Mikä kasvovoide?

Hej! Minulla on sekaiho: iho kiiltää jossakin kohdissa, tuntuu vähän kuivalta jossakin kohdissa ja on epäpuhdas, T-alue(otsa, nenä, leuka). Olen käyttänyt ihonpuhdistustuotteita sekaiholle/rasvaiselle iholle. Käytän aina puhdistus geeliä/voidetta ja kasvovettä, pari kertaa viikossa naamiota ja/tai syväpuhdistavaa kuorintavoidetta. Enimmäkseen Nivean tuotteita. Pesun jälkeen laitan Nivea kosteusvoidetta. Tämä voide on rasvainen mutta pehmeä ja hellä iholleni. Käytän myös tätä voidetta meikkivoiteen alla, noin 5-10min imetymisen jälkeen.

Olen alkanut epäillä ettei tämä Nivean kosteusvoide olekaan sopiva iholleni. Epäpuhtaudet ovat lisääntyneet. Mistä tämä johtuu? Vai olenko väärässä? Neuvoja mitä pitää tehdä? Mitkä tuotteet sopivat iholleni?

Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!
5826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

onko sulla herkkä iho? Minulla iho ärtyy liian voimakkaista puhdistus aineista. Varsinkin jos et ole enää murkkuiässä niin kannattais miettiä ehkä hellävaraista ihonhoitoa? Syötkö normaalisti? Vai voisiko olla hormoneista johtuvaa? Ei se välttämättä ole juuri se kasvovoiteen vika. Jos et käytä sitä voidetta, tuntuuko iho kuivalta ja kaipaavan lisä kosteutta. Jos pärjäät ohuemmalla voiteella näin alkusyksystä, käytä sitä. Yleensä kesällä vaihdetaan ohuempaan voiteeseen ja talvella käytetään rasvaisempaa. Oliko näistä neuvoista mitään hyötyä?:)

Äänestä
  • Kiitos, oli vähän apua :). Olen kyllä huomannut että ihoni ärtyy vähän puhdistuksesta, johtuu varmaan siitä että tuote on liian voimakas. Käytän Herbiinan kasvovettä (ja tietenkin puhdistus geeliä, Nivean), näyttää siltä että iho ärtyy just siitä kasvovedestä. Parempi kokeilla jotain muuta jos se auttaisi. Ihoni punoittaa myös kasvoveden jälkeen, mutta se häviää pois kun on laittanut voidetta. Mitä tuotteita sä käytät? Onko sulla herkkä iho, tosta vastauksesta päätellen ?

    Äänestä

Kenties puhdistusaineesi/muut ihonhoitotuotteesi kuivattavat ihoa liikaa. Jos ihon pinta kuivuu turhan paljon, puskee iho yhä enemmän epäpuhtauksia. Voisit kokeilla geelin vaihtamista maitomaisempaan tai voidemaisempaan puhdistusaineeseen. Ja mitä vähemmän hajusteita ja väriaineita tuotteessa on, sen parempi. Minulla on myös sekaiho, enkä voi missään olosuhteissa, en edes kesäisin, pestä ihoa millään geelimäisellä, kun ihon pinta kuivuu heti ja nahka alkaa työntää yhä enemmän näppyä. Käytän siis aina puhdistusmaitoa tai -voidetta ja hellävaraista, mielellään rauhoittavaa kasvovettä ja lopuksi kevyttä kosteusvoidetta, yöksi vähän tuhdimpaa. Pyri pitämään ihon pinta kosteana, niin ihon ei tarvitse työntää ylimääräistä talia. Eli, kuten yksi kosmetologi mulle kerran selitti, jokaisen tuotteen (puhdistusaine, kasvovesi jne) käytön jälkeen ihon pitäisi olla pehmeän tuntuinen, ei lainkaan kuiva eikä kiristelevä. En tiedä oliko tästä mitään apua...:)

Äänestä

Vaihda geeli heti puhdistusvaahtoon tai puhdistusmaitoon. Geeli sopii yleensä vain erittäin rasvaiselle ja acneiholle, sekaiho vaatii jo huomattavasti kosteuttavampia tuotteita. Ainakin itselläni geeli kuivatti pinnan, jonka seurauksena syntyi lisää näppylöitä. Kierre, jota on vaikea katkaista.

Itse olen ihastunut Lancomen ja Ella Bachen seka- ja rasvaisen ihon puhdistusmaitoihin. Nämä ovat raikkaita ja puhdistavia, mutteivat kuivata ihoa. Jos huokeampi hintaista tuotetta etsit, kokeile esim. apteekkisarja ACOn puhdistusvaahtoa. Se purkki maksaa alle kymmenen euroa ja on ainakin minun mielestäni ihan laatukamaa. Käytän sitä joskus puhdistusmaidon ohella, jos on enempi meikkiä päällä. Suosittelen! (Muutenkin ACO-sarjan tuotteet olen kokenut erittäin laadukkaiksi ja hinnatkin ovat ihan siedettäviä)

Summa summarum: vältä tuotteita, jotka kuivattavat ja tuotteita, jotka sisältävät öljyä yms. Omalle iholle oikeat tuotteet löytyvät vain kokeilemalla, ikävä kyllä. Minäkin kävin vuosia läpi eri tuotteita, ennen kuin löysin "omani". (Ja vieläkin tavallaan etsin...) Jos Nivean kosteusvoide ei miellytä, vaihda ihmeessä johonkin toiseen.

Äänestä

ehdottomasti kosteusvoide kevyempään.Itse kärsin ihon kiiltelystä mutta silti pintakuivasta ihosta ja vaihdoin kosteusvoiteen Cliniquen dramatically different moisturizing lotion:iin.Se on todella kevyt mutta kosteuttaa juuri sopivasti ja kiiltely loppui siihen.Enää en muuta käytä.On kyllä aika kallis(n.25e)mutta kestää kauan ja hintansa arvoinen.Pyydä testeri kaupasta että voit kokeilla olisiko sinulle sopiva.Puhdistukseen käytän Cliniquen rinse-off foaming cleaser moussea.Pesee ja puhdistaa hyvin meikit ja epäpuhtaudet naamalta.Enää ei naama kiillä ja kiristä yhtäaikaa ja finnitkin ovat poissa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iholleni kirjoitti:

Hej! Minulla on sekaiho: iho kiiltää jossakin kohdissa, tuntuu vähän kuivalta jossakin kohdissa ja on epäpuhdas, T-alue(otsa, nenä, leuka). Olen käyttänyt ihonpuhdistustuotteita sekaiholle/rasvaiselle iholle. Käytän aina puhdistus geeliä/voidetta ja kasvovettä, pari kertaa viikossa naamiota ja/tai syväpuhdistavaa kuorintavoidetta. Enimmäkseen Nivean tuotteita. Pesun jälkeen laitan Nivea kosteusvoidetta. Tämä voide on rasvainen mutta pehmeä ja hellä iholleni. Käytän myös tätä voidetta meikkivoiteen alla, noin 5-10min imetymisen jälkeen.

Olen alkanut epäillä ettei tämä Nivean kosteusvoide olekaan sopiva iholleni. Epäpuhtaudet ovat lisääntyneet. Mistä tämä johtuu? Vai olenko väärässä? Neuvoja mitä pitää tehdä? Mitkä tuotteet sopivat iholleni?

Kiitos etukäteen kaikille vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu