Liian vanhoja jo nuihin hommiin suomen keihäsedustajat naisten puolella...55-57 metriä..aivan harrastelijoiden tuloksia ja ei muuta ku mölökkyä heittelemään.
Sitten mä vaan ihmettelen kuinka sillä Tarvaisella voi olla vieläkin tuo ikuinen tekniikkaongelma! Eihän se voi olla totta ! Kuka sitä valmentaa!!!???
Keihäsnaiset voisivat siirtyä vaikka mölökyn heittämiseen
9
833
Vastaukset
- tai ei ollenkaan
Ovat kuitenkin Suomen parhaita ja Euroopassakin kymmenen sakissa niin että kyllä he sinne kilpailuun kuuluivat. Vai olisiko ne sijat pitänyt luovuttaa suosiolla muille ja vielä huonommilla tuloksilla?
valmentaa itse itseään. Aiemmin olympiavoittaja Heli Rantanen toimi Paulan valmentajana.
"Paula Tarvainen | Keihäs
*17.2.1973
Seura: Noormarkun Nopsa
Valmentaja: Itse
Ennätys: 64,90 (2003)
IAAF-ranking 2006: 12.
Saavutukset: MM-6. 2005, EM-10. 2002, Suomen mestari 2003. Suomen ennätyksen haltija tuloksella 64,90."
http://www.sul.fi/index.php?sivutunniste=5&sivuitem=63&riviavain=32- minäpä
Pronssi oli tarjolla, sen olisi saanut melko halvalla tällä kertaa.
Joku on pielessä, kai.
Mutta se että sanot 55-57 metriä naisten keihäällä olevan harrastelijatasoa, on aikamoinen sammakko.
Sopii kokeilla kuinka helppoa keihäs on heittää pitkälle. Kyllä nuokin tulokset pirusti työtä ja treenausta tarvitsevat. - Hammppari
Teille valittajille on tässä ilouutinen:
Hamm kyllä valitaan jatkossakin kisoihin taistelemaan puolestanne. Onpa hänellä onneksi edes jonkinlaista tasoa kansainvälisesti ihan Saksaan asti, ei ole ihan vanhakaan, on alansa ammattilainen, on tekniikkakin kohdallaan eikä taatusti heitä mölökkyä. - Vanhat ämmät
Pauli (miehen näköinen) Tarvainen ja tämä ruotsinkielisten pakkokiintiöllä jatkuvasti mukana oleva kirkuja Mikaela Ingberg pitää pian saada noista edustustehtävistä pois.
Ingbergillä taso laskee huimaa vauhtia, vaikka kuluttaa apurahoja ja reissaa ympäri maailmaa harjoittelemassa, urheilee päätyönään mutta tuloksia ei tule. Korjus on turha valmentaja. Tuet pois Mikaelalta ja muihin hommiin kisoja kiertämästä kun kerran tasoa ei enään löydy.- paras suomalainen
naisurheilija (sijoitus 10) jööttiporissa eli pois pois tuollaiset huonot vaan ja vielä huonompia tilalle (uusi nuori kyky ahonen).
- Taso huono
paras suomalainen kirjoitti:
naisurheilija (sijoitus 10) jööttiporissa eli pois pois tuollaiset huonot vaan ja vielä huonompia tilalle (uusi nuori kyky ahonen).
Kyllä tosiaan Ingberg joutaa jo p0ois valmennusrenkaista, samoin Korjus joka vain paistattelee päivää katsomoissa, tulokset on eilispäivää.
Ingberg ja Pauli Tarvainen olivat loppukilpailussa mutta putosivat heti jatkokierroksilta se kuvaa tasoa ja hieman onnella pääsivät yleensä loppukilpailuunkin.
Naisten keihäs on maailmalla erittäin vähän harrastettu laji ja suomalaisilla on parhaat olosuhteet ja tuet ym. organisaatio tähän lajiin ja seuroja Hangosta Petsamoon mutta tulokset on tässä.
Kyllä koko pakka pitää tältä osin panna uusiksi, rima korkealle ja arvokisoihin ei missään nimessä alle 61m:n heittäjiä! Joku taso se sentään olla pitää jos huippu-urheilusta on kysymys. - safööri
Taso huono kirjoitti:
Kyllä tosiaan Ingberg joutaa jo p0ois valmennusrenkaista, samoin Korjus joka vain paistattelee päivää katsomoissa, tulokset on eilispäivää.
Ingberg ja Pauli Tarvainen olivat loppukilpailussa mutta putosivat heti jatkokierroksilta se kuvaa tasoa ja hieman onnella pääsivät yleensä loppukilpailuunkin.
Naisten keihäs on maailmalla erittäin vähän harrastettu laji ja suomalaisilla on parhaat olosuhteet ja tuet ym. organisaatio tähän lajiin ja seuroja Hangosta Petsamoon mutta tulokset on tässä.
Kyllä koko pakka pitää tältä osin panna uusiksi, rima korkealle ja arvokisoihin ei missään nimessä alle 61m:n heittäjiä! Joku taso se sentään olla pitää jos huippu-urheilusta on kysymys."ingberg pois ingberg pois...blaa blaa blaa..."
ja kenethän herra valitsisi nykynaisten tilalle arvokisoihin? suomessa 3-4 naista heittää keppiä gp-kisatasolla ja täällä vaan auotaan päätä.
ehkä risku on ainoa muu yleisurheilijanaisemme, jonka voi lähettää kilpailuihin, joissa on maailman parhaat mukana.
ei naisia tarvitse pelätä. ihan rauhassa vaan keppikisoja katselemaan. - Tuli jo
safööri kirjoitti:
"ingberg pois ingberg pois...blaa blaa blaa..."
ja kenethän herra valitsisi nykynaisten tilalle arvokisoihin? suomessa 3-4 naista heittää keppiä gp-kisatasolla ja täällä vaan auotaan päätä.
ehkä risku on ainoa muu yleisurheilijanaisemme, jonka voi lähettää kilpailuihin, joissa on maailman parhaat mukana.
ei naisia tarvitse pelätä. ihan rauhassa vaan keppikisoja katselemaan.Tilalle tuli jo Ahonen eli Pauli Tarvainen, Ahonen ja Kolkkala, niillä mennään ja niihin panostetaan. SUL kartoittaa 2-3 tyttöä nuorten sarjoista heidän jatkokseen. Ingberg putoaa näin ollen kaikista valmennusryhmistä mutta siinähän ei mitään vahinkoa tule ainakaan urheilulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2264934Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki563332Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma362985PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842963Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne612842Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902675Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142391Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032217- 1501568
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91260