Eli.. Meillä ketkä ei tiedä mistään mitään, tuli riita rumpujen soitosta! Eli kun rummuissa on yleisesti ne metalli reunat mitkä pitää kalvot paikallaan (voihan ne muutakin olla kun metallia) niin lyökö rumpali niinhin koskaan? Sillein että Rumpukapula alkaa rispaantumaan ja lopulta menee rikki? Vai aina pystyy olla lyömättä niihin.
Ammattilaisrumpalit
Jessee
4414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se metallinen on vanne. Ja siihen lydään joskus pelkästään, kalvoon ja vanteeseen samaan aikaan(eräissä lattarikompeissa,filleissä ja aksenteissa) tai sitten pelkästään kalvoon. Riippuu mitä saundia hakee! :) Tyylejä on yhtä paljon kuin rumpaleita.
Jotkin rumpalit ehkä soittavat tahtomattaan tyylillä missä kalvot osuvat vanteisiin jatkuvasti ja kapulakato on taattu. Vaiva on yleinen nuorilla aloittelijoilla joille hankitaan liian isot rummut ja ne vielä säädetään väärin. kannattaa istua ensin silmät kiinni pelkän bassarin eteen ja kuvitella lyövänsä tomeja...vähän aikaa kun sitä tekee ja avaa silmänsä näkee missä olisi suunnilleen tomien oikea paikka omalle lyöntisektorille. Täysin mihin vaan ei rumpujakaan voi säätää joten kompromisseja on tehtävä.
Mutta neuvona tosiaan vanhemmille: ostakaa juniorisetti jos se jälkikasvunne on vielä pieni eikä soittoharrastus välttämättä jatku alkuhurmosta pidemmälle. Jonkin ison studiosetin ostaminen 7-vuotiaalle on mielestäni järjetöntä.
...tahtomattaan tyylillä missä kapulat osuvat vanteisiin,ei siis kalvot :D nehän ovat aina kiinni vanteissa...anteeksi ajatuskatkos!
Itse tykkään noihin kantteihin lyödä aika usein, johtuen soundista. Mutta pakkohan se on myöntää, että kapuloista sen sitten myös huomaa, että niihin tulee soitettua..
Kukin omalla tyylillään. Ei niihin ole pakko soittaa.
Mutta kyllä ne kapulatkin kestävät, jos ei täysiä hakkaa.. Vaikka rummut ovat lyömäsoitin, ei niitä tarvitse hakata. Itse käytän 5a -kapuloita ja 1 pari kapuloita kyllä kestää pitkään. Jos en niin paljoa soittaisi kantteihin, niin varmaan ½vuotta pärjäisi kapulaparilla.
Kyllä reunalyöntien hallinnan pitäisi kuulua jokaisen rumpaliksi itseään nimittävän perustaitoihin. Rumpujen omistajat ovat sitten asia erikseen.
Hankin hiljattain virvelin jossa on puiset vanteet. Suosittelen, soundi on aika miellyttävä.