Napakoru on siis oleskellut minussa nyt viikon ajan. Alussa putsailin sitä veden lisäksi septidinillä, mutta jätin sen nyt viikonloppuna pois. Edelleen suihkuttelen napaani pari kertaa päivässä. Nyt on kuitenkin reikien ympärille ilmaantunut kuivunutta ihoa, siispä ajattelin voiko/pitääkö sitä nyt sitten alkaa rasvailemaan??? Esim. soveltuuko bebanthen ym. Kiitti jos joku jaksaa vastata :)
iho kuivaa!!!
apuva!!!
2241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
... ottaen lävistyksiin ei suositella rasvauksia mutta mulla kuivettui aikoinaan kulmalävistyksen reunat ja sipasin niihin pari kertaa Bepanthenia ja sillä meni ohi. Toivottavsti loppukesäsi sujuu ilman kuivaa napaa :)
(Ja toivon ettei kukaan jaksa aloittaa hyödytöntä suun rääpimistä, kerron vain omasta kokemuksesta.)
Minulla kuivui myös iho napalävistyksen ympäriltä, laitoin ihan vaan perusvoidetta (Aqualan L) ja sillä meni ohi. Tietysti Bepanthen on parempi.. Koita varoa rasvan joutumista lävistysreiän sisään. Ja voi olla ihan hyvä huuhdella parin tunnin päästä, jos rasvaa onkin vahingossa mennyt lävistysreikään..