Hopeinen panssariketju

tietoa kaipaan

Osaako joku sanoa, että paljonko sellainen 5mm paksu ja 45cm pitkä hopeinen panssariketju maksaa? Olen netistä kultasepänliikkeiden sivuilta yrittänyt etsiä, mutta enpä ole löytänyt. Varmaan jotain siihen 100 euron pintaan se menee, mutta oisko jollain tarkempaa hintaa heittää...?

13

11625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • tietoa kaipaan

        Siis miten tuo voi olla noin halpa?! Minun hopeinen rannekoruni maksoi lähes saman verran ja se on sentään yli 30cm lyhyempi... Onko tuo edes aitoa hopeaa vai jotain rihkamaa... SEn tiedän että kultasepän liikkeissä hinta olisi jotain 70-100e.


      • mut ei vaan ole
        tietoa kaipaan kirjoitti:

        Siis miten tuo voi olla noin halpa?! Minun hopeinen rannekoruni maksoi lähes saman verran ja se on sentään yli 30cm lyhyempi... Onko tuo edes aitoa hopeaa vai jotain rihkamaa... SEn tiedän että kultasepän liikkeissä hinta olisi jotain 70-100e.

        Ei se mielestäni niin halpa ole. Ota huomioon, ei ainoastaan sen koko, vaan myös paino. Eikö sen takia juuri esim. elintarvikkeitakin myydä niin,lainsäädännön takia, että ilmoitetaan myös kilohinta, jotta kuluttaja pystyisi helpommon verrata tuotteita toisiinsa... koska koko ei kerro koko totuutta.
        Mainitsemasi koru painaa 24 gr. ja maksaa jopa 37,40 euroa. Mutta esimerkiksi alemega.com myy miesten panssariketjua hintaan 43 euroa, mutta PAINOA onkin yli tuplasti enemmän, peräti 50 gr. Näin ollen,laskutapani mukaan, mainitsemasi "halpa" koru maksaa 1,56 euroa grammalta, kun taas osoitteessa http://www.alemega.com/verkkokauppa/product_details.php?p=707 myydään SAMAA hopeata ("925") hintaan 0,86 euroa grammalta. Hintaeroa onkin siis peräti 80%. Halpa koru ei siis enää ollutkaan halpa.

        Sitä paitsi valtaosa myynnissä olevista hopeakoruista on sterling-hopeata. Ei niissä mitään eroa ole...usko pois...joko aitoa tai ei...on aitoa jos on leima "925" korussa...lähes kaikissa on...kukaan verkkokauppias ei uskalla eikä tahdo pilata myyntiään tai mainettaan, myymällä hopeakoruna, mikäli ei sitä ole oikeasti- vilppi kyllä huomataan ja siitä puhutaan...eli mainitsemasi koru ei välttämättä mitään rihkamaa olekan, vaikka se onkin mielestäsi halpa...

        Et sillai...tällainen vuodatus.


    • bemari850
      • sais?

        niin mistäköhän sais mahdollisimman halvalla tarkoitan nyt sellaista 40 euron luokkaa sellaisia kunnon hopeita vähintään 5mm paksuja panssariketjuja? ei tarvitse olla nettikauppa vaan ihan mikä vaan jossain kunhan kerrotte nimen :)


      • sais? kirjoitti:

        niin mistäköhän sais mahdollisimman halvalla tarkoitan nyt sellaista 40 euron luokkaa sellaisia kunnon hopeita vähintään 5mm paksuja panssariketjuja? ei tarvitse olla nettikauppa vaan ihan mikä vaan jossain kunhan kerrotte nimen :)

        mulla olis 13mm 56cm 156.7g painava panssarikaula ketju joutavana otappa yhteyttä niin keskustellaan hinnasta [email protected]


    • Leenuska 2

      Ajattelin tilata hobby hallin kuvastosta kun tuli eilen, vaan taisi olla 50 cm ja siihen oli ranneketjukin samaa sarjaa,siiin oli joku tarjous ei lähelläkään sataa euroo.Kato viel nettisivuilta siellä on toiset vieläkin edullisemmat ja todella hyvän näköiset.Aattelin kanssa tilata.

      • noi on tosi nuukia mitä myydään hobbyhallissa ja hintakin on ihan järkyttäviä ..


      • hopeakeisari
        makepoika24 kirjoitti:

        noi on tosi nuukia mitä myydään hobbyhallissa ja hintakin on ihan järkyttäviä ..

        tuol on jotain: www.hopeatukku.fi


    • a.s.s
    • Korujakoruja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2197
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1790
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      72
      1544
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1326
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1194
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1181
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1173
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1071
    9. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      38
      1004
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      953
    Aihe