Vanette cargo

jakohihna

Onko kokemusta kenelläkään jakohihnan vaihdosta Nissan Vanette Cargoon. Vuosimalli on -96.
Kuinka ahdas mesta on päästä käsiksi remmiin, ja mitä kaikkea joutuu purkamaan siinä ohessa, että itse kohteeseen pääsee?

Onnistuukohan siis ihan autotallissa itse laittaen, jos auton ajaa pukeille?

On kyllä aika v-mäisessä paikassa kone tossa kärryssä siis, mutta onhan niitä muissakin noin ollu (esim vanha hiace).

Asiallista vastausta ja neuvoa odottaen:)

4

3975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys

      Niin, ei ole siis remmi poikki mennyt, vaan kyseessä ihan normaalivaihto, mut auto itelle viel niin tuore, ettei ole tekniikka tuttua kaikin osin.

    • Opus hyllyssä

      Satuin huomaamaan kirjaston hyllyssä kirjan jossa oli lähes kaikkien merkkien ja mallien hihnojen vaihdot selkeine ohjeineen. Nimeä en muista mutta löytyiskö alfamerin sivuilta? Olihan siinä myös Vanette, kun uteliaisuudesta katsoin.
      AD-korjaamolla vaihto tuli maksamaan n.200eur osineen eli työ, hihna ja 2kpl rullia. En viittinyt käydä vaihtamaan itse, kun työn osuus tais olla jotain 70 euroa ja on kuulemma oikein takuukin. Tais muuten hihnalla olla 120tkm vaihtoväli mut suomessa ainakin alkuperäinen oli 90tkm johtuen olosuhteista? No kannattaa vaihtaa ennen katkeamista...

    • ainakin

      Tarvii ainakin paineilma pulttivasaran(ainakaan minä en saanut kampiakselin siimapyörän ruuvia auki ilman). Muuten aika simppeli homma jos vaan pääsee auton alla ihan hyvin työskentelemään. Siimapyörän 5 10mm mutterista on yksi leikkautuvia joka aukeaa tampin kanssa. purkamaan joutuu aika paljon mm. viskokytkin muistaakseni kokonaan poistaa. Osa ruuveista aika ahtaassa paikassa, mutta jos mielenkiintoa riittää:)

    • Anonyymi

      "AD-korjaamolla vaihto tuli maksamaan n.200eur osineen eli työ, hihna ja 2kpl rullia."
      Tuo vuoden 2006 hinta vaikuttaa ihan kohtuulliselta, mutta paljonkohan nykyisin Vaneten jakohihnan vaihto korjaamolla maksaa?
      t.eräs joka harkitsee Vaneten hankintaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3099
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2951
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      105
      1341
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1057
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      959
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      763
    Aihe