Göteborgin keskustan roskiksesta läheltä hotellia, joissa on majaillut joukko juuri päättyneisiin em-kisoihin osallistuneita urheilijoita.
http://www.dagensnyheter.se/
Ainakin kuvan laukussa on paperilappusia, joissa taitaa olla venäjänkielistä tekstiä. Että semmoista!
Doping-laukku
35
12479
Vastaukset
- salaisuus !!!!
- suomi jyrää
ja suomen mitalistit ei tietenkään käytä mitään hahahhahahahahahahahahh muistakaa lahti.......
- makkaraperuna
on todella naivia väittää että yhtään mnitalia otetaan puhtainkeinoin onhan tuo nähty,landis, gatlin kenderis...jne.....jne
- hurrit..
ovat roskis-dyykkäreita tai jostain syystä osasivat etsiä niitä, oliskohan oma lehmä ojassa
- minääää
yksityishenkilö kassin löysi roskiksesta sattumalta.
- järkyttävä yllätys
minääää kirjoitti:
yksityishenkilö kassin löysi roskiksesta sattumalta.
kuten se että ihminen hengittää ilmaa
http://s1.bitefight.org/c.php?uid=37549
- suomen
kaupungista on lyhyt matka Venäjälle? Joensuusta!
- jutulta
eikä ihan niin pikkasenkaan , todellinen ankka on tää juttu kwaak kwaak
Jonkun yksityishenkilön sairaan mielikuvituksen/huumorin tempaus , poliisien pitäisi keskittää tutkimukset kaupungin sairaaloiden henkilökuntiin/sisälle muuten pääseviin ja selvittää kuka on mistäkin sairaalasta päässyt keräämään pussillisen tuota nyt doping-aineiksi epäiltyä materiaalia !
Tou vaikuttaa niin läpivalkaistulta tapaukselta , ei kukaan urheilijataho voisi olla noin ääliö , ei mahdollista ?- Nimetön
miten sitte suomalais hiihtäjien dobe-kassi jäi huoltoasemalle? hä? vahinkoja sattuu...
- Poro Tallinnasta
Eihän kukaan voi olla niin kyrö (lue ääliö), että jättäisi doping-aineita sisältävän laukun huoltoasemalle, eihän?:)
- Kyrönkassi
Poro Tallinnasta kirjoitti:
Eihän kukaan voi olla niin kyrö (lue ääliö), että jättäisi doping-aineita sisältävän laukun huoltoasemalle, eihän?:)
jäädä vahingossa.
- kjhgfdsa
Nimetön kirjoitti:
miten sitte suomalais hiihtäjien dobe-kassi jäi huoltoasemalle? hä? vahinkoja sattuu...
Mainitsemasi"dobe"-kassi oli takuulla Lavastusta. Kateelliset ruotsalaiset sulloivat sen täyteen ruotsalaisurheilijoilta ylijääneitä ja vanhentuneita mömmöjä ja skandaali oli valmis.
Suomalaiset "tunnustivat" koska ruotsi uhkaili lisälavastuksilla. Vähemmällä päästiin näin...
- fowp
Välineissä on käyttäjien DNA:ta, ja viranomaisilla on jokaisen urheilijan verinäytteet. Ei muuta kuin tutkimukset päälle.
- siellä
käyttää jotain. Ei pelkällä ruisleivällä huipputuloksia saavuteta.
- Entinen urheilija
olet aivan oikeassa..
- puhtaanakin.
Entinen urheilija kirjoitti:
olet aivan oikeassa..
Itsellä vuosien saatossa on joitakin SM-mitalleja parista eri lajista. Ja väitän näin, että Suomen ennätyksiäkin tehdään ja on tehty puhtaana tietyissä lajeissa. EM-kisojen tuloksiin en ota kantaa, jokaisella on oma näkemyksesä asioista...ikävä kyllä varmasti moni on oikeilla jäljilläkin...
- r-leipä
Ei pärjää pelkällä ruisleivällä, välillä pitää juoda piimääkin.
- Pohjalainen
Jos on joutuu valitsemaan kumpaan uskoo joulupukkiin vai puhtaaseen urheiluun niin pakko on valita joulupukki.
- D.O.Ping
Avatkaa silmänne näkemään, kuinka laajaa dopingin käyttö on! Vaikka testeissäkin antaisi puhtaan näytteen, ei välttämättä ole puhdas. Peiteaineilla häiritään / kaikkea ei osata testata. Amatöörit jäävät kiinni, ammattilaiset taustajoukkoineen osaavat homman. Varmaan USA:ssa korkealla tasolla on henkilöitä, jotka johtavat Balcon kaltaisten tehtaiden toimintaa. Urheilumenestystähän rinnastetaan usein kansalliseen menestykseen / tunnettavuuteen.
- bioluz
... joku tavallinen taaplaaja on ne käynyt sinne laittamassa ja itse tai kaveri kyseisen pussin
sit muka löytänyt ja kääriny siitä hyvät rahat... onkohan tämmöstä tutkittu..???- Dwayne_Johnson
Kokaiini on ollut doping. Minkä takia siitä pitää uutisoida tämän jutun yhteydessä. Laitonta kyllä ja täysin tuomittavaa.. Mutta on myös väärin, että lehdistö antaa ihmisille väärän kuvan asiasta.
- Gotleetti
Dwayne_Johnson kirjoitti:
Kokaiini on ollut doping. Minkä takia siitä pitää uutisoida tämän jutun yhteydessä. Laitonta kyllä ja täysin tuomittavaa.. Mutta on myös väärin, että lehdistö antaa ihmisille väärän kuvan asiasta.
Kokaiini on piristeenä kielletty doping-aine.
- onhan
niitäkin.Täytyyhän jonkun aina tehdä ns "kepponen" kisassa ku kisassa. Tämä oli ihan odotettua.Venäjä rohmusi kasan mitaleja ja siitäkös joku on riemastunu ja laittanu venäläis valmisteiseen pussiin piikit ja sen semmoset. Taitaa olla svenssonit ......
- pidhsi
joo eli eiköhän joka ikinen suomalainenki oo jo paljo ennen kisoja jotain käyttäny mut ne tietää koska sitä ei enää veres tai kuses näy...
mun mielestä kaikki urheilujuomat ja jauhet esim FAST:in tuotteen on dobingia koska niillä saadaan parempia tuloksia nopeammin!!!
jos kukaan ei käyttäis mitään nii ei se kuulakaan kyllä yli 18m enää lentäs ja juoksut varsinki hidastuis vaikka kuinka paljon!!!
- antidoppi
vapaaksi niin loppuu tuo jonniijoutava höyry mutta sillä eholla että rahnaa eikä palkintoja tuu ollenkana kaikki siis perustuu vapaaehtoisuuteen.ps 100m saattas mennä alta 8sek ja moukaria ei löytäs kukaan.
- Roll-On
Ruisleivällä ja kaurapuurollahan jokainen pääsee noihin tuloksiin!!! Ohan se nyt aivan varmaa, et kaikki tosta poppoosta jotain vetää!
- Jussi_
Tuntuisi uskomattomalta, että dopingin käyttäjät jättäisivät romppeensa noin helposti löydettäväksi. Taitaa olla jonkun pila kyseessä. Tai sitten joku urheilija on omantunnontuskissaan halunnutkin kärähtää.
- Nimetön
naapurit lavastivat
- makkaraperuna
saatte nähdä miten kiinalaiset jyrää seuraavissa olympia kisoissa,mitaleita ropisee.kuka siellä testaa parhaillaan...hahahhahahahhmuistakaa lahti ja muistakaa austraalian kisat.missä on aussi urheilijat nykyään???????muistakaa barselonan olympiakisat miten tuli mitaleita kotimaahan!missä on nyt espanjan urheat urheilijat....kuka uskoo jumalaan kuka puhtaaseen urheiliaan,,,,hahahahahahahahahahahahahahahah
- -virtaheboinen-
Urheilu ei ole aikoihin enää ollut puhdasta touhua. Todella likaista meininkiä... Kuitenkin maaliviivan ylitettyään hymyillään ja itketään ilosta kun voitto tuli. Eikö takaraivossa kolkuta, että tää ei ollu todellinen voitto...
- Nimetön
No sekin kuva on voitu napsia jostain muualta. Ja muistahan että kyrillisiä kirjaimia käytetään myös Ukrainassa ja Valko-Venäjällä. Niin suomalaista syyttää heti venäläisiä!
- Nimetön
No sekin kuva on voitu napsia jostain muualta. Ja muistahan että kyrillisiä kirjaimia käytetään myös Ukrainassa ja Valko-Venäjällä. Niin suomalaista syyttää heti venäläisiä!
- Nimetön
Kyrillisiä kirjaimia käytetään muutamassa muussakin maassa. Ja aineiden käyttäjäkin voi olla muualatkin kuin lääkkeiden alkuperämaasta!
saattaa olla ihan vaan kenen paitsi ehkä amerikkalaisten.... pitäiskö olla omat kisat pilleri ja piikki miehille/naisille...????
sitten suomenkin HIIHTO nousisi huipulle, kun NORJALAISET ilisi poissa.... ???????????
:)))))))))))) :)))))))))))))))- Börje G
Jos ymmärrätte toista kotimaista, niin tässä aiheesta lisää. Venäläisistä vitamiineista, mutta vain ehkä...uutinen lainattu Dagens Nyheter -nimisestä aviisista.
Dopningsfynd kan vara vitaminer
De misstänkta dopningspreparaten som hittats utanför ett hotell i Göteborg kan vara – vitaminer. På tisdagen hittades ytterligare en plastpåse med begagnade kanyler, uppger TT.
I måndags, dagen efter att friidrotts-EM tagit slut, hittade en privatperson en påse med olika perparat och sprutor. Under dagen gjordes ytterligare två fynd, och på tisdag morgon ett fjärde.
Analyser av innehållet pekar dock allt mer på att preparaten innehåller vitamintillskott avsedda att injiceras, vilket också förklarar kanylerna.
- Det är ryska preparat som är avsedda för intramuskulär injucering, säger Mats Garle, enhetschef vid dopningslaboratoriet i Huddinge, till TT.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633759Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091393- 941247
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58847- 38840
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60829- 65821
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11817