Eli missa pin Jenkkeja olet ja miten viihdyt?
Gallup:missa pain Jenkkeja olet?
.....
10965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
.. New Orleansissa. Reilun kuukauden olen vasta ollut, mut tahan mennessa hyvin viihtynyt.
ja vallan mainiosti on lähteny rullaamaan :)
ihan ok. manhattan on kiva ja silleen mutta perheen kanssa ei ole mennyt kovin hyvin, ollaan niin erilaisia kaikinpuolin. pian onneksi sopimus paattyy ja palaan suomeen.
new yorkissa ollaan. oon viihtynyt paremmin kuin hyvin vaikka oon ollut taalla vasta viikon. perhe on loistava, ja vaikka koti-ikava vaivaakin, niin silti on kivaa eika ole epailystakaan etten olis taalla koko vuotta. :)
tuo "jenkittely", se sorahtaa korvaan pahasti. varsinkin Alabamassa asuvan luulisi olevan tietoinen maan historiasta.
Suomessa aina nalvitaan USAlaisten maan- ja historiantiedon heikkoutta mutta ei itse tiedeta maasta mitaan.
Missa on osavaltio Rhode Island ja mika on sen paakaupunki? Entas Illinois ja sen paakaupunki?
SantaFe, New Mexico, mita tiedatte siita?
Historiaa taalta loytyy myos jos tietaa mita etsii.
T:USAlainen
miten tämä nyt taas liittyy mihinkään?.... monesti jos menee vieraaseen maahan, varsinkin kauas, aupairiks niin haluaa paikkaan, minkä tietää, missä se on. entä sitten jos tahtookin isoon suurkaupunkiin tai muuten vain paikkaan mitä on elokuvissa ja tv-sarjoissa kuvattu? monet tahtoo euroopassakin suuriin tunnettuihin kaupunkeihin?....
tuskin itsekään tiedät jokaista "pienempää" kylää euroopasta, puhumattakaan aasiasta/australiasta? hyvin harva tietää puhumattakaan tuntemisesta.
minusta usalaisten tyhmyydelle nauretaan siinä, että jutut joskus ovat tyyliin "onko suomi missä osavaltiossa?!" me sentään tiedämme että alabama ja illionois jne. ovat toisella mantereella kokonaan. ei sitä välttämättä tarvitse sormella kartalta osoittaa. harva eurooppalainen osaisi ilman vinkkejä kertoa missä kohdassa suomi on. sanotaan vain että "venäjän vieressä" "siellä pohjoisessa"
tämä ei alkujaankaan ollut mikään maantiedon tunti, vaan kysyttiin misä päin usata muut aupairit asustelevat.
Ihan oikea pointti tuossa oli vaikkakin pikkuisen epäselvästi ilmaistu. Käypäs jotain teksasilaista sanomassa jenkiksi niin ymmärrät mistä on kyse... Jenkki ei tosiaankaan tarkoita USAlaista. Käypäs ihan sivistykseksi lukemassa vaikka wikipediasta (englanninkielisestä) jotain sanasta "yankee".
kiitos että selvensit asiaa!
en tullut ajatelleeksi asiaa tuolta kannalta ollenkaan, vaikka nimityksestä olen täysin tietoinen. Se vaan on niin syöpynyt mieleen että usalaista kutsutaan tällä mantereella "jenkiksi" :)
pyydän siis anteeksi tuota ylimmäistä, käsitin asian väärin!
...varsinkin kun se oli aika epäselvästi "piilotettu" tuohon viestiin.
Kyllä se au pairkin voi jotain tietää maan historiasta. Itse olen menossa mainitsemaasi Alabamaan ja olen lukenut melkoisesti sen historiasta ja katsonut dokumentin ja ainahan siellä oppii lisää :)