Eikös Leppävaarassa ole muutaman kilometrin mittainen rullailubaana? Onko kokemuksia? Onko ahdasta? Onko muualla vastaavia? Yleensä vetelen Kehä III:sen vartta, mutta vaihtelu virkistäisi. Kaupunkialueelle en viitsi kuitenkaan valoihin seisomaan - sotkeudun sauvoihin:-)!
Leppävaarassa baana?
Baana-Pena
3670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sitä saattaa baanaksi sanoa...
Pituutta kilometri. Kyllä ympäristön pyöräteillä riittää enemmän haastetta ja virikkeitä.
Voisit kokeilla vaikkapa luistella kohti Tapiolaa, kääntyä Turvesuontielle, ohi Vexin, jatkat bussitalleille ja Kehä II vartta etelään (tosipitkä alamäkijakso). Kehä II:n päätteksi ylität Merituulentien, Kehä II:n ali länsipuolelle ja heti Länsiväylän rampin vartta pitkin kohti motaria. Sillan jälkeen oikealle alas ja oiekalle sillan ali jatkuu oikealle, jatkat motarin ali, vasemmalle ja Länsiväylän eteläpuolta a) kunnes joudut vaihtamaan pohjoispuolelle Haukilahden kohdalla tai b) 100 m ennen puolenvaihtoa käännyt etelään Haukilahteen ja alamäen jälkeen vasemmalle kohti Tapiolaa. Pysyt koko ajan Länsiväylän eteläpuolella ja jatkat aina Koivusaareen asti. Käännyt, vaihdat Hanasaaren kohdalla motarin pohjoispuolelle ja Nokian rantaa pitkin (klinkkerit Koneen rannassa), ylös Fortumin ohi, jatkat Otaniemen suuntaan ja heti Taksiaseman jälkeen vasemmalle Kehä I varrelle, jatkat aina Lepuskiin asti. Keskimäärin hyvää asvalttia.
Jos reitti on liian pitkä näin, niin ehdotan, että ajat autolla Nokian tai Karhusaaren parkkikselle. Westendissä ja Haukilahdessa on paljon myös hyväkuntoista asvalttia ja karttaa lukemalla voi mennä hyvin vaikkapa Nuottaniemeen, Tiistilään ja takaksiin vaikkapa Merituulentietä kunnes taas pääsee Olarin-Niittykummun kohdalla Länsiväylän varrelle - ja asvaltti on pääosin erinomaista.
Tuon lenkin pituus on noin 22 kilometriä. Mittasin sen täältä netistä löytyvällä mittarilla kun itse hiihdän sitä rullasuksilla.