Nyt miehellä selvisi olleen nuorempi ystävätär ja erosta alettiin puhua heti. Ongelma miehen kohdalla on, että hänellä oli aikoinaan yrityksen kanssa vaikeuksia.Tuolloin kymmeniä vuosia sitten kaikki omaisuus siirtyi minun nimilleni, tehtin avioehto ja omaisuus on edelleen nimissäni ja uusikin esim ostetut autot ovat sitä.Eli talo, autot, mökki, veneet ovat nimissäni.Mies on kyllä tuonut palkastaan rahaa perheeseen, tehnyt remontit ja muut. Olenko julma, hän hylkäsi minut, olen ajatellut olla antamatta hänelle yhtään mitään.En edes toista autoa, jota hän anelee. Eron jälkeen olen ajatellut siirtää esim mökin lasten nimiin.Toisen auton annan pojalle ja tytöle vastavan summan rahaa.Lähteköön perustamaan uutta onnensa kanssa vuokrakaksioon. Vieköön vaatteensa ja vuosien varrella saaneensa lahjat.Aikoinaan naimisiin mennessä, minulla oli pienoinen omaisuus, hänellä ei mitään, rahaa hän eläessään käyttänyt aika reilusti. No hän käy vielä ehkä kymmenen vuotta töissä, nuorikko on marketin kassalla.Olen aika rauhallisella mielelä, minulla on lapset ja heidän perheet ja vielä omaa tukijoukkoa sisaruksissa, miehellä ei ole kuin yksi alkoholisoitunt veli. Vihata kai sitä pitäisi, mutta, kun käy vain sääliksi.
meillä on takana
pitkä avioliitto
181553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
lapsillesi tuo omaisuus, ei uudelle nuorikolle. tienatkoot itse. voi lakata äijäs kiinnostamastakin, kun kun kaupan kassa tajuaa, ettei olekaan mitään rikasta liikkenjohtajaa saamassa. vanhempi rikas mies voi olla kiinnostava yhdistelmä mutta vanhempi köyhä mies ei takuulla.
takaisin ei ole enää, käytännön asiat eronsuhteen jäävät harteilleni,mutta teen ne mielelläni, ositus on lakimiehen mukaan helppo.
Anna miehen vaan aloittaa ihan alusta uuden onnensa kanssa, kun kerran elämäänsä muutosta halusi. Onhan heitä sitten kaksi tienaamassa... Siirto lapsille on hyvä idea, kunhan muistat laki- ja veroasiat. Onnea sinulle jatkoon!
Kosto se olis sekin, jos haluat vaikuttaa ahneelta ja katkeralta muijalta, jonka selän takana supatellaan, kun kaupassa käyt, sillä tokihan se juoru liikkeelle lähtee, että kaiken veit ;o) Ja sitä ei puhuta ystävällisesti, vaan sut luokitellaan ahneeksi...
Paras kosto tuolle miehelle on alkaa elään elämääs onnellisena ilman katkeruutta... pistä omaisuus puoliksi ja anna mennä, ole vain onnellinen, että pääsit eroon =)
Ulkopuolisten on helppo yllyttää sinua kostamaan. Sinä kuitenkin olet se ihminen, joka päätöksen kanssa elää. Jos viet mieheltä kaiken, kaihertaako se sinua myöhemmin? Tunnetko sen jälkeen olleesi kylmä ja tunteeton ihminen? Vain sinä tiedät vastauksen, joten vain sinä osaat sanoa, mikä on oikea tapa toimia.
Vaikka mies onkin sinua pettänyt, ymmärrän hyvin, että tunnet esimerkiksi sääliä häntä kohtaan. Omien sanojesi mukaan teillä on takana pitkä avioliitto. Ei pettäminenkään sitä pyyhi pois.
OLen asian itselleni selväksi tehnyt ja kaikki tapahtuu lain puitteissa.Rahastotilitkin jäävät minulle.Annan lapsieni nyt nautia elämästä, kun ovat vielä nuoria. Mieluummin lapsien hyväksi kuin ystävättären, jolla ei ole osaa eikä arpaa omaisuuteen. Aioin pitää ohjat käsissäni. Olen sen ikäinen, että puheet eivät minua satuta. Tärkeimmät ihmiseni ymmärtävät asian, ja ei mieskään riehu.
niin miksi ihmeessä sitten kirjoitat täällä asiasta ?????
Olen lukenut tätä palstaa seurustelun tultua tietoo. Jäsentelen omia ajatuksi. ja keskustelen lasten, sukulaisten ja läheisten ystävieni kanssa syvemmin asioista.Kuiskuttelut kaupoissa tai muualla eivät merkitse mitään, enpä toki aikaisemmin tuota edes ajatellut.
Eli lapset toki haluavat tukea sinua, sinähän olet se kärsijä jota on loukattu. Mutta sisimmässään he varmasti rakastavat myös isäänsä ja ovat kiinnostuneita hänenkin elämästään jatkossa? Eli lähde siltä pohjalta että lapset ja sinä voitte jatkossakin katsoa peiliin. On joskus äärimmäisen vaikeaa aloittaa aivan alusta! Ystäväni otti kaiken mieheltään, hänen ratkaisunsa. Ja nyt vuosien jälkeen kun exmiehellään jyrkkä alamäki, katuu että vei ihan kaiken ja aikuiset lapsetkin potevat syyllisyyttä. Ei se ole raha joka meidät onnelliseksi tekee. Itse varmaan osaat tehdä parhaiten ratkaisun. Onnea valitsemallesi tielle.
Lapsilla ei ole mitään aikomusta katkaista välejä isäänsä.En missään nimessä sellaista haluaisi. Lapsilla on oikeus isäänsä ja lastenlapsilla ukkiinsa. Lapset sanovat kuitenkin, että eivät halua kuin muodollidet välit uuteen ystävään, se on heidän ratkaisunsa.Mutta ositusasiat aion hoitaa juuri niinkuin olen kertonut.Päätökseni ei ole vihan sanelemaa, mutta katson, että lapset menevät edelle edunsaannissa isäänsä, he elävät nyt parasta elämäänsä ja saavat näin hieman löysyyttä talouteensa.
Mielestäni aikuistuneilla lapsilla on yleensä oma elämänsä ja aika vakiintunut kuva omasta suvustaan. Jos vaikka isä löytää itseään parikymmentä vuotta nuoremman typyn ja aloittaa yhteiselämän, se voi käytännössä tarkoittaa sitä, että ensin lapset vieraantuvat isästään ja sitten välit katkeavat kokonaan. Siihen ei tarvita esimerkiksi katkeran äidin panostusta, vaan kyse on ihan luonnollisesta kehityksestä. Lapset voivat rakastaa isäänsä, mutta heillä ei ole välttämättä enää luonnollista tapaa pitää yhteyttä isäänsä. Meillä jokaisella on myös rajalliset mahdollisuudet haalia uusia tärkeitä ihmissuhteita ja isän uusi vaimo ei välttämättä ole mitenkään etusijalla, kun pitää miettiä tärkeysjärjestyksiä.
kaikki, niin voi sanoa että näin me yhdessä päätettiin
on se kenen nimissä tahansa.
Kaikki omaisuus on minun nimelläni ja suojattu ehdolla, tämä on asianmukaisesti selvitetty lakimiestä käyttäen. Lakimies myös tekee osituksen, itseasiassa ensi viikolla. Mies ei pane vastaan.Lapset ovat hyväksyneet asian. Mitään ei muuteta. Itse en tässä tilanteessa tunne vihaa, enkä vahingoniloa. Kun kaikki käytännön asiat on hoidettu, otan ylimääräistä lomaa työstä ja lähden pitkälle ulkomaanmatkalle, sen olen ansainnut.
Ukkosi lähtö oli sulle ihan oikein.
että antaa panna yhdessä allekirjoitetun ja sovitun avioehdon toimeen. Mitäs meni äijä moisia papereita allekirjoittamaan. Tyhmyydestä sakotetaan ja sitä saa mitä tilaa. Kait se ymmärsi avioehdon merkityksen ja ,jos ei täytys varmaan olla holhouksenalaisena, että joku pitäisi hänen puoliaan ja huolehtisi.
Ositus on tehty suunnitelman mukaan maananantaina. Jo ennen ositusta lakimies sanoi, että asia on helppo hoitaa ja menee lain mukaan.Ei mitään riitaa, lapset ovat tyytyväisiä ja samoin myös mies. Hän tietää, että tulen hoitamaan omaisuuden hyvin ja lasteni eduksi.Pitkästä aikaa ilman mitään huolta alan nauttia tulevasta syksystä, otan virkavapaata ja matkustan. Hyvää syksyä teille kaikille ja kiitos un sain jäsennellä asioita. Luen palstaa jatkossakin.
se toinen auto, jota hän anelee. Kaikilla on parempi mieli.