Miksi en laihdu?

Olen nyt ollut 3 viikkoa laihdutuskuurilla. Menetelmäni on se, että pidän n. 2000 kaloria miinuksella joka päivä. Eli peruskulutukseni on noin 3300 kaloria. Syön vain 1300.

Kiloja on lähtenyt vain 2 kiloa..ja nekin varmasti nesteitä. Olisikohan minulla kilpirauhasen vajaatoiminta? Miten se ilmenee? Olen lukenut lääkäripalstoilta ns. spesifikaatiot oireille. Mutta olisiko kellään omakohtaista kokemusta?

Mistä tämä voi johtua!?
3477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos itse epäilet jotakin vikaa/sairautta mikset käänny lääkärin puoleen.

Ja laihduttamisesta sen verran, jos kiristät ruokailussasi varo että syöt silti riittävästi sillä vääränlainen dieetti/laihis ja ruokailemattomuus saattaa vain vahingoitta itseäsi, elimiä ja rappeuttaa vain lihaksia. (Lihas painaa enemmän kuin läski)

HUOM!
(riippuen tietenkin iästä/geeneistä)
eivät kaikki lihoa ja toiset eivät vain laihdu.

Jos tarvetta tosiaan löytyy laihduttamiselle vanha kunnon lääkäri kertoo miten hoidat asian parhaiten, esim. kuntosalilla, lenkkeilyllä, pyöräilyllä, ruokavalion tarkkailulla.

:D Näin sanoo 17 vuotias "urheilija"

Äänestä
  • Kaikki lihovat ja kaikki laihtuvat väärillä elämisen tavoilla.

    Minä vahdin ruokavaliotani, siitähän kysymykseni myös syntyi, vai etkö lukenut kokonaan?

    Asiallisia vastauksia kiitos.

    Äänestä

  • Jouko__ kirjoitti:

    Kaikki lihovat ja kaikki laihtuvat väärillä elämisen tavoilla.

    Minä vahdin ruokavaliotani, siitähän kysymykseni myös syntyi, vai etkö lukenut kokonaan?

    Asiallisia vastauksia kiitos.

    nii kyllähän ne fysiikan lait tässä maailmassa niin menee, että laihtuminen/lihominenki on pelkkää matematiikkaa. syömisestä saa kaloreita ja muussa niitä sitte menee. tulosta saa sillä jääkö miinukselle vai plussalle ja kuinka paljo. sellanen millä pääsee hyvii kestävii tuloksii on noi kilo viikossa, eli 7000 kcal. joka taas tarkottaa 1000kcal päivässä miinusta. 2000 on jo todella paljo, ja jaksaa paremmin hitaalla tahdilla. hitaampi tahti myös kuormittaa elimistöä vähemmän sekä auttaa säilyttämää lihakset. ja muista syödä proteiinia :D

    myös se, että jää vaan 1000 miinukselle päivässä tarkottaa järkevämpiä ja paremmin myöhemminki noudatettavia elämäntapoja, ku ei tarvii pingottaa vaa tehdä elämässä vaan pieniä muutoksia.

    itte laskemalla kaloreita sain ekan kerran elämässä laihutettua! nyt oon ollu kesätauolla kun ei vaan oo viittiny.. syksyllä taas tarkasti itteni kurii!
    kyllä se siitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jouko__ kirjoitti:

Olen nyt ollut 3 viikkoa laihdutuskuurilla. Menetelmäni on se, että pidän n. 2000 kaloria miinuksella joka päivä. Eli peruskulutukseni on noin 3300 kaloria. Syön vain 1300.

Kiloja on lähtenyt vain 2 kiloa..ja nekin varmasti nesteitä. Olisikohan minulla kilpirauhasen vajaatoiminta? Miten se ilmenee? Olen lukenut lääkäripalstoilta ns. spesifikaatiot oireille. Mutta olisiko kellään omakohtaista kokemusta?

Mistä tämä voi johtua!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu