Haluaisin ylipäätänsä kuulla mielipiteitä siitä
että minkä tasoituksen omaava pelaaja on hyvä pelaaja. Kyllähän kaikki tietää että singelin pelaajat on hyviä mutta tarkoitin että onko 36 tasoituksen omaava hyvä vai alle 30 vai alle 25 vai alle 20. Missä vaiheessa kehtaa naapurillekin kertoa että pelaa golffia?
Ja jos on tietoa että mikä on semmoinen keskiarvotasoitus yleensä? ainakin arvio, faktaa tuskin on?
Mikä on hyvä tasoitus
3
12112
Vastaukset
- iskä hcp 14
Tämä saattaa kuulostaa hölmöltä mutta hyvä tasoitus mielestäni on se mikä itsestä hyvältä tuntuu. Milestäni siihen tasoituksen tasoon varsinkin lajia aloitettaessa tuijotetaan ehkäpä liikaa. Tietysti on hyvä, että saa perusosaamisen siihen kuntoon, että peli etenee ja rutiinit siihen kuntoon ettei pelikaverit hermostu lyöntiä odotellessa. Mutta tiedän singelimiehiä, jotka valittavat etteivät osaa ja semmoisia 20-30 händärillä pelaavia, joiden kanssa on tosi kiva pelata.
Eli kun kentällä on kivaa niin siellä on kivaa...olipa se händäri mikä tahansa.
Usein myös kisoissa ( jos niihin haluaa osallistua ) on pb sarjat ja lyöntipelitkin usein pelataan tasoituksellisina, joten kun on saanut virallisen tasoituksen ( eli 36 tai alle ) niin niihinkin voi osallistua siinä missä singelikaveritkin..- hcp 8
Täytyy sanoa, että erittäin hyvä vastaus. Voiko tuota enää paremmin sanoa !!
Ihmiset tuijottavat liiaksi tasoitukseen, ja keskittyvät vain tasoituksen tiputtamiseen.
Kuten jokainen golfari tietää, joskus sattuu niitä unelmakierroksia, jolloin kaikki kulkee kuin ihmisen mieli. Sitten jätetään hirmuinen tuloskortti ja hcp tippuu monta pykälää. Loppukesä meneekin sitten kiroillessa, kun ei perkele pysty edes tasoitukseen pelaamaan...
Vaatimustaso kasvaa samaa tahtia kuin tasoitus laskee. Liian alhaisella tasoituksella pelaaminen on stressaavaa. Sen nostaminen nimittäin vasta vaikeaa onkin, kun ei peijooni nouse kuin 0,1 kerralla !!
Hyvä tasoitus on sellainen, johon pystyy suurimman osan kierroksista pelaamaan.
- entinen kapteeni
10 tasoituksen on onnetonta amtööritasoa.
peli on epätasaista.Avaukset usein auttiin ja yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843432
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821349Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401050Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835