naisten tasa-arvo!

olin baarissa yks ilta ja tiskin luona yks nainen meni ja löi yhtä miestä vaikkei edes tunne sitä . sitte se muija kävi puhumaan tasa-arvosta ja mies tiuskasi sille et jos tasa-arvoa haluat niin voin kyllä lyödä sua nyrkillä naamaan !!
ai että mua nauratti !!! oikeassahan mies oli ja meidän koko porukka nauro. sehän ois sitä tasa-arva parhaimmillaan !!!!
6677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niin kauan, kun nainen saa pitää hattua päässä sisällä kirkossa, niin ei ole todellista miesten ja naisten välistä tasa-arvoa!

Äänestä

Hehe, näinhän se on, ei naisellakaan ole oikeutta väkivaltaa käyttää, vaikkei siitä nyt yleensä tosin pahemmin fyysistä haittaa olekaan. :P

Äänestä

Minusta tuntuu että tämä "tasa-arvo" alkaa saamaan jo vääristyneitä muotoja. Vieläkään ei naiset saa samaa palkkaa samasta työstä, mutta jollain toisella rintamalla mennään jo yli.

Pätevämpi jää ilman duunia, koska on sukupuolikiintiöt jne.

Yhdessä suhteessa tein puolet perinteisistä "naistentöistä" ja sitten perinteisistä "miestentöistä" tein 100%, koska ne on miesten hommia. Tämä alko oleen aika rasittavaa, koska olin päivät töissä ja hän katso telkkaria. Onneks siihen ei menny elämää kun 4v.

Viime suhteessa taas meni ihan kaikki tasan. Muija esim. vaihto talvirenkaat autoon, koska mulla oli muuta hommaa (oikeeta hommaa, ei Eurosporttia).

Ei sekään ole tasa-arvoa, että naiset saa samat edut, mutta ei ylimääräistä vastuuta.

Äänestä
  • ...että nainen saa samat edut ja SAMAN verran vastuuta ;) (vai olisiko se ylimääräinen vastuu sitä tasa-arvoa...)
    Joo, ja tasa-arvoisiahan täällä maan päällä ollaan vasta sitten kun miehetkin synnyttää.

    Äänestä

  • pulu kirjoitti:

    ...että nainen saa samat edut ja SAMAN verran vastuuta ;) (vai olisiko se ylimääräinen vastuu sitä tasa-arvoa...)
    Joo, ja tasa-arvoisiahan täällä maan päällä ollaan vasta sitten kun miehetkin synnyttää.

    sama määrä etuja ja sama määrä vastuuta.

    Tasa-arvoisia ollaan sitten, kun odotusaikana myös miehestä kehittyy järkyttävä hormoonihirviö joka nauraa,itkee ja raivoaa samaan aikaan...

    Äänestä

Tasa-arvo on hyvä asia esim että palkka kuilu miehen ja naisen välillä saadaan pienemmäksi yms. Minä haluan kuitenkin olla nainen naisellinen ja pidän siitä kun miehet avaavat ovia, antavat paikan bussissa tms. Herrasmiehen käytös helposti unohtuu tasa-arvo vouhotuksessa.
Olkaamme naisia ja miehet miehiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen kirjoitti:

olin baarissa yks ilta ja tiskin luona yks nainen meni ja löi yhtä miestä vaikkei edes tunne sitä . sitte se muija kävi puhumaan tasa-arvosta ja mies tiuskasi sille et jos tasa-arvoa haluat niin voin kyllä lyödä sua nyrkillä naamaan !!
ai että mua nauratti !!! oikeassahan mies oli ja meidän koko porukka nauro. sehän ois sitä tasa-arva parhaimmillaan !!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu