Alfa 156:n jakopään hihnan vaihto?

Missä muualla kuin Deltassa?

Deltassa saa nimittäin paskaa palvelua kalliilla hinnalla. Eli olisko tietoa akselilla JYVÄSKYLÄ- TAMPERE-Lahti-Helsinki luotettavia ja edullisempia Alfan tuntevia huoltoliikkeitä. Kaikki ehdotukset huomioidaan. Kiitos!
Ps. Deltan tarjous oli 600€ jakopään hihnan ja hilujen vaihdolle.
Ja vielä: Auton huoltokirjassa on jakohihnan vaihto merkitty vasta 180tkm:n kohdalle (edellinen 60tkm:n kohdalla). Kuitenkin kaikki puhuvat että hihna olisi hyvä vaihtaa 50-60tkm välein. Autossa (156 1.8) nyt 116tkm joten mitä uskoa?

6

4201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tein sen itse

      Motonetistä jakohihnan ostamassa. Maksoi 13,50 €. Tuossa pihalla sitten vaihdoin. Lieneekö mennyt tunti vai tunti 5 minuuttia, en ole varma.
      Eikä auto ollut italiaano vaan ranskis, joten homma alkoi etupyörän ja -lokarin irrotuksella.
      Mitähän olisi liikkeessä teetettynä maksanut? Hinnan erotuksella hankin jotain muuta.

      • niinpäsitä

        sanottu teese itsemies mut mitä jos autossa on takuu meneppä sitten vaihtamaan ja alfan miehelle ei aina likometrit ratkaise vaan tulee vastaan aika joka on useissa autoissa 4 vuotta


    • lifeguard72

      malminkartanon autohuolto konalassa.

      Tekee nopeasti ja selvästi huokeammin kuin deltassa.

      Kyseinen lafka nimittäin huoltaa deltan vaihtoautoja myös.

      Tekee huoltoja kaikkiin merkkeihin.
      Yksi asenteja todella tietää italoautoista ja vaihto on pikkujuttu ammattilaiselle.

    • jjjj

      Niin tuossa vaihtohinnassahan on puolet liikaa. Silti kannattaa katsoa paikka joka todella osaa sen homman. Jos kiristimen esijännitys jätetään liian löysälle niin hihna löystyy ja hampaat lähtevät alle 60tkm. Tuho on valmis. Tuo konehan on perusrakenteeltaan sama kuin fiatin 1.8 litraiset. Kannattaa siis vaihtaa hihna ajoissa. Kansiremppa kaikkinensa DA:ssa tuohon koneeseen on n. 3500e.

      • lifeguard72

        miksi?
        omalla kohdalla kanssiremppa kaikkineen maksoi 400e yhteensä.

        Pientä ilmaa hinnoissa.


    • dinza

      On totta että italialaisten jakohihna kannattaa
      vaihtaa 60000km välein, koska remmin kiristys
      rulla on liian lapsellinen alkuperäisenä, se löystyy
      ja hihna "hyppää" yli ja hampaat on entiset.
      Delta-autoon autoa ei kannata viedä todella kallista
      ja ammattitaidotonta. Kysypä aikaa vaikka Nokian autotalosta sijaitsee Nokialla Tampereen vieressä.Ja
      on alfan merkkikorjaamo. Omaani vaihdoin itse 15 vuoden kokemuksella. Osat maksaa n.150€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2762
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      16
      2662
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2237
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2167
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2033
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      599
      1897
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe