Mikä ihme ihmisiä vaivaa, kun täytyy ajaa kuin mielipuoli liikenteessä? Rovaniemellä voin omasta kokemuksesta sanoa, että ainakin keskusta - Hirvas välillä on kuin villin lännen meininki. Kaahataan kuin hullut, ohittelemaan lähdetään mutkissa ym. hankalissa paikoissa ja yhtään ei haittaa ohittelijaa vaikka joku tulee vastaan. Päivittäin näkyy todella vaarallisia tilanteita. Miten kaikki kuskit sais muistamaan vauhdin hurmassa ja oman egon sokaisemina, että liikenteessä on muitakin. Tuhoisia vahinkoja kun voi sattua varoivaisellekin kuskille, mutta kuinka monta kertaa todennäköisempää on, että onnettomuus sattuu välinpitämättömyyden vuoksi. Toivotaan, että kaikille kuskeille riittää enkeleitä matkaan!
hullut ohittelijat
enkeleitä onko heitä
8752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toivotaan, että Karpo tekee liikenneohjelman, jossa lentää paskaa ja suolenpätkiä. Tämä kun vielä kaahareille näytettäs, niin luulisi menopn muuttuvan!
tänään viimeksi ajoin Rovaniemeltä Hirvaalle ja siellähän oli tietyömaa välillä, nopeusrajoitus tuli aikaisin, taisi olla 50 km/h, ajoin itse 60 km/h auton mittarin mukaan. Minut ohitti kerralla kaksi autoa, toinen näistä autoista jatkoi vielä sen edellä menevänkin auton ohi, eli kiire tuntui olevan ja silti molemmat joutuivat pysähtymään sinne työmaalle kun paloi punaiset. Täytyy ihmetellä mitä näiden ihmisten päässä oikein liikkuu, kun selvä hyötykin ohituksesta jäi saamatta!
Sinetästä kaupunkiin. Ajoin aamulla klo 6 aikaan rovaniemelle niin 60 rajoituksella, sulkuviivatkin vielä, musta volvo painattaa ohi. Näkyvyyskin tosi surkea kun sumua oli.
Sitten toinen juttu, ohitetaan hulluna autoja sit jäädään sinne eteen roikkumaan, miksi ohittaa jos edellä ajava ajaa rajoituksen esim. 100:sta niin pitää vääntää väkisin ohi.
Ens kerralla kun joku lähtee ohi vaikka ajan rajoituksen mukaan painan kaasua ja ehkä se auto ei ehdikkään ohi kun vastaantuleva rekka on kohdalla.,....kantsii miettiä
Tätähän näkee nykyään joka puolella suomea,ei se uus ilmiö ole edes ylä lapissa.itse en ainakaan pudota vauhtia rekastani jos joku tulee samaa kaistaa vastaan.siinäpä tulkoot,katotaan kuin käy.
ei välitetä nopeusrajoituksista yhtään! ei niitä 60km tauluja huvikseen ole laitettu. SInetässäki monta sataa oppilasta niin tällanen taliaivo sit voi ajaa jonku pyöräilijän yli. Pienet lapset eivät osaa ennakoida autojen vauhteja kun lähtevät tien yli.
Toinen ärsyttävä kohta on ku tullaan sitten lähmmäs kaupunkia Kairatie-Ylikylän risteys, pitää perkele 1km ennen sitä risteystä vielä ohittaa kolmekin autoa kerralla. MIhin helvettiin ihmisillä on niin kiire!!!!!!????? Lähtee 5minuuttia aikasemmin liikkeelle niin ei tarvi vaarantaa kaikkien henkeä tuolla.
Onneks ne valvontakamerat tulee Sinettäänki, sata varma että kymmeniä autoilijoita jää kiinni päivän aikana.
noo onhan siellä sinetässä sentään pyörätie ja tie on melekosen leveäkin pahempia paikkoja on
kunhan saatais rattijuopot,kännykkäpuhujat,meikkaajat ja huumehörhöt pois autonratista niin eiköhän siinä olis melekosen turvallista tiellä sen jälkeen..
pyörätie mutta on tien yli mentävä kuitenkin, ei kaikki asu samalla puolen tietä missä on pyörätie.
Tuollahan oli itäpuolen tiellä Tapionkylässä heinäkuussa vetänyt rattijuoppo, katsastamattomalla autolla (kuinkas muuten) metsään. Satuttiin paikalle juuri tapahtuneen jälkeen. Auto umpimetsässä eikä sille jätkälle ollu tullut kuin mustelmia!! OIs kuollu perkele ois ollu yks idiootti vähemmän täällä.
kyllä kyllä..ja niitä rattijuoppoja riittäää..