Muistan kuulleeni jostakin että ihmislajin kehityksessä ( elimistö ) juoksulla on arveltu olevan suurempi osuus kuin ennen on arveltu ?
Onko suomenkielistä linkkiä aiheesta vai olenko nähnyt unta ?
Kiitos !
Onko suomenkielistä linkkiä aiheesta vai olenko nähnyt unta ?
Kiitos !
Vastaukset 3
Vanhimmat
En osaa vastata aloittajan kysymykseen mutta katsokaa Fat Boy Slim musavideo: Right Here, Right Now. Hauska ja omituinen kuvaus ihmisen evoluutiosta.
Musavideon loppu kuvaa hyvin millainen on tämän päivän liikkumaton ihminen.
Samaa muistelen minäkin. Tutkijat ovat todenneet, että ihmisen jalan ja keskivartalon rakenne ja lihakset ovat sen malliset, että ihminen "on luotu" juoksemaan. Kyseessä olisi siis erittäin luonteva ja sopiva tapa liikkua.
Luulen, että lukemasi artikkeli liittyy ns. Taistele tai pakene –reaktioon. Esi-isämme joutuivat metsästäessään juuri tällaisiin tilanteisiin mikä muokkasi elimistömme monimutkaisen neurohormonaalisen järjestelmän.
Stressitilanteissa (esim. ylikunto urheilijalla) aktivoituvat sympaattinen hermojärjestelmä ja hypotalamus-aivolisäke-lisämunuaisakseli, jolloin mielen ja kehon toiminta keskittyy sympaattiseen hermojärjestelmään, joka valmistaa kehoa 'taistele ja pakene' –reaktioon (eng. fighting & fleeing, tai Fight or Flight).
Itse kaivoin tiedostoistani tämän englanninkielisen artikkelin ... The Endorphyn Story, http://niazi.com/Endorphins/endorphin_story.htm
Suomenkielistä artikkelia en onnistunut löytämään, mutta on aika todennäköistä, että se on käännös jostain englanninkielisestä lähteestä.
Itse en pysty asiaa tarkemmin selittämään, mutta siitä löytyy tietoa myös Wikipediassa ...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Stressi