onko onnellisia

Mitä on olla onnellinen?
Olemme kuin onnellisuus-nistejä, jotka tekevät melkein mitä vain saadakseen sen seuraavan onnellisuus-piikin, joka vaikuttaa jonkin aikaa. Ja sitten taas vajoamme ja valitamme tuskaa ja ryhdymme etsimään seuraavaa annosta.
Onko homo sapiens auttamattomasti narkkari? Huumeet vain vaihtuvat.
4535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä ainakin tiedän siitä olevani onnellinen kun mietin entistä elämääni ja vertaan sitä nykyiseen elämään. Silloin oli itsemurha joka päivä mielessä.
Lapsuuteni oli todella rankka, vanhempani eronneet ja alkoholisteja, Äitini lähti pois kotoa kun olin kolmentoista, eikä vieläkään erota minua siskostani (olemme 22 ja 23). Pidän todella harvoin yhteyttä vanhempiini, koska tulee vain se entinen elämä mieleen jos soitan, eivätkä he ole ikinä selvinpäin...masentuu vain. Veljeni on kuollut, eikä entinen avoliittonikaan ollut helppo.

Nyt nykyään elän onnellisessa parisuhteessa, eli kaikki on loistavasti, ei syytä itkuun. -enää.

Sitä tietää mitä on olla taivaassa kun on ollut jo helvetissä.

Äänestä

Psykologisesti ajateltuna ihmisen elämän päämäärä on päästä mahdollisimman lähelle eheää minuutta. Joka lienee aika lähellä onnellisuutta.

Nisti mikä nisti. Tunnustan =)

Äänestä

Onnellinen on se joka jaksaa murehtia päivittäisistä asioista kuten miehien ja naisten välisestä suhteesta, mitä laittaisi ruuaksi, voi kun on rahat vähän vähissä mutta onneksi kohta tulee tili, ai kun päähän sattuu, otanpa buranan, ai ihana kun aurinko paistaa taidanpa mennä ulos nauttimaan, tulipas maha täyteen kun oli niin hyvää ruokaa, mitähän sitä katsoisi televisiosta?.. kenellekäs soittaisin, tekee mieli höpötellä. Hei äiti tuun huomenna käymään, mitä on ruuaksi! hei älä viiti taas kokoajan paapoa osaan mä itsekin!!! voi vittu kun ahistaa huomenna taas töihin..

tuossa hyvä merkki onnellisuudesta. sitten kun et ole onnellinen niin ajatukset on aivan jotain muuta. ja sen tuntee sitten koko kroppakin.

Äänestä
  • Miksi sitten on tullut sellainen olo luettua näitä keskusteluja että ihmiset suhtautuvat sekä elämäänsä että kanssaihmisiisnsä aggressiivisesti?

    En tiiä, mielestäni elämän kuulukin olla vaiheessa jatkuvasti....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


napa kirjoitti:

Mitä on olla onnellinen?
Olemme kuin onnellisuus-nistejä, jotka tekevät melkein mitä vain saadakseen sen seuraavan onnellisuus-piikin, joka vaikuttaa jonkin aikaa. Ja sitten taas vajoamme ja valitamme tuskaa ja ryhdymme etsimään seuraavaa annosta.
Onko homo sapiens auttamattomasti narkkari? Huumeet vain vaihtuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu