita. :/ Myös mainitsemasi YR:n mattavoide voi tukkia ihohuokosia. En ole juuri tuota mattavoidetta kokeillut, mutta paria muuta kyllä. Niistä tuli iholle mattamainen "kalvo", joka aiheutti kamalasti mustapäitä.

    Olen huomannut että herkän ihon tuotteet parantavat ihoa paremmin kuin rasvoittuvan/ sekaihon tuotteet.

    Lorealin Hydrafresh- geelivoide on aivan unelma iholleni. Puhdistusgeelillä ei ole ollut juurikaan väliä, niin hankin halvimman, eli Dailyn geelin. Kuorintaan käytän Freemanin kuorinta- ainetta jossa on vadelmaa. Tuoksu on aivan ihana ja rakeet eivät ole liian suuria. Edullisuus on toki plussaa. ;) Yövoidetta minulla ei ole erikseen, tuo Hydrafresh toimii siinäkin. Kasvovettä en ole vielä löytänyt erityisen hyvää, kokeilen jotain uutta aina kun vanha loppuu. Nyt on Lorealin herkän ihon kasvovesi.

    Äänestä

kannattaa joo käyttää rasvasen ihon tuotteita.sulla selvästi on herkkä iho jos se punertaa..herkän ihon tuotteet kehiin.

Äänestä

Hei. Olen itse kärsinyt rasvaisesta ihosta koko aikuisikäni. Tunti aamumeikkauksen jälkeen ja ihon kiilto jo suorastaan häikäisee. Sadat rasvaisen ihon tuotteet on kokeiltu, vaan nyt olen löytänyt ehdottomasti parhaan...Shiseido Men-sarjan Anti-Shine Refresher, Matiflying Gel, Gel Anti-Brillance. Geeliä kannattaa laittaa meikkivoiteen päälle. Tuotatta saa ainakin Stockalta, 35e.

Äänestä

Hei hellou hai.
Yleensäkin päivä- ja yövoiteet sisältävät paljon öljyjä, kannattaa varmistaa sisältääkö sinun, jos näin on kannattaa jättää ne pois, koska rasvoittavat ihoasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Desperate housewife kirjoitti:

Mulle viimesen kolmen kuukauden sisällä iskeny kauhea "näppytauti". Ihoni on rasvaista ihotyyppiä, mutta olen saanut näpyt pysymään kurissa. Nyt iho on kuitenkin villiintynyt ja säännöllisestä hoidosta huolimatta se kukkii ja kiiltää oikein näkyvästi. Ikää mulla on jo yli 20, joten mitään puberteettia tämä ei ole. Tällä hetkellä käytän päivittäin puhdistusgeeliä, kasvovettä, päivävoidetta ja yövoidetta. Kuorin ihon 1-2 kertaa viikossa. Tuotteet ovat rasvaisen/sekaihon hoitoon tarkoitettuja. Missä vika? Auttakaa mua viisaammat? On kauheaa olla ilman meikkiä kun naama on punaisen läiskiskäs ja epätasainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu